TGB yıllarca dinlenmiş

TGB yıllarca dinlenmiş

TGB yıllarca dinlenmiş

 

ERGENEKON’DAN 2,5 YIL DİNLEDİLER SUÇ UNSURU BULAMADILAR!

 

 

Türkiye Gençlik Birliği yöneticilerinin yıllarca dinlendiği ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda savcı Serdar Coşkun, takipsizlik kararı verdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, aralarında Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Gençlik Birliği’nin eski Genel Başkanı İlker Yücel, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni ve TGB Eski Genel Sekreteri Yener Güneş,  TGB’nin şu anki Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ile bazı İşçi Partisi yöneticilerinin de bulunduğu 46 kişi hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Suç işlemeye alenen tahrik etme” suçundan yıllarca dinleme ve teknik takip kararı aldığı ortaya çıktı. Yapılan soruşturma sonrasında 46 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, TGB’nin yaptığı eylemlerin suç işlemeyi teşvik niteliği taşımadığı belirtildi.

Suat Yardımcı isimli bir kişinin şikayeti üzerine TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, TGB eski Genel Başkanı ve Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, TGB eski Genel Sekreteri ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, TLB Genel Başkanı Bora Çelik, İşçi Partisi eski Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey’in de aralarında bulunduğu 46 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, ‘TGB çatısı altında Ergenekon terör örgütünün propagandasını yapmak’ ve ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçlarından defalarca dinleme ve teknik takip yapıldığı ortaya çıktı. TGB’liler yaklaşık 2,5 yıl boyunca dinlenirken, bazı TGB’liler hakkında 108. kez, yani ‘haftada bir’ dinlemenin uzatılması kararı verildiği tespit edildi. Soruşturma sonrasında 46 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, TGB’nin yaptığı eylemlerin suç işlemeyi teşvik niteliği taşımadığı belirtildi.

108 KEZ DİNLENEN VAR

Fethullah Gülen Cemaatine ilişkin soruşturmayı da yürüten Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Serdar Coşkun, 26 sayfalık takipsizlik kararında önemli ayrıntılara değindi. Kararda, TGB hakkında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmaların yanı sıra, derneğin kuruluşu, finansmanı, yurt dışı bağlantıları, kampları, örgütlenme çalışmaları ve eylemlerine değinildi. Kararda, soruşturmanın klasörleri içerisinde, “TGB ile ilgili gazete haberleri, eylemlere ilişkin fotoğraf ve videolar, fiziki takibe ilişkin görüntüler, tapeler, İstanbul’da gözaltına alınan TGB’lilere ilişkin operasyon bilgileri, TGB’nin finansal durumuyla ilgili banka hesap hareketleri, Ergenekon davasının konuşma kayıtları” gibi evrakların bulunduğu belirtildi. TGB’liler hakkındaki ilk dinleme kararının 23 Kasım 2011’de, son dinleme kararının ise 13 Şubat 2014’te alındığı kaydedilen kararda, en uzun süreli dinlenen kişiler hakkında 108. kez dinlemenin uzatılması kararı verildiği anlatıldı.

TGB’NİN KURULUŞU, TOPLANTILARI, EYLEMLERİ

Kovuşturmaya yer olmadığına dair savcılık kararında TGB hakkında bilgilendirmeler verildi. TGB’nin 2006 yılında kurulduğu belirtilerek 66 il, 27 ilçe ve 14 ülkede şubelerinin olduğu kaydedildi. TGB’nin internet sitesi ve Kırmızı Beyaz Dergisi’nden bahsedilen kararda TGB’nin kurucu başkanı olan Adnan Türkkan’ın Ergenekon davası sanığı olduğu hatırlatıldı.

İDEOLOJİSİ MİLLİ DEMOKRATİK DEVRİM

Kararın, ‘Yapılanmanın stratejisi ve amacı’ başlıklı bölümünde TGB’nin ideolojisinin Milli Demokratik Devrim olduğu belirtildi. Ayrıca TGB’nin zaman zaman yaptığı genel yönetim kurulu toplantılarına, temel örgüt toplantılarına, gündem söyleşilerine de yer verildi.

YAZ KAMPLARINDA EĞİTİM VERİLDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİR

Kararda TGB’nin yaz aylarında yaptığı kamplara da yer verildi. TGB yöneticilerinin koordinesinde her sene yaz kampları düzenlendiği belirtilen kararda, “2012 yılı yaz döneminde TGB organizesinde Akdeniz, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yaz kampları yapıldığı, kamplarda eğitimlerin de verildiği tespit edilmiştir” denildi.

ÇOK SAYIDA BAKAN PROTESTO EDİLMİŞTİR

TGB’nin üniversite yapılanmasından da bahseden savcılık, “TGB üyeleri tarafından üniversiteler yaygın eylem alanı olarak görülmektedir. Bugüne kadar çok sayıda bakan ve devlet adamı TGB üyeleri tarafından üniversite ziyaretleri esnasında protesto edilmiştir. 15 Aralık 2012 günü Gazi Üniversitesi’nde, 28 Aralık 2011 günü Ertuğrul Günay Akdeniz Üniversitesi’nde, 22 Şubat 2012 günü Cemil Çiçek Gazi Üniversitesi’nde protesto edilmiştir” ifadelerini kullandı.

29 EKİM, SİLİVRİ, GEZİ PARKI, ÇUVAL GEÇİRME VE BAKAN PROTESTOLARI

26 sayfalık kararda TGB’nin yaptığı eylemlere de yer verildi. 29 Ekim 2012’de Ulus’ta yapılan Seferberlik Yürüyüşü hatırlatılarak, bu yürüyüşe Valilik tarafından yasak getirilmesine rağmen barikatların yıkılarak Anıtkabir’e yürüyüş yapıldığı belirtildi. Kararda ayrıca Silivri eylemleri, Taksim Gezi Parkı eylemleri, Hatay mitingi ve Amerikan askerlerinin başına çuval geçirme eylemleri, Ergenekon Davası kararına tepki eylemleri ve bakan protestoları da hatırlatıldı.

ERGENEKON İSİMLİ ÖRGÜTÜN VARLIĞI KESİNLEŞMEMİŞTİR

Kararda soruşturmanın, TGB’nin, Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda eylemler yapabileceği iddiası ile başlatıldığı anımsatılarak, “Ergenekon isimli örgütlenmenin varlığı veya terör örgütü niteliğinde olduğu iddiası henüz yargı kararı ile kesinleşmemiştir. Suç tarihinde Ergenekon isimli varlığı iddia edilen terör örgütünün üyeleri cezaevinde tutukludur. Ergenekon davasında yargılanan kişilerin tutuklanmadan önce TGB üyeleri ile yaptığı görüşmelerin varlığı ve bu görüşmelerle ilgili tapeler, aradaki irtibatı göstermekte ise de TGB üyesi şüphelilerin bu örgütün amaçları doğrultusunda onlar tutuklandıktan sonra suç işleme iradesini göstermemektedir. TGB üyesi şüphelilerin Ergenekon örgütlenmesinin amacını gerçekleştirmek için işledikleri somut bir fiil yoktur” denildi.

Kararda ayrıca müştekinin soruşturma ile doğrudan hiçbir ilgisinin bulunmadığı, suçtan zarar görmediği ve suçun mağduru olmadığı, şikayetinde genel olarak dernekle ilgili görüşünü bildirdiği kaydedildi.

 

 

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

Kararda özetle şöyle denildi:

“TGB üyesi şüphelilerin protesto, miting, yürüyüş gibi organizasyonları gerçekleştirdiği, bunu Ergenekon davasında yargılananlarla ilgili kamuoyu oluşturmak için yaptıkları, yargılamanın adil olmadığı gerekçesiyle gerçekleştirilen bu eylemlerin terör örgütü adına eylem yapma niteliği taşımadığı, fikir ve düşünce özgürlüğü sayıldığı, gerçekleştirilen miting, protesto hareketlerinin suç işlemeyi teşvik niteliği taşımadığı anlaşılmıştır. Gerçekleştirilen eylemlerin kişisel suç ve kısmen fikir, düşünce özgürlüğü ve toplantı gösteri yürüyüşü özgürlüğü kapsamında suç olmayan fiiller olduğu, şüphelilerin işledikleri iddia edilen suçlarla ilgili unsurların oluşmaması, işlendiği iddia edilen fiillerin tipiklik unsuru taşımaması nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir”

TÜRKİYE LİSELİLER BİRLİĞİ UNUTULMADI

Savcılık kararında TGB’ye bağlı TLB’ye de değindi. TLB’nin kuruluş kurultayıyla ilgili yer alan bölümde, “Kurultayda Türkiye’nin eğitim sisteminin gericileşmesi ve AKP’nin liseleri yozlaştırıcı uygulamalarına karşın liselilere özgün siyasetler üretebilecekleri bir yapılanmanın ihtiyaç olduğu konuşulduğu, oy birliği ile TLB’nin kurulduğu, TLB yürütme kurulu başkanlığına TGB’nin liselilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Bora Çelik, TLB Ankara il başkanlığına da Güldane Pekdoğan’ın getirildiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

DİNLENENLER

Çağdaş Cengiz, Uğurcan Uslu, Nadir Temeloğlu, Safa Parlak, Erdem Özdemir, İsmail Yiğit Biçer, Hasan Yıldız, Mustafa Kaya, Mehmet Kutlu, Mustafa Hüseyin Buzoğlu, Özgür Bora Toran, Kurtuluş Akaya, Mustafa Erol, Hazal Ilgın Bahçeci, Osman Bayram, Yener Güneş, Gökalp Çiftçioğlu, Orçun Göktürk, İlker Yücel, Hasan Basri Özbey, Mustafa Salçan, Güldane Pekdoğan, Mustafa Sevim, Zafer Tezci, Osman Yılmaz, Osman Erbil, Seval Yurtçiçek, Furkan Coşkun, Yiğit Eryılmaz, Tunç Akkoç, Aykut Diş, Emre Yüce, Mehmet Kıvanç, Anıl Yıldırım Poyraz, Bora Çelik, Fatih Mansur Karaca, Adnan Türkkan, Berkan Özer, Efe Barbaros, Utku Reyhan, Hasan Dönmez, Kadir Şimşek, Göksan Soner, Erdem Cömert, Cemil Gözel, DilaraGezgez.

 

Ulusal Kanal Basın Servisi

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ergenekondan-25-yil-dinlediler-suc-unsuru-bulamadilar-h40190.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz