Sivriada’da planlara ikinci kez iptal

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sivriada’da planlar ikinci kez iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sivriada ile ilgili ikinci kez hazırlanan 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli imar planları ikinci kez yargıya takıldı.

Sivriada'da planlara ikinci kez iptal

Daha önce Adalar Belediyesi’nin açtığı davada Haziran 2013’teki imar planları değişikliğini Anayasa’ya aykırı bularak iptal eden İstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi, bu karardan iki ay sonra bu kez, onaylanan imar planlarını planlama ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.

 

Mimarlar Odası’nın açtığı davada iptal kararını oybirliğiyle alan mahkeme, bakanlığın emsal değerini düşürerek yapılaşma yoğunluğunu azaltma yönündeki plan değişikliğini yeterli bulmadı.

Kararda şöyle dendi: “Davaya konu 08.10.2013 onay tarihli planlar ile mahkememizin iptal ettiği 17.06.2013 onay tarihli planlar arasında kullanım kararları (taşınmazın hangi amaçlar kullanılacağı) açısından bir farklılık bulunmadığı, sadece plan notlarında emsal oranı ve emsalin hesaplanmasına yönelik olarak değişiklik yapıldığı, değişiklik ile emsal oranı 0.40’dan 0.20’ye indirilmiş ise de emsalin taşınmazın fiili alan üzerinden değil tapuda kayıtı alan üzerinden hesaplanmasının öngörüldüğü, taşınmazın tapudaki kayıtlı alanının, fiili alanının yaklaşık 2 katı olduğu dikkate alındığında; emsal oranının düşürülmesinin yapılaşma yoğunluğunda azalmaya sebebiyet vermeyeceği anlaşılmakla, dava konusu planlarda şehircilik ilkeleri, planlama esasları, imar mevzuatı çerçevesinde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  29 Mayıs 2013’te 3. köprü temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Şimdi biz o adayı, Yassıada ve yanındaki Sivri Ada’yı Demokrasi ve Özgürlükler Adası yapıyoruz. Orada inşallah oteller olacak, müzeler olacak. SİT alanına dikkat etmek suretiyle orayı dönüştüreceğiz. Mesela Sivriada’da taş ocağı olarak kullanılan bölge kongre merkezi olacak” demişti.

 

Erdoğan’ın bu sözleri üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kısa bir süre sonra 17 Haziran’da planları onaylayarak Sivriada’yı turizm ve kültürel tesis alanı ilan etmişti.

Adada fuar, kongre merkezi, konferans salonu, kültürel tesis, dini tesis, açık hava müzesi, amfi tiyatro, sergi salonu, karşılama yapıları, spor salonu, seyir terası, parklar, marina, kafe ve restoran inşaatına mahkemenin durdurma kararı sebebiyle başlanamamıştı.

Sivriada, imara açılmadan önce 2’nci Derece Doğal SİT ve 3’üncü Derece Arkeolojik SİT alanı olarak tescillenip sismik araştırma amaçlı yapılar dışında yapılaşmaya tamamen kapatılmıştı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz