Selçuk Tütak’ın ‘’Seyirci’’ Adlı Romanı Çıktı

Selçuk Tütak’ın ‘’Seyirci’’ Adlı Romanı Çıktı

İle paylaş:


Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Matematik Öğretmeni ve Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Başkanı olan Yazar Selçuk Tütak’ın 2. kitabı medyaya bomba gibi düştü. İlk kitabını ‘’Akilus’’ adında daha önce okuyucu ile buluşturan Selçuk Tütak, merakla ve heyecanla beklenen 2. kitabını ‘’Seyirci’’ adıyla okuyucuyla buluşturdu.

Selçuk Tütak’ın ‘’Seyirci’’ Adlı Romanı Çıktı

Kitabın kapağında ”Dünyaya gözlerini açtığı günden hayatının son günlerine dek dolu dolu yaşamış, fakat yine de kendi tabiriyle, gerçek aşka seyircikalmış, yaşatamamış biridir Orhan Bey. Büyülü bir ortamda doğmuş ve gerçek anlamda büyülerin, sihrin revaçta olduğu, cahil halk topluluklarının büyülerden medet umduğu; toprak ağalığının, aşiret düzeninin egemen olduğu; kadınların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü bir ortamda çocukluğunu geçirmiştir.

Hayatı boyunca büyülere, büyülü şeylere ve sihre ilgi duyan Orhan Bey, çocukluğunun Büyücü Osti Ninesini de hiçbir zaman unutamamıştır. Kaç kere kendini gerçek aşkın büyüsüne kaptırmışsa da talihsiz gelişin olaylar Orhan Bey’i aşkından hep uzaklaştırmış, ömrünün son yıllarına kadar kader kendisini takip etmiştir.

Toprak ağası namzedi Küçük Orhan’ın mücadeleyle geçen ömrünün son yıllarından başlayarak gençliğine doğru gönderdiği projeksiyonlarla roman boyunca kahramanımızı içselleştirmemizi sağlayan yazar. Orhan Bey’in kendini yetiştirmiş aydın bir insan olarak modernlik ile geleneğin arasında sıkışmış çaresiz hayatını anlatıyor.

Selçuk Tütak’ın ‘’Seyirci’’ Adlı Romanı Çıktı

Zora karşı çıkmanın, zorbalığa direnmenin de bedelini ödemiş olan Orhan Bey, bu sıkışmışlığı ve korkuları hayatı boyunca yaşar. Bu yüzden de oturmak ve izlemek zorunda kalır. Hayatının son günlerini yaşayan bir insanın kendisiyle ve içinden çıktığı toplumla yüzleşmenin romanıdır Seyirci.

Yazar Selçuk Tütak, insan duygularının derinliğine indiği Seyirci romanıyla, ağaların ve beylerin hüküm sürdüğü acımasız bir dünyadan din tüccarlarına, kan davalarına, gerçek aşka, hayata ve ölüme dair her şeyi sorguluyor.’’ Açıklamasına yer verildi.

SELÇUK TÜTAK KİMDİR?

Selçuk Tütak’ın ‘’Seyirci’’ Adlı Romanı ÇıktıGazetelerde yazılar yazan Vatan ve Milliyet temalı şiirleri meşhur olan Selçuk Tütak halen Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde matematik öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

1980 yılında Mardin’de doğan Selçuk Tütak, üniversite öğrenimine kadar eğitimine Mardin’de devam etti. Konya Selçuk Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümünü 2005 yılında bitiren Selçuk Tütak, Farsça ve Osmanlıca kurslarına katıldı.

Üniversitede okurken gazetelerde yazılar yazmaya başlayan Selçuk Tütak, Ve Nesl-i Ati (gelecek nesil) gazetesinin temelini attı. Mezun olduktan hemen sonra Ağrı Doğubayazıt Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna ataması yapılan Selçuk Tütak 5 sene Doğubayazıt’ta kaldı ve 1 sene idarecilik yaptı. Burada Sodes, Comenius, Matematik, Fen, Bilim Olimpiyatları gibi toplum yararına birçok projeye öncülük eden Selçuk Tütak, öğrencileri gönüllü olarak Tübitak olimpiyatlarına hazırlayarak ‘’Bu Benim Eserim’’ yarışmasında Doğu Anadolu Bölgesinde dereceye girdi.

5 senenin ardından İstanbul’a tayini çıkan Selçuk Tütak, bilim, sanat, matematik, fen alanlarında 13 önemli projeye öncülük edip ‘’Bu Benim Eserim’’ yarışmasında Marmara Bölgesinde derece yaptı. Öğrencilerini Türkiye geneli matematik olimpiyatlarına hazırladı ve öğrencileri Türkiye 5.liği unvanı aldılar.

Üst üste Tübitak 4006, Tübitak 4007, Erasmus projesini de çalıştığı okula kazandıran Selçuk Tütak, toplamda 65 önemli projeye gösterdiği başarılar ile adını altın harflerle yazdırdı ve ayrıca Kartal Bilim ve Sanat Merkezinde bir sene öğretmenlik yaptı.

Selçuk Tütak, Türk Sanat müziği ile uğraşmakta ve kanun enstrümanını çalabilmektedir. Selçuk Tütak’ın, mental aritmetik, zekâ oyunları alanındaki çalışmaları arasında Selçuk Üçgeni, Tutaks Projesi, S.T Elmas Oranı, Eğitimde 3T Modeli bulunmaktadır. Ayrıca Demokrat Eğitimciler İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Selçuk Tütak’ın Akil-Us adında bir zeka kitabı bulunmaktadır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*