DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,423
BIST 1541,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

Sayıştay, kamudaki yolsuzluğu belgeledi

22.01.2016
A+
A-

Sayıştay, kamudaki yolsuzluğu belgeledi

Sayıştay, kamudaki yolsuzluğu belgeledi

Kamu kurum ve kuruluşların mali denetimini gerçekleştiren Sayıştay’ın hazırladığı 2014 yılı denetim raporunda birçok kamu kuruluşunun muhasebe kayıtları ile faaliyet raporlarının birbirini tutmadığı ortaya çıktı.

OgünHaber/Seyfi AKİL – Kamu kurum ve kuruluşlarının mali denetimini yapan Sayıştay, kayıp paraların hesabını sordu. Kurumun 2014 yılına ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarına ait mali denetim raporunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Sayıştay’ın hazırladığı raporda en dikkat çekici nokta birçok kamu kurum ve kuruluşların harcamalarının muhasebe kayıtlarına geçirilmediğinin tespiti oldu. Rapora göre kayıtlarda belirtilmeyen tutar 48 milyar lirayı buluyor.

SAYIŞTAY RAPORU ORTAYA ÇIKARDI
2014 yılı kamu kurum ve kuruluşlarının mali denetim raporu Sayıştay tarafından tamamlanarak TBMM’ye sunuldu. Sayıştay raporlarında birçok kamu kuruluşunun açıklayamadığı, tahsil edemediği, birçok gelirinin muhasebeleştirilmediğini ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıllarda çıkartılan bir yasa ile Sayıştay’ın hazırladığı raporlar komisyon oluşturulmayacağı için kamu kurumlarındaki yolsuzluklarda belgelendirilmesine rağmen TBMM Başkanlığı bu raporların  milletvekillerinin incelemesine izin vermedi ve  Sayıştay sadece rapor hazırlamakla kaldı.
KARAYOLLARINDAKİ  HESAP BİRBİRİNİ  TUTMADI 

2014 YILI Mali İstatistik Değerlendirme Raporunda kamu kurumlarının hesaplarına yer verildi. Raporda en dikkat çeken ayrıntı ise Karayolları Genel Müdürlüğünün (KGM) mali tabloları oldu. Sayıştay’ın denetim raporlarında Karayolları Genel Müdürlüğünde birçok hesabın gereken  yerlere aktarılmadığı görüldü. Raporda ayrıca yapılan yatırımların gösterildiği 258 nolu hesabın da usulüne uygun kullanılmadığı ve bu hesapta fazladan 17 milyar TL’nin olduğu tespit edildi. Kurumla ilgili denetim raporunun sonuç bölümünde Sayıştay, KGM’nin mali tablolarının ve muhasebe kayıtlarının birbirini tutmadığını belirtti. Sayıştay denetçilerinin tespit ettiği bir başka konuda köprü ve otoyollardaki vurgun oldu.  Köprü ve  otoyol geçişlerinden kaynaklanan alacakların tahsil edilmediği belirtildi. Toplam 169 milyon lira kaçak geçişin olduğu ve bu miktarın tahsil edilemediği belirtilen raporda mali tabloların da usulüne uygun olarak işletilemediği ifade edildi.

SGK’NIN BORÇLARI KAYITLARLA GİZLENDİ 

Sayıştay raporlarında SGK ile ilgili de bulgulara yer verildi. Kurumun 2014 yılında amme alacaklarının tecil işlemleri karşılığında borçlulardan alınan 950 milyon 671 bin lira tutarındaki teminatların muhasebe kayıtlarına geçirilmediği görüldü. SGK ile ilgili hazırlanan raporun  sonuç ve değerlendirme  bölümünde ise dikkat çeken başka bir ayrıntı da kuruluşum prim ödemelerinden elde  ettiği yaklaşık 5 milyar lira tutarındaki geliri muhasebeleştirmediği oldu. Sayıştay denetçileri tarafından yapılan denetlemeler sonucunda ortaya çıkan sonuca göre SGK’nın alacaklılarından toplam 2 milyar 980 milyon liralık tutarın muhasebeleştirilmediği de ortaya çıktı.

SAYIŞTAY: BİLGİLER KAMUOYUNDAN GİZLENİYOR

Sayıştay’ın 2014 yılı genel değerlendirme raporunda bilgilerin kamuoyundan gizlendiği ve  kamuoyu ile bu raporların paylaşılmadığı da belirtildi. Sayıştay’dan yapılan açıklamada  şöyle denildi: ’ Genel Bütçeli Kuruluşlar  dışında kalan 109 kamu idaresi tarafından 63 tanesi faaliyet raporunda temel mali raporlara ve bu mali raporlara ilişkin açıklamalara yer vermedi. 71 kuruluş ise tüm varlık ve yükümlülüklerini faaliyet raporlarında açıklamadı. Bu durum faaliyet raporlarıyla amaçlanan mali bilgiye yönelik kamuya hesap verme sorumluluğunun tam olarak yerine getirilmesine engel olmaktadır’.

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.