SURİYE VE BAAS PARTİSİ

İle paylaş:


SURİYE VE BAAS PARTİSİ
Arap Baharı diye adlandırılan Arapça konuşan ülkelerdeki diktatörlüklere karşı isyan Suriye’de başarıya ulaşamadı.
Suriye’de iktidarı elinde tutan Baas Partisi yok edilmeden Başer Esad’ın iktidarına son verilemez.
Siyasal Partiler iktidarı ele geçirmek amacı ile kurulmuş örgütlü organizasyonlardır.
Siyasi Partiler siyasal toplumun en hücra köşesine kadar nüfuz ederler. Partiler,her sokaktaki evin kime ait olduğunu,evlerde yaşayanların ekonomik durumlarını, dünya görüşleri, dini inançları ve siyasal tercihleri hakkındaki bilgileri tespit eder ve yetkili makamlara iletir. Siyasal otoritenin iktidara kalmasını sağlayacak etkin kararlar almasına yardımcı olur.Halkı tanımayan partiler levha partisi olup iktidar olamazlar.
İçeriden rakip başka bir siyasal parti olmadıkça tek parti iktidarının yıkılması imkansızdır. Sadece dışarıdan yıkılabilir. Nitekim Irak iktidarını elinde tutan Sünni azınlığa dayalı Baas Partisi 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından iktidardan düşürülmüştür. ABD savaşı 23 asker kaybederek kolay kazanmış ve fakat Baas iktidarını yıkabilmek için 5000 asker kaybetmiştir. Kazanamayacağını anlayınca idareyi Şii ve Kürt ittifakına bırakarak ülkeyi terk etmiştir. Bir süre sonra Irak Baas Partisinin iktidara gelmesi kimseyi şaşırtmamalıdır.
Suriye’de 1940 yılında kurulan Baas Partisinin amacı Orta Doğuda tüm Arapları tek bir bayrak altında toplamak idi.Halkı ikna etmek için Arapların yeniden DİRİLİŞİ gibi bir ideali öne sürdü. Uluslar Arası Toplumda destek bulmak için ÖZGÜRLÜK VE SOSYALİZM sloganlarına başvuruldu. 1947 yılında Şam’da ilk kongresini yapan parti, 1970 yılında Suriye’de iktidarı ele geçirdi. Kısa sürede tüm Devlet kademelerine kendi adamlarını yerleştirdi. Şu anda partili olmayan hiç kimse Devletin karar alıcı makamlarında değildir.
Suriye Baas Partisi zamanla Sünni çoğunluğu idare eden Şii azınlığın partisine dönüştü.Dışarıdan destek bulmak için Şii İran ile işbirliğine girdi.İdeallerinden uzaklaştı. İktidarda kalmaktan başka bir amaç taşımayan OLİGARŞİK yapı kazandı.
Aristo OLİGARŞİYİ tesadüfen iktidarı ele geçiren azınlığın idaresi olarak tarif ediyordu.Aristo’ya göre azınlık iktidarı ele geçirdiğinde,
-ÖNCE ZENGİNLİĞİNİ ARTIRIR,
-İKTİDARI MİRAS YOLUYLA ÇOCUKLARINA DEVREN SİSTEMİ KURAR,
-İKTİDARDAN DÜŞMEMEK İÇİN HER YOLU DENER.
Ünlü Filozof bugün Suriye’de yaşananları 2400 yıl önceden adeta bizlere haber vermişti.
Türkiye Suriye’ye dışarıdan müdahale edilmesine karşı duruyor.Sistemin kendi içerisinden yıkılmasını bekliyor. Ancak, siyasi partileri içeriden diğer bir siyasal partinin yıkabileceği gerçeği göz ardı ediliyor.Kaldı ki, iktidarı elinde tutan tek parti dışarıdan müdahale olmadıkça başka bir siyasal oluşumun gerçekleşmesine izin vermez.
Bu aşamada İnsan Haklarının daha fazla çiğnenmesini önlemek ve akan kanı durdurmak Uluslar Arası toplumun etkin müdahalesi ile mümkündür.

 

Şinasi Kara

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*