“Son Arapgirli:Varsen Oruncakciel”isimli Kitap’ın Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İle paylaş: Sayıları giderek azalmakta olan Malatyalı Ermeniler’in sosyal ve kültürel yaşamlarının anlatıldığı Mayda Saris’in kaleme aldığı “Son Arapgirli: Varsen Oruncakciel” isimli kitabın tanıtımı Ceylan InterContinental Otel’de yapıldı. Birzamanlar Yayıncılık tarafından okurların beğenisine sunulan kitabın tanıtım toplantısına kitabın yazarı Mayda Siris, Varsen Oruncakciel ile kitabın editörü Osman Köker katıldı.
Arapgirli Ermeniler’in fotoğraflarının da yer aldığı kitabın tanıtımında ilk olarak çok sayıda kişinin Saris ve Oruncakcil’e kitabı imzalattı. İmza töreninin ardından, ilk olarak editör Osman Köker konuştu. Konuşmasında, Malatya ve Arapgir hakkında tarihsel bilgi aktaran Köker, “Ermenilerin çoğu o dönemde kaza merkezinde yaşarken, bir kısmı da köylere dağılmıştı. Ancak zaman içinde bir çoğu önce şehir dışına sonra da ülke dışına göç etmek zorunda kaldı” dedi.
Köker’in ardından konuşan yazar Siris, Oruncakcil’in kendisini Ermeniler’in tarihine doğru bir yolculuğa çıkardığını ifade ederek, “Ben son Arapgirliyim’ diye söze başladığında bizi sağlam hafızasıyla şaşırtırken, bizzat tanık olduğu yaşanmışlıkların yanı sıra, babasından edindiği bilgileri de bir bir sıralıyor. Bizi zaman tünelinden geçirerek yaklaşık 100 yıl öncenin Arapgir’ine halkının büyük kısmının Ermenilerin oluşturduğu Malatya’ya götürüyor” diye konuştu.
Kitabın Künyesi
(Türkçe) Son Arapgirli:Varsen Oruncakciel
(İngilizce) Varsen Oruncakciel:The Last Remaining Arapgirtsi
Dil:Türkçe-İngilizce (aynı ciltte iki dil)
Yazar(söyleşi):Mayda Saris
Editör:Osman Köker
Çeviri:Sylvia Zeybekoğlu
Yayınevi:Bir zamanlar yayıncılık
Fiziksel Özellikler:24cmx22cm
Tamamı Renkli 53 fotoğraf
120 gr.1.hamur kağıt
Tel:0212 523 25 06
fax:0212 5232511
Yayın Tarihi:Kasım 2011
108 sayfa
Haber-Fotoğraf
Avedis Hilkat

2 yorum

  1. Çarşıbaşın’da köşker Yeznik usta vaardı.2 ci katta meydana hakim 10-15 m2 bir dükkan.çok güzel ayakkabılar yapardı ama tanınmışlığı, elde yaptığı bu güzel ayakkabı imalatının yanı sıra insana verdiği değerlede, özellikle ARAPGİR’in 40 köyüne verediği hizmetlede meşhurdu.Onu köylüsü şehirlisi herkes çok severdi.Gurbetten mektuplarımız ve paramız (KÖŞKER YEZNİK VARTANOĞLU )eli ile AMURAN köyü TEPTE köyü veya ULUPINAR mahallesi gibi.Banka gibi Postane gibi ama menfaatsiz ücretsiz,bazende ihtiyacı olupta parası gelmeyene veya geç kalana cebinden borç vererek iyilik yapan bir usta idi.Öğrenci idik çok ekmeğini yedik İSTANBUL’a geldimi mutlaka ARAPGİR öğrenci yurdunu ziyaret eder,İstanbul,Ankara ve İzmir’de okuyan öğrencilerde O’na Yılbaşı tebriği kartlar gönderir yaz tatillerinde ARAPGİR’e geldiklerinde mutlak Elini öpmeye giderlerdi.Özellikle köylülerin en yakın akrabası Dayısı,Amcası gibi idi.Bizmi önce ayrıldık o mu ayrıldı hatırlamıyorum ama bir gün yeznik ustanın istanbulda öldüğünü duyduk.O gün çok üzülmüştük arkadaşlarla oğlunu ziyaret etmek istedik ama onada ulaşamadık.Arkadaşım Mardıros beni götürecekti ama bazen o müsait olmadı bazen ben.Bu koskoca şehirde bu hengamede bu insani ve duygusal görevimizi yerine getirememenin huzursuzluğunu hala yaşarım.Nurlar içinde yat yeznik usta.Mayda SARİS’i kutluyorum.HÜSEYİN ŞAHİN-KINALIADA MUHTARI

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*