DOLAR 7,3086
EURO 8,606
ALTIN 453,428
BIST 1110,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Sedef Adası’nda karakolun yerini bile satmışlar!

19.09.2019
A+
A-

Sedefadası’nda adanın yaklaşık % 15 ine denk gelen 77 dönüm alandaki 11 parsel gayrimenkuldeki  Mehmet Refik Birgen hisseleri geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak kökenli bir grup tarafından satın alındı.

Hatırlanacağı üzere Sedef Adasının hissedarlarından Mehmet Birgen geçtiğimiz aylarda adadaki hissesine düşen bölümünün tamamını bir iş adamına sattı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in kardeşi Prens Sattam Bin Abdülaziz adadan dört dönüm arazi satın almıştı.

Uzun yıllardan beri zaman zaman Suudi Arabistan kraliyet ailesi tarafından satın alındığı ile ilgili haber çıkan yerlerde SİT alanı ve eski eser olduğu gerekçesi ile 2002 yılından beri kanunlara aykırı bir şekilde vergi kısıtlaması olan, üzerinde her sene yeni eklemeler yapılarak oluşturulan çeşitli yapı ve ticarethaneler ile, iskele, karakol ve en önemlisi mezar alanı bulunan (Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde bakanlar kurulu kararı ile Anavatan Partisi kurucusu ve Özal ın eski patronu Şehsuvar Menemencioğlu’na ait mezar)  parsellerde resmi kurumlara intikal etmiş incelemeler olmasına rağmen harç ve vergi zayiine sebep olunarak tapuda alım satım harçları ödenmeyerek devir işlemleri gerçekleştirildi.

Öte yandan bu yerlerde turizm tesisleri yapılacağı gelen bilgiler arasında. Kanun gereğince geriye dönük uygulanan kısıtlılığın tahsil edilmesi ve ticari kullanım olan yerler ile arsa vasıflı yerlerden alınması gereken emlak vergilerinin tahsili ile kamuya ait terk işlemlerinin yapılmadan yabancı uyruklu bir gruba satılması yapılan işlemlerin şaibeli olduğu iddialarını doğrular nitelikte.

Adalar genelinin SİT alanı olmasına rağmen sadece bu parsellerde SİT sebebi ile tapu alım satım harcı muafiyeti uygulanarak kamunun milyonlarca lira zarara uğratılması, aynı dönemlerde Sedefadası’nda tapuda el değiştiren diğer parsellerden tam harç alınması çifte standart yaratmaktadır.

YORUMLAR
 1. Yiyiciler dedi ki:

  Bu satılan yerlerin içinde bakkal,karakol,lojman,plaj,restorant,gece klubu, vb birçok ticari işletme de var ve bu yerler SÏT alanı ve eski eser sebebi ile emlak vergisi tapu harcı ödemiyor. Arsa vasıflı yerde eski eser nasıl olur adanın tamamı tek parça granit kaya ,kayaların altında eski eser mi var.Adalarin tamamı SÏT alanı o zaman vergi ve tapu harcı ödeyenlerin günahı ne? 2015 de birçok mükellef geriye dönük vergiler ve cezalar gönderildi bu yerler neden unutuldu? Bu işlemler Farsakoğlu zamanında yapılan ve halen devam ettirilen kamu zararı yaratan işlemlerdir.Devlet günü gelince gereğini yapar,bu haber de bu yapılanları kayıt altına alır.Sedefadasinda bunlardan başka daha ne kanunsuz isler var.

 2. SİTTİR dedi ki:

  Adaları son 10 yıldır yöneten partinin klasik zihniyeti olarak büyük gayrimenkul sahiplerine SİT veya eski eser adı altında gerçeğe aykırı muafiyetler uygulanır,kaçak yeri varsa ya görmezden gelinir,ya da gerçeğe aykırı bir şekilde ufak bir ceza ile geçiştirilir.Hatalı işlem ve evraklar ile kişilerin belediyeye karşı dava kazanarak kamu zararı oluşmasına yardımcı olunur,Dava söz konusu olsa ya davaya savunma gitmez yada dava takip edilmez.Belediye içindeki seçilmiş başkan yardımcıları ve meclis üyeleri iş takibini yapmak için birbiri ile yarışırlar.Ama gariban birinin işi olduğunda vurun abalıya en ağırından ceza yazılır,yıkım yapılır,haciz uygulanır.Haber konusu yerde yarın öbür gün imar açılırsa yapılaşma yapılırsa geriye dönük kamu zararından seçilmiş yada memur kim ya da kimler sorumlu olacak?Rüşveti alan da veren de cehennemliktir,”Devlet malından bir hırka çalan gazada dahi ölse cennete gidemez” hadislerindende mi haberiniz yok yada tamamen inançsız mısınız? Kişisel çıkarı ugruna kamu zararına yol açan,suçu bilip te ilgili yerlere bildirmeyen,algı yapmak için yayma suçunu işleyen belediye içindeki her kademedeki personelin bu yaptıkları kendilerinin ve çocuklarının ciğerine yapışır.

 3. andrea dorya dedi ki:

  maalesef adadaki ce-ha-pe lelerin zihniyeti rant üzerine kurgulanmış.
  ilçe başkanından,ilçe yönetimine,meclis üyelerinden,belediye gazinosu müdavimlerine kadar her biri kişisel çıkar ve birbirlerinin ayağını kaydırma peşinde.