logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Say’ın eserlerine amgargo TBMM’de

Say'ın eserlerine amgargo TBMM'de,Fazıl Say konserde Gezi için tava çaldı

Say’ın eserlerine amgargo TBMM’de

 

CSO’YA FAZIL SAY YASAĞI

 

FAZIL SAY ESERLERİNE AMBARGO TBMM GÜNDEMİNDE

 

Dünyaca ünlü piyanist Fasıl Say  eserlerinin Kültür Bakanlığı’nca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) programından çıkartılması Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Fazıl Say “İstanbul Senfonisi”, “Su Piyano Konçertosu” ve “Yunus’un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas’ı” eserlerinin CSO programında yer almayacağı haberlerinin kamuoyuna yansıdığını ifade eden Öğüt, CSO’ya Fazıl Say  solist olarak yer alacağı ve eserlerinin çalınacağı programların değiştirilmesi, aksi takdirde yıllık programın Bakan tarafından onaylanmayacağına yönelik talimat verildiği bilgisinin doğru olup olmadığını sordu.

 
İlgili talimatı kimin verdiğini soran Öğüt, eserlerin programdan çıkarılmasının gerekçesini de sordu.

CHP’li Öğüt ayrıca “Sebep ne olursa olsun sanat eserlerine ambargo uygulanması sanat adına kabul edilebilir bir uygulama mıdır?” sorusunu yöneltti

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 
Kadir Gökmen ÖĞÜT
İstanbul milletvekili

 
Kültür Bakanlığı’nın , Fazıl Say  eserlerinin seslendirileceği konseri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) programından çıkarttığı, Say’ın “İstanbul Senfonisi”, “Su Piyano Konçertosu” ve “Yunus’un Sırtındaki Çocuk-Hermiyas’ı” eserlerinin programda yer almayacağı basın yayın organlarına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1) CSO’ya sözlü olarak Fazıl Say  solist olarak yer alacağı ve eserlerinin çalınacağı programların değiştirilmesi, aksi takdirde yıllık programın Bakan tarafından onaylanmayacağı bildirildiği doğru mudur? Doğru ise talimatı siz mi verdiniz?
2) Fazıl Say’ın eserlerinin programdan çıkarılmasının gerekçesi nedir?
3) Sebep ne olursa olsun sanat eserlerine ambargo uygulanması sanat adına kabul edilebilir bir uygulama mıdır?

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?