TCG Büyükada Gölcük Üssü’nden yola çıktı

İle paylaş:


tcg-buyukada-golcuk-ussunden-yola-cikti-29311-min

TCG Büyükada Gölcük Üssü’nden yola çıktı

Türkiye’nin Milli Gemi Projesi  kapsamında tamamen Türk mühendis ve işçilerin emeği ile yapılan ikinci gemi ‘TCG Büyükada bugün Donanma Komutanlığı’nın Gölcük Üssü’nde düzenlenen törenle 3 aylık seyir görevine uğurlandı. 
Son teknolojiye göre inşa edilen ve radarlarda kolay görünmediği için ‘Hayalet gemi’ olarak da adlandırılan TCG Büyükada,  Körfez ülkeleri ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak maksadıyla, 18 Ocak 2015- 15 Nisan 2015 tarihleri arasında Aden Körfezi, Arap Denizi ve Basra Körfezi’nde liman ziyaretleri yapacak. Bu seyir sırasında ayrıca harekat eğitim faaliyetleri icra edecek.İlk defa milli gemi TCG Büyükada’nın Aden Körfezi ve Arap denizinde görev alacağını belirten Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele şunları söyledi:”TC nin ilgi alanlarındaki menfatlerini korumak üzere arkadaşlarımızı yolcu ettik. Sadece deniz haydutlarıyla mücadele etmeyecekler, aynı zamanda bölge ülkeleriyle ikili ilişkiler kapsamında çeşitli tatbikat ve faliyetlere iştirak edecekler.
Bu kapsamda ilk defa milli gemimiz Aden Körfezi ve Arap Denizlerinde görev alacaklar. Hepsini yanaklarından öptüm az önce. Hayırlı yolculuklar diledim. Yolları sakin olsun denizleri net olsun.”dedi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*