Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü “En Güzel İsimler Esma-ül Hüsna” projesi ile Yeditepe Bienali’nde

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü “En Güzel İsimler Esma-ül Hüsna” projesi ile Yeditepe Bienali’nde

İle paylaş:


İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, 600’ün üzerinde sanatçının üç bine yakın eserle katıldığı klasik Türk sanatları alanında dünyadaki ilk bienal olan “Yeditepe Bienali”nde yer alıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı işbirliği ile düzenlenen Yeditepe Bienali kapsamında “Ehl-i Hiref” ana teması içerisinde;  “Çiçeğin Her Hali”, “Kuş Misali”, “İstanbul’a Dair”,“Kusursuz Tekrar” ve “Mekândan Taşanlar” olmak üzere beş farklı alt tema yer alıyor.

 

Türkiye’nin sahip olduğu kültürel, sosyal ve sanatsal değerlerin önemli çalışmalarla dünya halklarına anlatılmasının amaçlandığı organizasyona İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü “Kusursuz Tekrar” temasıyla “En Güzel İsimler Esma-ül Hüsna” projesi ile katılım sağlıyor. “En Güzel İsimler Esma-ül Hüsma” projesinde enstitü hat öğretmeni Ömer Faruk Özoğul tarafından hüsn-i hat sanatıyla yazılan Allah (cc)’ın 99 ismi hat, seramik, ahşap, ebru ve elde Maraş işi ile enstitü üretim atölyelerinde titizlikle icra edildi.

 

Bienalde ayrıca enstitü tarafından hazırlanan, Selçuklu motiflerinden esinlenilerek oluşturulan yap-boz (puzzle) da sergilenecek.  İslam sanatında önemli bir yere sahip olan geometrik süsleme geleneğinin çocuklarla buluşmasını sağlamak amacıyla tasarlanan yap-bozda kullanılan Selçuklu deseni Ankara Etnografya Müzesi’nde sergilenen Anadolu Beylikler Devri, Damsaköy-Taşkınpaşa Camii ağaç işi oyma minberinden (14-15.yy.) esinlenilerek enstitü usta öğreticisi Berrin Karakaş tarafından tasarlanmıştır.

 

Bienalin gelenekselle moderni bir araya getiren bir yapıda insanlarla buluşacağını dile getiren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Diğer bienallerle mukayese ettiğimizde Yeditepe Bienali, geleneksel sanatların eşsiz örneklerinin bienal başlığı altında ilk defa sergilendiği bir bienaldir.” dedi.

 

Bienal kapsamında ayrıca uluslararası ve kişisel sergiler, seminerler, paneller, konferanslar, açık oturumlar, film gösterimleri, müzik dinletileri, iç ve dış mekan enstalasyon çalışmaları, atölye çalışmaları, geleneksel sanatların duayenlerini anma programları da düzenlenecek.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün “En Güzel İsimler Esma-ül Hüsna” projesi bünyesinde titizlikle hazırladığı seramik Esma-ül Hüsna Süleymaniye Salis Medresesi’nde, hat, ebru, ahşap ve nakış Esma-ül Hüsnalar ise Fatih Belediyesi avlusunda, “Selçuklu Yıldızı” isimli yap-boz ise Sultanahmet Meydanı’nda 15 Mayıs’a kadar görülebilecek.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

+90 216 321 77 95

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*