logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

13 Kasım 2014

Sen kimsin Lefter senin kapının önüne konacak…

Sen kimsin Lefter senin kapının önüne konacak...

Sen kimsin Lefter senin kapının önüne konacak…

 

Adalar, son günlerde  bir meyhanenin önüne konan Lefter Küçükandonyadis’in heykelinin savcılık tarafında mühürlenmesini konuşuyor.Önceki haberimizde heykelin oraya konulmasında bir mani görmeyen Lefter’in ailesinin görüşlerini adalılarla paylaşmıştık.Şimdi ki haberimiz de ise, heykeli orada istemeyen ve mahkeme sürecini başlatan aile bireylerinin görüşlerini, tarafsız habercilik anlayışımız gereği  siz değerli adalılarla paylaşacağız.

Lefter’in mirasçıları olan eşi İstavrini Küçükandonyadis, kızı Aliki Balkan ve eşi Mehmet Balkan,Lefter ile hiçbir bağı olmayan Galatasaraylı bir işletmecinin, heykeli kendi mekanının önüne koydurmasını mahkemeye taşıdı.Lefter’in heykeli ücretinin heykeltraşa ödenmediğinden sebep bir yılı aşkın depo da duruyordu.

 

Bu kapsamda Lefter’in damadı Mehmet Balkan İle yaptığımız röportajı paylaşıyoruz…

 

 Lefter’in damadı Mehmet Balkan;

 

“Gelişme şöyle başladı;Uyuyordum,hanım her sabah yürüyüş yapar,bir sabah ağlamaklı bir şekilde morali bozuk geldi,ne oldu dedim.’Yahu sorma,babamın heykelini koymuşlar meyhanenin önüne’Hangi meyhanenin önüne,’Fıstık Ahmet’in önüne’,tabi biz sinirlendik,üzüldük,annesi üzülüyor,hatta heykeli tanıyamamışlar.Gitmiş annesini çağırmış.Annesiyle beraber teşhis etmişler.Kadının tansiyonu düşmüş bayılmış,koluna girip evine götürüp yatırmış.Hemen eşimi alarak belediyeye gittim.Benim kayımpederim rahmetli Lefter’in heykelini meyhanenin önüne niçin koyuyorsunuz?Kimden izin aldınız,böyle bir şey olur mu?İvedilikle kaldırılmasını rica ediyorum dedim.Meclis oybirliğiyle karar aldı oraya koyduk cevabını aldım.Bizim ölümüzün yakışıksız böyle bir yere reklam amaçlı konulmasını istemiyoruz,bütün isteğimiz bu.CHP Milletvekili Umut Oran ile bir görüşme yaptık,bize gerekli görüşmeleri yapıp bilgi vereceğini söyledi.Görüşüp bize döndü ve kötü bir niyet olmadığını,ilk meclis toplantısında kaldırılacağını belirtti.Siz dilekçe verin yer gösterin dedi,peki dedim.Yazdım dilekçemi 6-7 tane yer koydum ekine ve Meclis Başkanlığına verdim.Ancak sonuç alamadım…”

 

Kaymakamlığa dilekçe verdim…

 

“Kaymakamlığa gittim ve dilekçe verdim.Mülki Amir olarak bize yardımcı olun dedim.Lefter sıradan bir adam değil reklam amaçlı kullanılsın.Ünü Türkiye’yi aşmış bir insan.Layık olduğu yer burası mı?Bir parka verilir,bir isim konur.Güzel bir yer olur amenna.Biz meyhaneye de karşı değiliz,heykele de.Ancak yeri konusunda kesinlikle iznimiz yoktur.Yazışmalar oldu ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk.Savcılık yazdı sonuç alamadık.Biz tekrar yazdık savcılığa,dedik ki bu kaldırılamıyorsa kapatılsın ama bu süreçte çok uğraştık.CHP’den 20 milletvekiliyle görüştük ancak sonuç alamadık.

 

1265 tane imza topladım…

 

Bu geçen sürede hiç bir olumlu sonuç alamayınca imza toplamaya başladım.Bütün Adalar’ı dolaştım.Ada esnafı da dahil 1265 tane imza topladım.Bu imzaları internet yoluyla Cumhurbaşkanı dahil bütün ilgili kurumlara,televizyon kanallarına,otuz yere gönderdim.İstanbul Valisine,İBB’ye,hiç kimseden bir cevap gelmedi.Ama biz iyi niyetle mahkemeye vermeden önce bu yolları denedik ancak başarılı olamadık.Çareyi avukat tutarak mahkeme açmak zorunda kaldık.Tabi bu arada  savcı tahkikatı devam ediyordu.Biz talepte bulunduk;Kaldırılamıyorsa mühürlensin.Savcıya dilekçemizi verdik.

 

Bu savcının gerçekten adaleti dağıttığına inanıyorum…

 

“Bir devlet eli bize uzanmıştır.O öpülür bence,adil bir el çünkü,kesinlikle taraf değildir yani kimsenin tarafında değildir.Adalet böyle gerekiyordu,savcı bey de adaleti dağıttı.Allah Razı olsun diyorum.Allah böyle insanların eksikliğini vermesin.Çünkü adalet  her kese lazım olacak günün birinde diyorum.

 

Fedon kim yahu!

 

Şimdi bunlar mühürlendikten sonra mağdurları oynuyorlar.Kendi taraftarlarını Fedon falan,Fedon kim yahu!Fedon’u çağırmışlar,işte aileye karşı olan Galatasaray taraftarlarını,adam fanatik bir Galatasaraylı,Galatasaray da Türkiye’nin takımıdır ona karşı bir şeyimiz yoktur asla olamaz da.Hepsi bizim ülkemizin takımıdır.İyi oynayan kazansın.Asla bir fanatikliğimiz yoktur.

 

Fıstık Ahmet bize sözle saldırdı ağzını bozdu…

 

Star TV’yi bir ara çağırmıştık ropörtaj yapıyorduk,geldi saldırdı sözle bize,ağzını bozmaya kalktı.Kardeşim seninle bir işimiz yok sen niye karışıyorsun,park senin babanın yeri mi?’E ben aldım ben bağışladım’aldın bağışladın senin işin bitti neyin peşindesin.

 

Star TV ekipleri bağışın faturasını  istedi,ibraz edemedi…

 

Star Tv ekipleri faturayı istedi gösteremedi.Eğer böyle bir şey varsa zaten bağışladığın malın peşinde ne koşuyorsun!Park seni ne ilgilendiriyor.Demek ki senin bir menfaatin var.Reklam olarak kullandığı açık ve aşikar…

 

Şartlı bağışlamış…

 

E ben aldım bağışladım’,aldın bağışladın işin bitti,neyin peşindesin.Bir bölümünü bağışlamış,yazıda da var,şartlı,benim kapımın önüne koyacaksın!

 

Sen kimsin Lefter senin kapının önüne konacak…

 

Lefter,Dünyaca  ünlü biri,buna yakışır bir şekilde,güzel bir park olabilir,bir stadyum buraya koyarsın eyvallah deriz ama alakasız bir yere konulduğu zaman tabi ki itirazımız olacak.

 

Heykeli oradan kaldırmak istiyoruz çünkü oraya yakışmıyor ve bazı duyumlar alıyoruz.Diyorlar ki gece içki limiti aşıldığında ağzına rakı döküyorlar,sigara tutuyorlar,alay konusu yapılıyor.Gözümüzle görmedik ama böyle duyumları sık sık alıyoruz.Rahmetliyi meze yapıyorlar mı desem,Karagöz Hacivat oyunu mu oynanıyor yani koca Lefter’e yakışır mı bu!,Lefter’i bu duruma getirmeye,ününü yıpratmaya,Türkiye’nin en büyük futbolcusu daha dün Hakan Şükür  tarafında bir gol fazla ile kırıldı milli takımdaki rekoru.Milli takımda ilk Şeref Madalyası’nı alan bir insan yani sayısızca Türkiye’ye kazanımları olan bir insan,adaya bir değer kazandırmak istiyorsanız  onun değerine layık bir yer seçilmesi  lazım…

 

Söyleyeceğim bu kadar.Adalet yerini bulmuştur.Mahkememiz devam edecektir.Tekrar söylüyorum,bize uzanan adil eli öpmek istiyoruz.Gerçekten hak yerini bulmuştur.

 

AİLE AVUKATINDAN AÇIKLAMA

 

22.12.1925 yılında Büyükada’da doğan Türk futbolunun efsane ismi Lefter Küçükandonyadis’in heykelinin bazı kişiler tarafından yaptırılıp, Belediye Kararı ile bir meyhanenin ön tarafına konumlandırıldığını öğrenen müvekkilim müteveffanın eşi İstavrini Küçükandonyadis, TC. İstanbul İli Adalar Başsavcılığı’na giderek 04.08.2014 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştur.

Başsavcılık 2014/570 sayılı soruşturma dosyasında gerekli tahkikatı yaptıktan sonra 22.10.2014 tarihinde ‘..park sorumlusunun da çağrılarak bahse konu heykelin branda ile örtülmesi, mühürlenmesi…’ kararı vermiştir. Yapılan itiraz ise Anadolu Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile kaldırılmıştır. Bu karar uygulanarak; 11.11.2014 günü (Adalar Belediyesi ile yapılacak görüşmeler sonucu “YENİ VE HAKETTİĞİ BİR YERE TAŞININCAYA KADAR” heykel; branda ile örtülerek mühürlenmesi suretiyle “kişisel rant konusu olmaktan çıkarılmıştır.”

Lefter Küçükandonyadis’in ‘eşi ve iki kızı olmak üzere’ yasal üç (3) mirasçısı bulunmaktadır. Ve on (10) yıl süre ile bu konuda tasarruf yetkisi her üçünün BİRLİKTE kararıyla mümkün olabileceği Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 86 ncı maddesinin göndermesiyle 19 ncu maddesinde açıkça belirtilmektedir.

Dosya konusu ile ilgili Lefter Küçükandonyadis’in müvekkillerim; mirasçısı eşi İstavrini Küçükandonyadis ve yine mirasçısı kızı Aliki Balkan Sayın savcılığa vermiş oldukları ifadelerde de belirtmişlerdir ki, söz konusu olay ile ilgili derin bir üzüntü içinde olmakla beraber, hiçbir şekilde onaylamayacakları bir oldu bittiyle karşı karşıya kalmışlardır.

Bu durum; dosyaya sunulmuş kupürlerden de anlaşılacağı üzere kamuoyuna mal olmuş ve ülkemizin en çok sevilen Efsane futbolcusu olması sebebiyle sporseverler arasında da haklı bir infiale neden olmuş ve bunun boyutu her geçen gün büyümektedir.

Kaldı ki heykelin konumlandırıldığı yer, dosyada mübrez fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere içkili bir meyhanenin önüdür ve meyhane tarafından heykelin çevresine içki masaları kurulmaktadır. Heykelin varlığı müşteri çekmek için bir reklam unsuru olarak değerlendirilmektedir. Gece sonunda içkinin de etkisiyle efsane sporcunun heykeli taciz edilmekte, eline kadeh verilmekte, ağzına sigara tutuşturulmaktadır. Bu durum çok özel bir sevgiyle kendisine bağlı olan taraftarlarca büyümekte olan bir infiale sebebiyet vermekte ve sosyal medyada bu duruma sebebiyet verenler aleyhine genişleyen bir kampanyaya ve sonucu kestirilemeyecek tepkilere doğru yönlenmektedir.

Toplumca saygı ve sevgi uyandıran ve hatıralarıyla birleştirici manevi değerleri bulunan kişilerin ; kişisel menfaat , ticari kar ve başka nedenlerle ayrışmalara sebep olmasına izin verilemez.

Lefter’in sevenlerine ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ALİKİ BALKAN-İSTAVRİNİ KÜÇÜKANDONYADİS
Vekili
Av.İLYAS BULCAY

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?