Sezgi ve Muhakeme

Sezgi ve Muhakeme

İle paylaş:


Sezgi ve MuhakemeHerkes de 6. His dediğimiz doğuştan gelen, bir yeti vardır. Fakat bu duruma benzerlik gösteren ama 6. His olmayan durumlar karıştırılır. Kişi  bilinmeyenden gelen anı bir şimşek çakışı ile anlık bir aydınlanma yaşar, daha sonra bilinmeyenden, anı bir şekilde bir his gelir ve o his gerçekleşir, sonrasında kişi ben bunu önceden  hissettim yada ben bunun olacağını biliyordum. Hissetmek anlık, kesin, nettir. Hisseden kişi emindir. Kafa karışıklığı kesinlikle yoktur. Acaba diye bir şey kesinlikle kişiye gelmez. Muhakeme ise bilinmeyeni bilmek için çaba gerektirir. Sezgi bilinmeyenden gelirken ve eminlik hissi verirken, muhakeme, için çaba emek gerekir. Bir nevi zihindeki verileri toplayarak bir yerlere varma çabası dır.

Dünya Değişim Akademisi Uzmanları bu konu hakkında bilgiyi bize şöyle veriyor.

“ Muhakeme çabayla ilgilidir sezgi ise çabasız bir olgudur. Muhakeme ederek birey bilinmeyeni bilmeye çalışıyor. Sezgi ise bilinemeyenden gelen bir mesajdır. Yani muhakeme bilinmeyenle sezgi ise bilinemeyenle ilgilidir.

Bilinemeyene muhakeme yoluyla ulaşmak imkansızdır ancak sezgi aracılığıyla bilinemeyene ulaşabilirsin fakat bilinemeyene ulaşsan bile onu açıklamaktan aciz kalırsın çünkü bilinemeyen kelimelerle açıklanamaz.

Bu nedenle bilinemeyeni altın his aracılığıyla hissedebilirsin fakat bilinemeyeni hissetsen bile onu tarif edemezsin tarif etmeye çalışabilirsin ama bu tarifin bilinemeyenle ilgisi olmayacak çünkü zihin devreye girince sezgi ortadan kaybolacaktır.

Sonuç olarak muhakeme zihinle sezgi ise zihinsizlikle ilgilidir. Muhakeme yürütmek için zihin ve düşüncelere ihtiyacın var sezginin ortaya çıkması için ise zihin düşüncelerden tamamen arınmalı ve hiçbir düşüncenin olmadığı bir hal meydana gelmelidir.”

HERKESİN MUHAKEME DEN SEZGİYE YETİSİNE GEÇMESİ DİLEĞİYLE…

Şirvan Yücel

www.dunyadegisimakademisi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*