Sessiz Devrim

chp-il-baskanlarinin-bugunku-basin-aciklamasi-sessiz-devrim-23095CHP tüzüğü TBMM adayları ve Siyasi Partiler kanunu,chpnin-dikenli-gulu,CHP Parti Meclisi seçimi sonuçları belli oldu

İle paylaş:


Sessiz Devrim

Sessiz Devrim

Cumhuritet Halk Partisi, 1920’li ve 1930’lu yıllarda, genelde demokrasininsosyal demokrasinin alt yapısını oluşturan devrimlere imza atmış, din ve devlet işlerinin ayrılmasını, eğitim, hukuk ve idari yapılanma alanlarının din kurallarından arındırılmasını sağlamış, dinin siyasetdeki etkisini kırmış, hilafiyeti ve saltanatlığı kaldırmış, laiklik ilkesini Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden birisi haline getirmiş, kadınlara seçme ve seçilme hakkı getirmiş, kadınların örtünme zorunluluğunu kaldırmış, kadınların eğitim ve çalışma yaşamında yer almalarını sağlamış, okuma oranının artmasını sağlamış, bilim, felsefe ve sanat alanlarında açılımların gerçekleşmesini ve modern üniversitelerin kurulmasını sağlamış, hem temel hem de gelişmiş eğitim alanlarında dikal reformlara imza atmış, özel sektörün oluşumunu teşvik etmekle birlikte, güçlü bir kamu sektörü yaratmış, elitist, emperyalist ve teokratik bir imparatorluğu, halkçı, barışçı bir Cumhuriyete dönüştürülmüş, Türkiye’nin ileri uygarlık yolundaki ilk adımlarını atmasını sağlamıştır.

Siyaset,ideoloji ve dava üzerine kurulur; Siyasetin temeli ideoloji ve dava olmalıdır. İdeolojik bilincin eksik kalması durumunda sadece şahıslar belli başlı makam ve mevkiler için mücadele verirler, bu makam ve mevkilere gelebilirler de, ancak bu durumlarda ideolojin ve dava hiç bir zaman iktidar olmaz, toplum, halk ve Türkiye Cumhuriyeti bundan hiç bir yarar sağlamaz. Kitle partisi olmak demek, kimliksiz olmak demek, ideolojisiz olmak demek değildir. Kitle partisi olmak, popilizm yapmayı, sermayenin partisi olmayı, emperyalist güçlerle uzlaşmayı, dinci kesimlere, şoven milliyetçi kesimlere hoş görünmeyi gerektirmez. Kitle partisi olmak demek, leitlerin yararına politikalar üretmek demektir.

Bunun içindir ki;

CHP, kişi değil ilkeler partisidir

CHP, uydu değil yöndendirici partisidir

CHP, emperyalize karşıdır

CHP, ülkenin tam bağımsızlığını savunur

CHP, yabancı değil Türkiye Cumhuriyeti eksenlidir

CHP, sosyal demokrat bir partidir

CHP, halkın aydınlanmasına yönelik bir politika izler

CHP, çevrecidir

CHP, kültür mirasının koruyucusudur

CHP, yolsuzluğa karşıdır

CHP, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmaz

CHP, partizanlığa karşıdır

CHP, devrimcidir

2014 yerel seçimlerinden hemen sonra, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıcdaroğlu, yerel yöneticilerimizi Eskişehir de topladı. Toplantının ana teması iktidara yürüyüş yolunun belediyelerden geçtiğini anlatarak devrimin ilk adımlarını attı. Yıllar sonra partimizde ön seçim yaparak devrime devam etti. Daha sonra seçim bildirgesini açıklayarak, halka dokunan ve gündemi belirleyen projeleri açıklayarak sessiz devrime devam etti.

Bu bağlamda parti ve yerel yöneticilerimiz Genel başkanımızın bu devrimlere daha çok katkı sağlamak için

CHP ideolojisinin temelini İsmet İnönü atmış ve bu ideolojinin büyümesinde katkısı olan Recep peker 1934- 1935 yılları arasında İstanbul ve Ankara Üniversitelerinde verdiği inkilap derslerinde şöyle demişti : “ Bir sosyal bünyeden zerarlı ne varsa bunları birden yerinden söküp atmak, onları yerine doğruyu, yeniyi ve faydalığı koymaktır. Fakat koymak yeterli değildir. Davaya yapışıp sökülenlerin geri dönmemesini, konanların yaşamasını temin edecek bir sistem kurmak ve işletmek değişmez şartıdır” demiştir. Yöneticilerimiz bunları başarırsa hem partimize daha çok puan kazandıracak hem de halka dokunacağı düşüncesiyle, özgür, baskısız bir Türkiye için Adalar halkının ve Türkiye’nin sol rüzgarını kucaklaması dileğimle

Sevgilerimle

Arif Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*