SAHTE ADAGAZETESİNE

İle paylaş:


1978 yılında basın dünyamıza,Hürriyet ve Tercüman gazetetelerinin çok değerli yazarları,Eşfak aykaç,orhan aldinç,Osman incili(kova),Orhan Ayhan ve Onur Belge ile Kınalıada yazarlarımız yönetmen Sırrı Gültekin,Naşide Görey,Elizabet Çakmak,Nef’i Öner,İnci Özbekalp,seyfi Tetik,Onnik yavru,Arzu demirer ve Arif Pırnal’ın yer aldığı dev yazar kadrosunun ürettiği yazı ve haberlerle adım attığında bir İLK’i gerçekleştirmenin onurunuda kazanıyordu;”Türkiyenin ilk süreli mahalli gazetesi”omak…

ADAGAZETESİ bugün bazıları hayatta olmayan bu dev yazarların amatörce verdikleri destekle yayın hayatını sürdürdü,bugünlere ulaştı.Gazeteyi çıkarmaya karar verildiğinde tek amaç basın gücünü elinde tutarak bazı kamu hizmetlerini adalara getirebilmekti.Nitekim gazetenin yayınlanmasından sonraki günlerde sorumlu kişiler bir şeyin farkına vardılar;Artık Adalar’a üvey evlat muamelesi yapamıyacaklardı,nitekim öyle oldu….

Adagazetesi sayesinde bazı kampanyalar açıldı,ağaçlandırılma çalışmaları başlatıldı,binlerce fidan dikildi,Kınalıada tören alanı yapılması,yassı adanın hapishane olarak kullanılması hakkında alınmış bakanlar kurulu kararı iptali bu gazete sayesinde sağlandı.Kınalıada cigli arçelik servisi itfaiyesinde tulumba döneminden,modern araçların kullanıldığı günlere geçilmesinde ,kanalizasyon şebekesinin deniz uzantısının yapılmasında,sahillerin halka açılmasında,antenlerin yıkım ve sivriada ya nakil kararı alınması ve daha bir çok adalar için güzel işlerin yapılmasında büyük payı olan,onurlu bir geçmişin sahibi ADAGAZETESİ nin ismi şu günlerde bir dernek tarafından kullanılıyor…

Büyükada kültür derneği isimli kuruluş bir çırpıda 33 senelik onurlu bir geçmişi olan Adagazetesinin ismini aşırmaya çalışıyor,bu dernek çıkardıkları gazeteyi 1 tl ye satıp haksız kazanç elde ediyor.

Derneğin yöneticileri daha önce defalarca uyarılmasına rağmen kendilerinden bir cevap dahi alınamadı.

Artık bu sahte Adagazetesi ile mahkemede hesaplaşma zamanı geldi….

Adagazetesi

Sahibi ve Sorumlu müdürü

Şükrü Abanoz

 

3 yorum

 1. Sn.Talin Etyemez,
  (İLK SÜRELİ YEREL GAZETE) söylemindeki Yerel sözcüğü PRENS ADALARI kasdına maruf olarak anlamak gerekir.

  Türk Dil Kurumu Batı Dillerinden Alınan Terimler Sözlüğüne göre GAZETE;
  (POLİTİKA, EKONOMİ, KÜLTÜR VE DAHA BAŞKA KONULARDA HABER VE BİLGİ VERMEK İÇİN YORUMLU YORUMSUZ HER GÜN VEYA BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARIYLE ÇIKARILAN YAYIN) dır.

  Hukuka göre, yayında ismi ilk kullananın hak önceliği vardır. Hak önceliğine saygı göstermek aydın olmanın birinci ve vazgeçilmez şartıdır.

  Sağlık ve esenlik dileğimin kabulünü istirham ederim.
  ŞİNASİ KARA

 2. Sayın Şükrü bey,ailenizin mirası Adagazetesi’ne sahip çıktığınız için ve yaptığınız yayınlar için,adaların sesi olmaya devam ettiğiniz için sizi yürekten kutlarım.

  Belki görmüşsünüzdür,Adalar Postasında, Yüksel Özcan’ın gazeteniz için “Adakazetesi” dediği bir maili yayınlanmıştı.Yüjksel Özcan’ı da,aile mirasınız gazetenizin isim hakkına saygı duymayanları da kınıyorum.
  Saygılarımla,

  http://adalar-postasi-guncel.blogspot.com/2011/12/31-2632.html
  From: YÜKSEL ÖZCAN
  …Kınalıada Şükrü Abanoz imzalı yayını Adakazetesi’ne abone olup aynı yazılarını orada kopyala yapıştırıldı yapıyor bu düzenbazlar…
  From: SERAP UZUNLAR
  …Sn. Şükrü Abanoz’un Ada Gazetesi’ne üye değilim ama hemen olayım. Bir de Adalar Kültür Derneği’nin, Ada Gazetesi varmış. Sizi öven yazılar yazılan. Sn. Şükrü Abanoz’un bu dernekle isim hakkı konusunda davası var sanırım. Bu konudaki haberlerde Sn. ŞİNASİ KARA’nın şu görüşüne katılmamak elde değil: “Hukuka göre, yayında ismi ilk kullananın hak önceliği vardır. Hak önceliğine saygı göstermek aydın olmanın birinci ve vazgeçilmez şartıdır.”

 3. Sayın kültür derneği yetkilieri çalışmalarınızı adalı biri olarak yakından takip ediyorum.Ada gazetesi ve Kültür derneğiniz aynı amaca hizmet ediyor.Her iki kuruluşta adaları ve adaları seviyor,adalılara güzel şeyler vermek istiyor.1995 yılında beri yapmış olduğunuz yemeklere,gezilere zaman zaman severek katıldım.Ancak yayın yaptığınız bu derginin adında bu kadar ısrarcı olmanızı anlayamıyorum. Yukarıdaki yazılı evrakta hepimizin görmüş olduğu gibi zamanında sayın Hikmet Abanoz ADA isimli dergi veya gazeteyi çıkartmış ve yetkili merciilerden gerekli izini almış.Şimdi aklı başında aydın ve kültürlü siz sayın yöneticilerin bunu görmezden gelmmesini diliyorum.Aynı şey sizinde başınıza gelmiş olabilirdi zamanında çıkartmış olduğunuz bir basılı yayın elinizde olmayan nedenlerle kesintiye uğramış olabilirdi.Ve bu arada basılı yayınınızdan haberi olmayan bir başka dernek aynı adla yayın yapmış olsaydı,emin olun ki şu anda sizde Şükrü Abanoz bey gibi hakkınızı arardınız.ŞÜKRÜ ABANOZ BEY konuyu size önce bildirmiş,daha sonra konu çözülememişki buralara taşınmış olmalı..Büyükadalı bir vatandaş olarak çalışmalarınızı özellikle müzik ve etkinlik yaptığınız alanda destek vermek için etkinliklerinizi engellemeye çalışan bazı kişilere karşı cumartesi akşamları nasıl bizzat gelerek yanınızda olduysak şimdide size yakışmayan bu tutumunuzdan dolayı fikirlerimi söylemek mecburiyetindeyim.Toplum önünde yapmış olduğunuz bu etkinliklere bir isim nedeniyle gölge düşürmenizi istemiyoruz.İsim değişikliği veya ADA isminin önüne ekleyeceğiniz güzel bir kelime size ne kaybettirir ki..Yapacağınız yayınının içinde Ada kelimesi geçmese bile biz sizi yine seviyoruz ve sizin herbirinizin gerçek birer Adalı olduğu gerçeğini değiştirmez değilmi.Aynı amaca hizmet eden bu iki kurumun birlikte hareket ederek daha güzel şeyler yapması varken böyle gereksiz konularla vakit geçirmenizi istemiyoruz…Sonuçta ADAGAZETESİ Sayın ŞÜKRÜ ABANOZ BEYinde doğru ve tarafsız gazetecilik yaptığını ve adalıların sorunlarını buraya taşıdığını görmekteyiz. Bireysel olarak tek başına yaptığı bu çalışmasından dolayı ŞÜKRÜ ABANOZ BEYi takdir ediyor ve kutluyoruz.Sizden beklentimiz adalar da bu kadar usulsüz işler var iken değerli vakitlerinizi bu konuyla harcamamanız.Bir de bu olaya ; bir evlat babasının anısı olan kendisine mmaddi değil de manevi değeri olan bir şeyi korumaya çalışıyor diye baktığınızda bu tutumunuzda ısrarlı olmayacağınızı düşünüyorum.Ne dersiniz sizce de öyle değil mi.Yoksa yeni bir isim bulmak o kadar da zor olmasa gerek..( Ayrıca birlik olduğunuz takdir de yapabileceklerinizi düşünmek bile her iki tarafı tanıyan biri olarak insana umut veriyor) Çalışmalarınızda başarılar diliyor saygılar sunuyorum.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*