Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT Heybeliada’da anıldı

Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT Heybeliada'da anıldı

İle paylaş:


Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT Heybeliada'da anıldı

Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT Heybeliada’da anıldı

Beylikdüzü Eğitimi ve Kültürü Destekleme Derneği , 27 Ağustos 2015 Perşembe günü
Heybeliada’da 1982 yılında Kanada’da ASALA tarafından şehit edilen Heybeliadalı Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT‘ı anmak üzere bir etkinlik düzenledi. Anma törenine Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT’ın eşi Ayla Altıkat’da katıldı.
Anma törenine katılanlar, Heybeliada Şehir Hatları iskelesi önünde toplanarak kortej halinde çarşıdan geçip “Şehitler ölmez vatan bölünmez” “Ne mutlu Türküm diyene”sloganları eşliğinde Atatürk Büstünün önüne geldiler. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Daha sora Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT’ın adını verildiği parkın önüne giden törene katılanlar, burada yapılan konuşmalardan sonra Deniz Lisesi önüne gelerek töreni sonlandırdılar.
Anma töreninde Beylikdüzü Eğitimi ve Kültürü Destekleme Derneği Başkanı Tomris Özgüroğlu ve Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT’ın eşi  Ayla Altıkat bir konuşma yaptı.
 Tomris Özgüroğlu yaptığı konuşmasında;
“33 yıl evvel Kanada’nın başşehri Ottawa’da Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Ataşesi iken Ermeni terör örgütü Asala tarafından şehit edilen  Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT‘ı anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Şu an iki duyguyu birlikte yaşıyorum. Birincisi, şehidimizi anmak ve bu hüzünlü günü tekrar yaşamak. İkincisi, şehidimizi doğduğu yerde, nüfusa kayıtlı olduğu yerde, eşi ile evlendiği yerde ismini sonsuza kadar yaşatılmasını sağlamak. Bu günü yaşamak için 6 sene uğraştık. Bir çok bürokratik engellemelerle karşılaştık ama yılmadık başardık. Bu anı yaşamamıza vesile olan Adalar Belediye Başkanı Sayın Atilla Aytaç‘a, Deniz Lisesi Komutanı Sayın Serter Tunçaltan‘a, gereken güvenlik önlemlerini alan Adalar İlçe Emniyet Müdürü Sayın Salih Şahbey‘e ve  personeline, törenimize katılan Heybeliada halkına ve şehidimizin akrabalarına sonsuz teşekkür ediyorum. Bundan böyle şehidimizin gerçek sahibi Heybeliada sakinleridir. 6 sene uğraştan sonra şehidimizin adı bir parka verildi. Artık şehidimizi ve parkı sizlere emanet ediyoruz. Lütfen şehidimize sahip çıkın” dedi.
Şehit Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT’ın eşi  Ayla Altıkat yaptığı konuşmasında;
“Ne mutlu bana 6 yıldır ciddi ve yüreklerini ortaya koyan ve bu parkın açılmasında emekleri geçen tüm idari yöneticilere, sevgili hanımefendilere ve beyefendilere içtenlikle dua ediyorum. Hem çok hüzünlüyüm hem de çok gururluyum. Çünkü ada benim Atilla ile 59 senesinde tanıştığım yer. Şafak bizim güzel denizimiz ve 82 yılına kadar çok mutlu günler yaşadım. ’20 sene çok mutlu evlilik sürdürdük. Bir oğlum, bir kızım, bir kız torunum, bir erkek torunum ile beraber İzmir’den yüreğim hep burada yaşıyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*