Susan Brownell Anthony…

Susan Brownell Anthony...

İle paylaş:


Susan Brownell Anthony...

 

SUSAN BROWNELL ANTHONY

KADINLARA OY HAKKI VERILMESI IÇIN MÜCADELE EDEN BIR KADIN.


Tarihi bilenler, okuyanlar, anlayanlar kadınların tarihin her döneminde büyük işlere imza attıklarını da bilirler.

Bazı haklar elbette kolay kazanılmamıştır.

Elbette kadınların başarılı olması bazıları tarafından hoş görülmemiş, bunun içinde karşı çalışmalar yapılmış.

Ne tarihte ne de günümüzde kadınlar bastırılarak sessizliğe gömülemezler.

Kadınların seslerini duyurabilmeleri için oy haklarının olması gerektiğini bilen bir kadını sizlere tanıtmak istedim.

Susan Brownell Anthony, hayatı boyunca uğraşmış. Yılmamış. Direnmiş. Korkmamış. Mücadele etmiş. Sonunda başarmış. Bütün mesele de budur zaten. Başarmak.

 

Türk kadınlar Birliği başkanı Avukat Sema Kendirci’yi iyi tanırım ve kadınlar için kadınlarımız için bizler için verdiği mücadeleyi de iyi bilirim. Türkiye’nin her yerinde onu görebilirsiniz. Toplantılara katıldığı gibi herkesle konuşur, dertlerine şifa olmak için çalışır, çalışır.

Bu çalışmaların kolay olduğunu kimse söylenemez. Böyle çalışmalara hayatlar adanıyor.

Huzuru bulan bir tek kadın için bile, mücadeleyi veren kıymetlinin sevinci, mutluluğu büyük oluyor.

Tıpkı, Avukat Sema Kendirci gibi, tıpkı, Susan Brownell Anthony gibi.

 

Bulduğum her fırsatta eli öpülesi kadınlarımız adı altında yazılar yazıyorum. Sadece bizim kadınlarımızı kapsamıyor ve kapsamayacak. Eli öpülmeye layık her kadının yaptıklarını anlatmaya devam edeceğim.

Bu kadar yürekli olmak nasıl bir duygu acaba?

 

Size hayatını aktaracağım Susan Brownell Anthony, büyük başarılara imza atmış biri.

 

O farklı bir çocukluk yaşamış. Onun güzel duygularının temelinde ailesi yatmakta. Demokrat bir babanın kızı o. Ahlaki değerlere önem veren ailede eşitliği görerek, hissederek büyümüş. Üç yaşında okuma yazmayı öğrenmiş. İyi bir eğitim görmüş. Çalışma hayatına bir kız okulunda öğretmenlik yaparak başlamış.

Yaşamı boyunca birçok olmazın karşısında duran biri olmuş.

Haksızlığı kaldıramamış. Kadın hakları ile verdiği mücadele ile birçok olmazı olur hale getirmiş.

Sadece kadın hakları ile de ilgilenmemiş, kölelikle alakalı da çalışmalar yapmış.

 

İLK ÖRGÜTLERDEN BIR OLAN NEW YORK EYALETI İÇKIYLE SAVAŞ KADIN DERNEĞI’NIN KURUCULARI ARASINDA YER ALMIŞ.

KADIN HAKLARI ILE ILGILI KAMPANYALARA 1852 YILINDAN SONRA KATILMAYA BAŞLAMIŞ.

 

KADIN GIYIMI ÜZERINDEKI KISITLAMALARI PROTESTO ETMEK IÇIN BIR SÜRE KISA ETEK ALTINA BOL PANTOLON GIYEREK DOLAŞMIŞ.

 

SONRASINDA KÖLELIKLE ALAKALI ÇALIŞMALAR YAPMAYA BAŞLAMIŞ.

1854‘TEN SONRA KENDINI KARARLI BIR BIÇIMDE KÖLECILIK KARŞITI HAREKETE ADAMIŞ VE AMERIKA KÖLELIKLE MÜCADELE DERNEĞI’NDE GÖREV YAPMAYA BAŞLAMIŞ.

 

HAFTALIK BIR DERGI ÇIKARTMAYA BAŞLAMIŞ.

BU DERGIDE KADINLARA ERKEKLERLE EŞIT ÜCRET VERILMESI ÇAĞRISINDA BULUNMUŞ.

 

SONRASINDA NEW YORK ÇALIŞAN KADINLAR DERNEĞI’NIN KURULUŞUNDA GÖREV ALMIŞ.

 

SUSAN BROWNELL ANTHONY, ANAYASA’NIN 14 VE 15. EK MADDELERIYLE SIYAH ERKEKLERI DE KAPSAMINA ALAN MEDENI VE SIYASI HAKLARIN KADINLARA DA TANINMASINI TALEP ETMIŞ.

1872‘DE BIR GRUP KADINI ROCHESTER’DA SANDIK BAŞINA GÖTÜRMÜŞ.

 

BUNDAN IKI HAFTA SONRA TUTUKLANMIŞ AMA YARGIYI BEKLERKEN KONFERANSLAR VERMEYE BAŞLAMIŞ, BU KONFERANSLAR ÇOK BÜYÜK ILGI GÖRMÜŞ.

 

MART 1873‘TE YENIDEN KENT SEÇIMLERINDE OY KULLANMAYI DENEMIŞ. YARGILANMIŞ SEÇIM YASALARINI ÇIĞNEME SUÇUNDAN HÜKÜM GIYMIŞ.

 

BUNDAN SONRA ARALIKSIZ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMÜŞ.

ÜLKENIN HER YERINI DOLAŞMIŞ.

KONFERANSLAR VERMIŞ.

BAŞKANI OLDUĞU KADIN DERNEKLERI ARACILIĞIYLA, FEDERAL ANAYASANIN, KADINLARA OY HAKKI TANIYACAK BIÇIMDE DEĞIŞTIRILMESI IÇIN ÇALIŞMIŞ.

 

ARKADAŞLARI ILE BIRLIKTE 1881-1902; 4 CILT, KADINLARA OY HAKKININ TARIHI ADLI KITABI DERLEYEREK YAYIMLAMIŞ.

 

1888’DE ULUSLARARASI KADINLAR KONSEYI’NI, 1904‘TE ISE ULUSLARARASI KADINLARA OY HAKKI BIRLIĞI’NI KURMUŞ. 

 

LONDRA (1899) VE BERLIN‘DE (1904) YAPILAN TOPLANTILARDA, KADIN HAKLARI KONUSUNDAKI ÖNCÜ KATKILARI DOLAYSIYLA TÜM DÜNYA KADINLARININ ÖVGÜSÜNÜ TOPLAMIŞ.

 

Biz kadınlar güçlüyüz.

Tarih boyunca güçlüydük, şimdide güçlüyüz, ileride de Allah’ın izniyle hep güçlü olacağız. Bizler birbirimizin sesini duyarız ve koşarız. Bizlerin elinden tutan, yanında olan, yüreği olan, kadın erkek ayrımı yapmayan, insanı insan olarak seven, yüreklendiren, güçlendiren babalarımız, kardeşlerimiz, eşlerimiz ve oğullarımız olduktan sonra biz kadınlar her zaman güçlü olacağız.

NAZAN ŞARA ŞATANA

 

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*