SU SIZDIRAN METROYA “KOVALI” ÖNLEM MECLİS GÜNDEMİNDE

SU SIZDIRAN METROYA “KOVALI” ÖNLEM MECLİS GÜNDEMİNDE

 

SU SIZDIRAN METROYA “KOVALI” ÖNLEM MECLİS GÜNDEMİNDE

 

Tamamı 2,6 milyar TL’ye mal olan ve dönem dönem istasyonlarda yaşanan su sızıntılarıyla gündeme gelen Kadıköy-Kartal metrosunda sızıntılarına karşı kovalar ve çöp kutularıyla önlem alınması TBMM’ye taşındı.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, bitmek bilmeyen sızıntıların nedenini sordu.

 

Öğüt, özellikle Kartal İstasyonunun her iki katının tavanında ve duvarlarında sızıntıdan kaynaklanan çürümenin göze çarptığını, önlem olarak da istasyonlara, kova, çöp kutusu ve türevlerinin konmasının vatandaşların haklı tepkisine neden olduğunu söyledi.

Konunun İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi  Tarık Balyalı tarafından da gündeme getirildiğini ve olası tehlikelere, ölümlere ve yaralanmalara karşı öngörülü olunmasının talep edildiğini ifade eden Öğüt, sızıntılarının sebebini ve uzun zamandır bu devam ettiği göz önünde bulundurulduğunda hala gerekli bakım ve onarımın neden yapılmadığını sordu.

 

CHP’li Öğüt önergesinde şu soruları yöneltti:

– Duvarların içinde ve tavandaki su sızıntıları ile ilgili herhangi bir teknik rapor düzenlenmiş midir?

– Açıldığı günden beri su sızıntısı yaşanan metroda bu kadar uzun zamandır türlü önlem alınmamasının nedeni nedir? Bu sızıntılar metro hattı ve istasyon için herhangi bir tehlike arz etmekte midir?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul milletvekili

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2,6 milyar TL’ye mal ettirdiği Kadıköy-Kartal metrosunda birçok bölgede su sızıntıları görülmektedir. Özellikle Kartal İstasyonunun her iki katının tavanında ve duvarlarında sızıntıdan kaynaklanan çürüme göze çarpmaktadır. Önlem olarak da istasyonlara, kova, çöp kutusu ve türevlerinin konduğu gözlenmektedir. Vatandaşların haklı tedirginliğine ve tepkisine neden Kartal İstasyonunun her iki katının tavanında ve duvarlarının olan Konu İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi  Tarık Balyalı tarafından da gündeme getirilmiş, olası tehlikelere, ölümlere ve yaralanmalara karşı öngörülü olunması talep edilmiştir.

Bu bağlamda;

 

1)  Kartal-Kadıköy metro hattındaki su sızıntılarının sebebi nedir; uzun zamandır bu devam ettiği göz önünde bulundurulduğunda hala gerekli bakım ve onarım yapılmamıştır? Ne zaman yapılması planlanmaktadır?

3) Özellikle duvarların içinde ve tavandaki su sızıntıları ile ilgili herhangi bir teknik rapor düzenlenmiş midir?

4-  Açıldığı günden beri su sızıntısı yaşanan metroda bu kadar uzun zamandır türlü önlem alınmamasının nedeni nedir? Bu sızıntılar metro hattı ve istasyon için herhangi bir tehlike arz etmekte midir?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz