Trabzon Uzungöl’de Temizlik Çalışmaları Tamamlandı

Trabzon Uzungöl’de Temizlik Çalışmaları Tamamlandı

İle paylaş:


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Dünya’nın ve ülkemizin en önemli turizm yerleri arasında bulunan Trabzon Uzungöl’de temizlik çalışmalarını tamamladı.

Trabzon Uzungöl’de Temizlik Çalışmaları Tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Dünya’nın ve ülkemizin en önemli turizm yerleri arasında bulunan Trabzon Uzungöl’de temizlik çalışmalarını tamamladı. Doğu Karadeniz’in gözde turizm merkezi Uzungöl, yürütülen çalışmalar neticesinde pırıl pırıl oldu.

Trabzon’un Çaykara İlçesi’ne 20 kilometre mesafede 1.250 metre yükseklikte yer alan Uzungöl tabii güzellikleri, yüksek dağ peyzajı ve yayla ekosistemiyle orman ekosisteminin birlikte yer aldığı ‘tabiat harikası’ bir yer olarak biliniyor. 1989 yılında tabiat parkı ilan edilen Uzungöl, yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgisini çekiyor.

25 Ocak 2017 tarihinde ilk kez DSİ tarafından gerçekleştirilen temizlik çalışmaları başarıyla tamamlandı. Bu kapsamda yaklaşık 5 metreden çıkartılan 180 bin metreküp rusubi malzeme (çamur ve alüvyon) göl dışına taşındı.

Söz konusu iş kapsamında göl tabanı GPS sistemi ile taranarak, rusubi malzeme yerinde tespit edildi. Tarama işlemi jet pompası ve teçhizatı ile yapıldı. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte Uzungöl pırıl pırıl bir görünüme kavuşmuş oldu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu kurum imkânlarıyla çok başarılı bir iş gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Gerek bakanlık gerekse de DSİ olarak sahip olduğumuz imkânları seferber etmek suretiyle Uzungöl’ü kapsamlı bir şekilde temizledik. Bu sayede ülkemizin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Uzungöl pırıl pırıl bir görünüme kavuştu. Bundan sonra buraya gelecek yerli ve yabancı ziyaretçiler çiçek gibi bir Uzungöl görecek” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*