Sultanahmet’teki intihar saldırısını DHKP-C üstlendi

Sultanahmet'teki intihar saldırısını DHKP-C üstlendi

İle paylaş:


Sultanahmet'teki intihar saldırısını DHKP-C üstlendi

Sultanahmet’teki intihar saldırısını DHKP-C üstlendi

Sultanahmet’te gerçekleştirilen, saldırgan ile bir polisin öldüğü intihar saldırısını DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) örgütü üstlendi.

Örgüte yakın bir internet sitesinde yayınlanan açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren kişinin adının Elif Sultan Kalsen olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Feda savaşçımız tarafından Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması ve AKP’nin rüşvetçi, hırsız bakanlarını koruyan faşist devletten hesap sormak için İstanbul Sultanahmet Turizm Şube Müdürlüğü’ne feda eylemi gerçekleştirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Turizm Şube Müdürlüğü’ne düzenlediği bombalı intihar saldırısında saldırgan ve bir polis memuru ölürken bir diğer polis memuru ise yaralandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırganın üç bombayla geldiğini, birisini patlattığını ve diğer iki bombanın da emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Davutoğlu saldırganın örgüt bağlantılarını tespit etmek için çalışmaların devam ettiğini de belirterek, “İçişleri Bakanı ile toplantıdaydık. Bağlantılar tespit edildiğinde ileri aşamalarda gerekli adımlar atılacaktır” dedi.

Saldırı sırasında ağır yaralanan Kenan Kumaş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Saldırganın kimliğiyle ilgili yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İngilizce konuşan saldırgan kadın cüzdanını kaybettiği bahanesiyle binaya girdiğini ve üzerindeki bombayı da bina içerisinde patlattığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), saldırıyla ilgili güvenlik kamerasında siyah çarşaflı bir kadının görüntülerinin tespit edildiğini ve kadının polis merkezinin önünde birkaç defa dolaşırken görüldüğünü aktardı.

Son bir hafta içindeki ikinci saldırı

Telefonla BBC Türkçe‘ye bilgi veren bir görgü tanığı, bir kadının kırık İngilizce’yle Turizm Şube müdürlüğü’nün adresini sorduğunu ve kadın ayrıldıktan bir dakika sonra da patlama yaşandığını söyledi.

Görgü tanıkları, patlamanın ardından iki polisin merkezden çıkıp havaya ateş açtığını ifade etti.

İstanbul’da 1 Ocak tarihinde de Dolmabahçe Sarayı’na el bombalı saldırı düzenlenmişti.

DHKP-C’nin üstlendiği saldırıda el bombaları patlamamış ve saldırgan da tutuklanmıştı.

[Widget_Twitter id=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*