DOLAR 17,2271
EURO 17,6121
ALTIN 962,642
BIST 2408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tanal,Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağrı

27.12.2013
A+
A-
Tanal,Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağrı

Tanal,Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağrı

Tanal,Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağrı

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av.Mahmut TANAL’ın Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturması hakkında Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağrı amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na sunmuş olduğu dilekçe

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NA

Ülkemizde son günlerde yürütülen ve kamuoyunun tüm ilgisini üzerinde toplayan  “17 Aralık operasyonu” olarak anılan Hükümet yetkililerinin yakınlarının, Bakanlık personellerinin ve iş adamlarının da adının karıştığı karapara, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında tutuklananlar arasında, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve İş adamı Reza Zarrab da bulunmaktadır.

Mahkeme, şüpheli Süleyman Aslan’ın ‘Rüşvet almak’, şüpheli Barış Güler’in ‘Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek’, Reza Zarrab’ın ‘Rüşvet vermek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, Salih Kaan Çağlayan’ın ‘Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Aralarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İşadamı Ali Ağaoğlu‘nun aralarında yer aldığı 55 kişi ise serbest bırakıldı. Bu operasyonun duyulmasının hemen ardından İçişleri Bakanlığı İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve 11 yardımcısı ile birçok emniyet müdürünü görevden aldı. Amirlerin bir bir görevden alınması karşısında kamuoyunda, ‘soruşturmasının üstü mü kapatılıyor’ tepkisi oluşmuştur.

Operasyonun kamuoyuna duyurulmasının hemen ardından Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan Adlî  Kolluk Yönetmeliği, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle daha önce savcıların emrinde hareket eden adli kolluğa yeni kurallar ihdas edildi. Buna göre savcıların soruşturmalarda görevlendirdiği adli kolluk birimleri, vali, kaymakam ve jandarma komutanlarını soruşturmalardan haberdar edecek. Bu düzenleme yargıya karşı yürütmeye doğrudan müdahale yetkisi tanıyan bir düzenlemedir. Türkiye gündeminde yer alan bu sıcak gelişmeler karşısında soruşturmaya yürütme tarafından yapılan müdahaleler halkın ve yabancı devletlerin Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve dolayısıyla Devlete karşı itibarını zedelemektedir. Bu gelişmeler karşısında İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 25.12.2013 tarihinde istifalarını açıklamışlardır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın 104. Maddesine göre; “Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.” Cumhurbaşkanı bu amaçla; Devlet Denetleme Kuruluna inceleme, araştırma ve denetleme yaptırtmak yetkisine sahiptir.

Hükümetin 4 Bakanının adının anıldığı, 2 Bakanın oğullarının ve Halk Bankası Genel Müdürünün tutuklandığı bu soruşturma üzerine soruşturma konusu kurumların denetlenmesi, iddiaların incelenmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı olarak Anayasanın 104. Maddesinin verdiği yetkiyle Devlet Denetleme Kurulunun harekete geçirilmesi ve denetime başlanması gerekmektedir. Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları doğrultusunda kurumların denetlenmesi ve bu denetim mekanizmasının harekete geçirilmesi devletin itibarını kaybetmemesine ve denetim sonucunda yolsuzluk ve rüşvet iddialarının aydınlatılmasına katkı sağlanacağı değerlendirilmelidir.

Anayasanın 104. Maddesi kapsamında yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırma, incelemek üzere Devlet Denetleme Kuruluna gereken talimatların verilmesi, gereken görevlendirilmelerin yapılarak acilen çalışmalara başlanmasını talep eder, konuyu saygılarımla arz ederim. 25.12.2013

Av.Mahmut TANAL

CHP İstanbul Milletvekili

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.