Sivas’ta bulunan Osmanlı emaneti şehzade türbelerine vefa

Sivas'ta bulunan Osmanlı emaneti şehzade türbelerine vefa

İle paylaş:


Sivas’ta Abdulvahabi Gazi Camii içinde türbesi bulunan Şehzade Bayezid ve onun üç oğlunun türbe örtüsü yenilendi.

Sivas'ta bulunan Osmanlı emaneti şehzade türbelerine vefaSivas Abdulvahabi Gazi Camii türbesinde medfun bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Bayezid ve Şehzade Bayezid’in oğulları Şehzade Osman, Şehzade Orhan ve Şehzade Abdullah’ın İstanbul’da yenilenen türbe puşideleri 14.06.2018 Perşembe günü Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın katılımıyla sandukalara örtüldü.

Sivas Halk Eğitim Merkezi ve İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün işbirliği ile yapılan puşideler uzun araştırma, tasarım ve üretim aşamalarından geçerek 4 ayda tamamlanmıştır. Türbelerin üzerindeki mevcut örtülerin oldukça yıpranmış olması nedeniyle şehzadelerimizin tarihi hatıralarına vefa gösterme arzusuyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde Sivas ve İstanbul’daki iki kurum bir araya gelmiştir. Sivas Halk Eğitim Merkezi öğretmeni Sayın Muhittin Erol türbedeki sandukalarla ilgili tüm ayrıntıyı Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’ne iletmiştir. Enstitü müdür yardımcısı Sayın İlkay Belibağlı’nın koordine ettiği puşide ekibi, önce yeni sanduka örtülerini tasarlamış, ardından enstitünün hat öğretmeni Sayın Ömer Faruk Özoğul’un yazdığı kıymetli hatlar nakış atölyesinde Maraş işi tekniği ile siyah kadife üzerine nakşedilmiştir.

Sivas’ın Yukarı Tekke Mezarlığı ziyaretlerinin en yoğun olduğu vakit hiç şüphesiz arife günleridir. Yapılan dört yeni puşide 14.06.2018 Perşembe günü öğle namazının ardından sayın bakanımız ve il protokolünün katılımıyla sandukalara serildi.

Şehzade Bayezid Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman’ın sekiz oğlundan biri olan Şehzade Bayezid, diğer kardeşleri Murad, Mahmud ve Abdullah’ın küçük yaşlarda ölmesi; şehzade Mehmed ve Cihangir’in genç yaşta hastalanarak; Şehzade Mustafa’nın ise askerler tarafından tahtın varisi olarak desteklendiği için bertaraf edilmesinin ardından Şehzade Selim ile tahtta hak sahibi olan iki kişiden biri olmuştu.

Babası ve kardeşiyle yaşadığı sorunlar sonrasında İran şahına sığınan ve yapılan pazarlıklardan sonra 1561 yılında İran’da öldürülen şehzadenin cenazesi Sivas’a getirilmiştir. O dönem Melik-i Acem olarak adlandırılan türbesine defnedilen Bayezid’in kabri, oğulları Orhan, Osman ve Abdullah ile birlikte bugün Yukarı Tekke mezarlığı içerisindeki Abdulvehabi Gazi Türbesi’nin yer aldığı türbe bölümünde bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*