Tanal’dan Sabah’a suç duyurusu

Tanal'dan Sabah'a suç duyurusu

İle paylaş:


Tanal'dan Sabah'a suç duyurusu

04.05.2015 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde avukatlar 1 Mayıs’ta göz altına alınan şahısların ardından Adliyeye girmiş ve basın açıklaması yapmak istemişlerdi, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL ise buna izin verilmemesi üzerine çıkan arbedeyi yatıştırmak için müdahale etmiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ile yaptığı konuşma sonucunda Adliye içindeki çevik kuvvet bariyerleri kaldırmış, avukatlar basın açıklamalarını yapmış ve uzlaşma sağlanmıştı.

Birçok medya organına olay bu şekilde yansırken, 05.05.2015 tarihli Sabah Gazetesi’nde bu olay “CHP ve HDP’li Vekiller Adliyeyi Karıştırdı” başlığı ile haber yapılmıştı. Bu haberin ardından Tanal; dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Sabah Gazetesi ve sorumlular hakkında “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Md 17’ye aykırı olarak hakların kötüye kullanılması yasağının ihlali, Basın Kanunu 11’inci maddesi gereğince basın yoluyla suç işleme, Basın Meslek İlkeleri Md.4 ve Md. 6’ya ihlal, Türk Ceza Kanunu 267’inci maddesi gereğince İftira, 271’inci maddesi gereğince Suç Uydurma suçları”ndan suç duyurusunda bulundu.

Özellikle seçim öncesi havuz medyasının Basın İlkelerine aykırı bir şekilde haber yaptığını ve açıkça suç işlediğini belirten Tanal, şahsının bu yolla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını, havuz medyasının bu saldırılarını da Hükümetin kendisini bir tehdit olarak algılamasına bağladığını belirtti. Basının özgür ve tarafsız olması gerektiğinin altını çizen Tanal, diğer tüm basın organlarında dava konusu olayın objektif bir biçimde aktarıldığını ancak Sabah Gazetesi’nin kendisini bir provokatör olarak göstermek için yaşanan olayları kasten çarpıttığını ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*