Şer’le başlamış, hayırla bitmiş

Şer'le başlamış, hayırla bitmiş

İle paylaş:


Bir yangından söz etmek istiyorum bu gün yazımda.

Yangın benim çocukluğumdaki büyük kâbuslarımdan biriydi. Babamın memuriyetinden dolayı, Anadolu’da küçük bir kasabada daha ilkokula bile gitmediğim zamanlarda bir evin yandığını görmüştüm. Yanan evden can havliyle çıkanları, mal canın yongasıdır düşüncesi içinde evin annesinin içeri girip birkaç parça eşya kurtarmak için çabaladığına şahit olmuştum.

 

O SICAKLIĞI NET HATIRLIYORUM.

KORKUNÇ BİR ŞEY!

 

Yangından ondan sonra hep korkmuşumdur. Yangınları araştırınca yangının nasıl büyük bir illet olduğunu bir kez daha anlamasına anlıyorsunuz da, yapılacak hiçbir şeyin olmadığının da farkına varıyorsunuz. Çok çabuk ve çok hızlı oluyor ve hiçbir şey bırakmıyor kalan sadece kül.

 

Bir fırında çıkan yangının bir şehri nasıl sardığını anlatacağım bu yazımda… Bu yangında hani bir tabir vardır ya taş taş üstünde kalmadı aynen öyle olmuş. O dönemlerde ahşap ağırlıkta olan evlerde ve kentlerde yangınlar hızla yayılıyormuş. Tabi bu yangında yetkililerin de acizliği yangının çok büyük bir hal almasına sebep olmuş.

 

Uzun yıllar önce Londra’daki yangının şerri olağan üstü büyük.

Hayrı da çok büyük.

Bu büyük felakette nasıl hayır olur diyorsunuz ama evet hayırda olmuş.

 

Yangın 2 Eylül 1666 Pazar günü Londra‘nın orta kesimlerinde başlamış, 5 Eylül Çarşamba gününe kadar sürmüş.

 

Bu yangında 13.200 ev, 87 mahalle kilisesi, 44 şirket binası, Royal ExchangeSt Paul KatedraliBridewall Sarayı, şehir hapishaneleri, postane binası genel merkezi ve şehrin batı giriş kapılarının üçünün de bulunduğu birçok yapı kül etmiş.

 

Dahası 80.000 kişinin 70.000’i evini kaybetmiş. Büyük bir kıyım gibi… Ölenler kesin tespit edilememiş.

 

Zararın parasal boyutları:

 

100.000.000 £ olarak tahmin edilmiş daha sonra kesin olmayan bir rakama, 10.000.000 denilmiş.

 

(2005 yılı piyasasında bu oran 1.000.000.000 £’a denk gelmekteymiş.)

 

Bu büyük felaketteki hayrı incelediğimizde elbette şaşırıyoruz.

“Nasıl yani?” diyoruz.

Böyle bir şey olabilir mi dememek gerek. Bazen gerçekten öyle oluyor. Yangın Londra’da daha ziyade fakir mahallerde olmuş. Dar sokaklar, ahşap evler ve temiz olmayan her yer. Dolayısı ile ciddi bir veba salgını varmış. Bu yangından bir yıl önce 80.000 kişinin vebadan öldüğü biliniyormuş.

Yangınla birlikte vebada yok olmuş. Veba pislikten, fareden, pirelerden ve bazı böceklerden oluşan ve bulaşan amansız bir hastalık… Bu yangında temiz olmayan her yer, veba hastalığını yayan hayvanlarda ölünce hastalıkta bitmiş olmuş.

 

Bazı olanların yok olması için ne yazık ki bazen acı olayların olması gerekiyor demek ki.

 

Allah böyle hastalıklardan da, böyle yangınlardan da bizleri korusun.

Elbette temizlik çok önemli…

Sağlık için birinci şartın temizlik olduğunu artık bütün dünya biliyor

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*