DOLAR 7,1809
EURO 8,7233
ALTIN 415,612
BIST 1483,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

SOSYAL DEMOKRAT VE SOSYAL LİBERALLER NE DİYOR

12.07.2012
A+
A-

Toplumun sosyolojik evrimi Sosyal Demokratları 20. Yüzyılda ön plana çıkardı. Amacı, düzen bozulmadan ekonominin istikrarlı şekilde gelişmesini sağlamak idi. Almanya, Fransa ve İngiltere’de iktidara geldiler. Sosyo-ekonomik başarıları sonunda Avrupada siyasal istikrar sağlandı.

Librealizm özgürlük, serbesti, insan hakları ve hürriyet inancı üzerinde yükselir. Bu nedenle kapitalistler 19. yüzyılın başından itibaren liberalizmi kendi amaçları için kullandılar. Liberalizmi, ”bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” ekonomi politikası ile özdeşleştirdiler. Vahşi kapitalizmin değerleri liberalizm adına uygulamaya konuldu.

Liberalizm devleti toplum ile insan arasında bir aşama olarak görür. Liberalizme göre, devlet insanın mutluluğu için vardır. İnsanı mutsuz eden devlet olamaz. Kapitalizmin insanda yarattığı mutsuzluk liberallerin kapitalizmden ümit kesmesine neden oldu.

Sosyal liberaller devletin sosyal karakter kazanması ile insanların daha da mutlu olacağını savundular. Onların verdiği mücadele sayesinde devlet sosyal karakter kazandı. Sağlık, eğitim,işsizlik ve ekonomik kriz dönemlerinde devlet görev üstlendi.

Sosyal demokratlar liberalizmin kendi amaçları için kullanılma zamanın geldiğini fark ettiler. Toplum yararına liberalizmin kullanılması siyasal politika olmalıydı ve oldu. Sosyal demokratlar ile Sosyal Liberalizm ittifak kurdu. Her ikisinin de amacı toplumun mutluluğu idi.

Temel hak ve özgürlüklerden, demokratik hukuk devleti ilkelerinden taviz verilmeyerek ekonomik ve sosyal politika üretilmeliydi. Siyaset arenasında bu dengeyi kuracak güç sadece sosyal demoratlarda vardı.

Sosyal demokratlar ekonomik istikrarı bozacak aşırı politikalardan uzak durdular. Çünkü, istikrarın bozulması en çok çalışana zarar veriyor. Ekonomik istikrar bozulduğu taktirde üretim daralıyor, işsizlik artıyor ve çalışanlar mutsuz oluyordu.

Temel hak ve özgürlükler ancak liberalizm içerisinde gerçekleşebiliyor. Toplumcu felsefe temel hak ve özgürlükleri gelecekte oluşacak komünizme bırakıyordu.Günü yaşayanlar için dikta uygulanmasını sosyal demokratlar kabul etmediler. Bu düşünce farkı sosyal demokratları sosyalistlerden ayırdı.

Sosyal liberaller, emeğin üretimde meydana getirdiği katma değere eşit oranda ücret alması gerektiğini çalışanlara kabul ettirdiler. Veriminden daha fazla ücret artışı, maliyet enflasyonu olarak mal ve hizmetlere yansıyor bedelini toplum ödüyordu.

Sosyal liberaller, işçiye iş verenin iş yeri olduğu gerçeğini çalışan kesime öğretti. İş yerine zarar verildiği taktirde , iş yeri azalıyor ve çalışan işsiz kalıyor.

Günümüzde sosyal liberaller İş sayısının artırılmasını talep ediyor. İş yerini açanın kapitalist ya da devlet olmasının önemi yok. Önemli olan üretilen malın satılmasıdır. Uluslar arası piyasada malın satılabilmesi rekabet gücü sayesinde mümkün oluyor. Rekabet gücü emek verimliliği ile kazanılıyor.

Sosyal liberal politikalar toplum genelinde kabul görüyor.

Çalışanlar daha fazla verimli olmanın kendilerine yararlı olacağının bilinci ile hareket ediyor. Eğitimlerini artırarak daha fazla katma değer yaratmanın yollarını arıyor. İnsan sermayesine yatırım yapıyor.

İşverenler, talep daralmasının üretime zarar verdiğinin farkındalar ve talep yaratıcı sosyal harcamalardan memnunlar.

Türkiye’de sosyal demokratlar, geçmişin tortularından kendilerini kurtaramıyor. Geçmişin tortuları ile hareket edenler, kısa zamanda sosyal demokratları sosyal liberallerden ayırıyor. Bu ayırım çalışanların gözünden kaçmıyor.

Sosyal liberallerin ideasını maalesef ülkemizde sağ partiler gerçekleştiriyor. Çalışan kesim bu bilinç ile oyunu kullanıyor. Kendini sosyal demokrat ilan eden CHP bu nedenle Kadıköyede oy alıyor, Sultanbeyli’de yok.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR
  1. Alpheus Acarus dedi ki:

    ”Her ikisinin de amacı toplumun mutluluğu idi.” Liberallikleri burada patlar. Amacı bireyin mutluluğu olmayan liberalizm değil utangaç sosyalizmdir. Sol-Lib’ler de palyaçodan başka bir şey değildir.

  2. andrea dorya 2 dedi ki:

    Liberalizm maskesi ile köşe dönmecilik faaliyetlerinde bulunan DÖNEK ahlaksızların adıdır LİBOŞ!