Sosyal Devlet (mi) !

Sosyal Devlet (mi) !

İle paylaş:


Sosyal Devlet (mi) !

 

TC Anayasası 56. Madde ”Sağlık Hakkı” der. Peki yasanın emri gereği bu hakkımızı alabiliyor muyuz?

AKP Hükümetinin liberal anlayışı neticesinde sağlık hizmetleri niteliksiz ve paralı hale gelmiştir. (Hastane muayene ve tekiklerinde hastaya yüklenen fiyat farkları % 200’e kadar çıkartılmış durumdadır.)

Sosyal Devlet olmaktan uzaklaşan AKP Hükümeti ucuz (niteliksiz) tedavi ve asgari ilaç ödemesi uygulaması sebebiyle halkın sağlığını kaybetmesine neden olurken daha büyük masrafların kapısını aralamaktadır.

Gelişmiş ülkelerde kişi başı yıllık ilaç harcaması 500 – 1000 dolar arasında değişirken Türkiye’de bu tutar 120 dolardır.

Türkiye’de altı farklı çeşit ödeme (fiyat farkı,muayene ücreti,katkı payı, reçete parası, kutu başı ücret) yapmak kaydıyla vatandaş kullandığı ilacın parasının neredeyse tamamını cebinden ödemektedir.

AKP Hükümeti bu uygulaması ile vatandaşı çarpık sağlık sisteminin finans kaynağı olarak görürken elini vatandaşın cebine daldırmaya devam etmekte beis görmemektedir.

Katılım payı anlayışı hastayı maliyete ortak etmek olmamalıdır.

Kontrollü ve akılcı ilaç kullanma amacı saptırılarak hastalar devletin sağlık sponsoru haline getirilmiş durumdadır.

Sosyal devlet anlayışında hasta yasalarla sağlık güvencesi altındadır. Hastaların sağlık sisteminde maliyete ortak edildiği devlet anlayışına ”Sosis Devlet” denir.

Avni Kurtuldu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*