DOLAR 6,7804
EURO 7,6712
ALTIN 366,993
BIST 110426,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

 Tarım ve Orman Bakanlığı: “Atlar en fazla 6 saat çalışacak”

05.08.2018
A+
A-

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı, ülke genelindeki faytonlarda koşturulan atlarıyla ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırladı.

 Tarım ve Orman Bakanlığı: "Atlar en fazla 6 saat çalışacak"Hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla atlar dinlendirilecek. Atlar gebeliklerinin 3’te 1’lik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, 3 aylık olana kadar bu atlar çalıştırılmayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, fayton atlarının çalışma koşullarını düzenleyen taslak hazırladığı ortaya çıktı. Taslağa göre, atlar en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Çalışma süresince atlar 2 saat arayla dinlendirilecek. Doğum yapan at, tayı 3 aylık olana kadar çalıştırılmayacak.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, İstanbul Adalar’da turistik amaçlı fayton atlarının çalışma koşullarında yaşanan zorluklar kamuoyunda gündem yaratmıştı. Fayton atlarında yaşanan ölümlerin ardından Adalar’da atlı fayton yerine elektrikli faytona geçildiği açıklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırladı. Çalışmanın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce hazırlandığı öğrenildi. Taslakta, atlarla ilgili şu düzenlemeler yer aldı:

Atlara günlük en az 4 kilogram konsantre olmak üzere 8-10 kilogramlık yem hazırlanacak. Yemler hayvanın iş güçlerine, bireysel farklılıklarına ve sağlık durumlarına bağlı olarak artırılacak. Periyodik olarak yemlere vitamin ve mineral karışımları da eklenecek.

Hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla atlar dinlendirilecek. Sıcak havalarda çalışma saatleri daha da düşürülecek. Çalıştırılmak için bekleyen hayvanlar, gölgelikli ve sulukları olan yerlerde bekletilecek.

Bir hafta çalıştırılmış bir hayvan 1 tam gün izin yapacak şekilde dinlenmeye alınacak. 3 yaşından küçük hayvanlar kesinlikle çalıştırılamayacak.

Atlar gebeliklerinin 3’te 1’lik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, 3 aylık olana kadar bu atlar çalıştırılmayacak.

Her bir at için en az 3 metre genişliğinde padoklar hazırlanacak. Bu padoklarda bulunan yemlik ve suluklar, yerden 4 metre yüksekliğe yerleştirilecek. Zemin, saman ve benzeri yumuşak altlıklarla doldurulacak.

Atların tırnak, ayak ve bacak sağlıklarının korunması amacıyla kauçuk nallar kullanılacak ve aynı zamanda atların genel muayeneleri düzenli aralıklarla veteriner hekim tarafından yapılacak.

 

YORUMLAR
  1. Hakan dedi ki:

    At sahibi Tarım ve Orman Bakanlığının koyduğu şartları (tayı olan atlar 3 ay çalıştırılmayacak, atlar günde 6 saatten fazla çalıştırılmayacak) gibi sosyal haklara uymadığı takdirde mağdur atların işverenlerini şikayet edecekleri merci belirtilmemiş. Bu atçıklar nereye gidecek birader!

  2. Akif Yılmaz dedi ki:

    Gidin bakın Büyükada yolları at pisliği içinde. Atların torbaları olmasına karşın faytoncu olacak yaratıklar ayaklarıyla vurmak suretiyle torbalardaki pislikleri asfalta atıyorlar. Defalarca gözlerimle gördüm. Yüksek sesle müzik açarak gitmek, yolcu taşırken sigara içmek, atlara işkence her türlü pislik bunlarda. Her gün binlerce arap… Yasak olmasına karşın onlarca motorlu araç vızır vızır geziyor, üstelik çoluk çocuğun bisikletle gezdiği ada yollarında hız yapıyorlar. Elektrikli motorsikletler Nizam maden yollarında 60-70 km hız yapıyor. Yollar kişisel elektrikli motorların parl alanı olmuş. Evim olmasına karşın her sene daha az geliyorum Büyükadaya. Ada bitmiş!