Sabiha Alakuşu ve Yeşim Yeşilyurt

Sabiha Alakuşu ve Yeşim Yeşilyurt. Tarih, yaşam ve moda, bu üçlü birleşim bazı insanlar için bir kimlik gibi. Tarihsel süreç içerisinde  yaşamın her adımnında moda olgusu, her dönemin ve her toplumun olmazsa olmazı halini almıştır.

Sabiha Alakuşu ve Yeşim Yeşilyurt

Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evi,  özellikle Osmanlı kadın sultanlarının hikayelerini bunun yanında o dönemde sultanların  yaşamlarını  araştırarak  giydikleri kıyafetleri  renk ve tasarımlarına kadar gün yüzüne  çıkarıyor. Asıl amaç olarak  tarihimizin köklü sayfalarında yer almış kadın sultanların nasıl yaşadıklarını ve ne giydiklerini  araştırarak  günümüz dünya insanına sunuyor.

Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evi sadece Osmanlı ile sınırlı kalmayıp, tarih öncesi çağlarda yaşamış kadın savaşçılardan tutun,günümüze kadar yaşamış, her dönemin önemli kadın karakterlerinin  hikayeleri ve o dönemde nasıl giyindiklerini  gün yüzüne çıkartıyor.

Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evi yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli organizasyonlarda ülkemizin adını gururla taşıyarak bu güne kadar Osmanlı kostümünde dünya birinciliği, Avrupa’da iki birincilikle ,Afrika’da ise  dört birincilikle uluslar arası arenada kendi alanında  zirveyi hedefliyor.

Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evi geçenlerde İstanbul için bir tanıtım organizasyonu ve gelecekteki projeler için bir lansımanda  ilk önce İstanbul’un nadide semtlerinden Eminönü Sirkeci bölgesinde yer olan ve tarihi önemi, hizmeti ve güler yüzlü personeli ile  Dream Bosphorus  Otelde,akabinde  çeşitli tarihi mekanlarda  gelecek vadeden genç fotoğraf sanatçılarından biri olan  Samet Ağır’ın objektiflerine,best model güzellik yarışmasının fizifizikk güzeli birincisi, bunun yanında oyuncu ve fotomodel olan Yeşim Yeşilyurt ile hem Osmanlı kostümleri hem de 19. yüzyıl  modern çağın  Fransız ve İngiliz kostümlerini  tanıtarak göz doldurdu .

Oyunculuğun yanı sıra bir sürü başarılı projede adından söz ettiren ve best model fizik birinciliğini elinde bulunduran Yeşim Yeşilyurt bu alanda hep zirvede kalmayı başaran bir isim. Bu organizasyonda  Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evinin ve bizzat  Sabiha Alakuşu hanımefendinin kendi el emeği,tarihsel birikimi ve hikayelerini araştırarak hazırladıkları ve sırasıyla Nilufer Hatun, Mara Despina Hatun,Nurbanu Hatun, Hatice Turhan Sultan ve modern çağdaş kostümlerden oluşan bir kombinasyonu tarihi mekanların otantizm  ile birleşince  ortaya sadece  Yeşim Yeşilyurt’u seyretmek kaldı.

Birbirinden şaheser kostümleri Yeşim  Yeşilyurt  harika taşıyarak Samet Ağır’ın objektiflerinde adeta tarihe yolculuk gibi oldu.

Sabiha Alakuşu Moda ve Tasarım Evi sadece moda değil, tarihi birikim ve yaşanmışlıkları  ile Anka Kuşunun hikayesinden ilham alarak geleceğe yönelik  kendi alanının tek markası.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz