Trafikteki en büyük tehlike Cep telefonları

Trafikteki en büyük tehlike Cep telefonları
Share

Trafikteki en büyük tehlike Cep telefonları

Trafikteki en büyük tehlike Cep telefonları

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayhan Tabur trafikteki en büyük tehlikenin cep telefonları olduğunu söyledi. Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayhan Tabur, araç kullanırken cep telefonlarıyla mesajlaşmanın hızla yayıldığına dikkat çekerek sürücüleri trafik kazalarına karşı uyardı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayhan Tabur, sürücülerin seyir haldeyken akıllı telefonlarıyla yazışmalarının trafikte kazalara sebebiyet veren yeni tehlike olduğuna dikkat çekti. Sürücüleri uyaran ve akıllı telefonları ile yazışmaların trafikte çok ciddi bir tehlike yarattığına işaret eden Dr. Ayhan Tabur,Yüksek enerjili travmaya bağlı kazaların ölüm ve sakat oranı daha yüksek ve daha vahimdir. “Hastanemiz aciline gelen trafik kazalarının bir çoğunun sürücülerin dikkatsizliğinden veya araç kullanırken telefonlarıyla ilgilenmesinden kaynaklanan kazalardır” diye konuştu. 

Araç kullanırken cep telefonuyla arama yapmak, çalan telefona cevap vermek, numara çevirmek gibi davranışlar sürücünün dikkatinin dağılmasına, konsantrasyonunun bozulmasına neden olarak kazaya yol açabileceğine ve kaza sonucu ölümle veya kalıcı bir sağlık sorunuyla sonuçlanacak hastalıklara neden olabileceğine vurgu yapan Dr. Ayhan Tabur, “Aracın güvenli bir biçimde yol alması her şeyden önce sürücünün sorumluluğu altındadır. Bu nedenle bütün sürücüler aracı kontrol etmesini güçleştiren bu durumları öğrenerek kaza riskini azaltmaya yönelik önlemler alabilirler. Araç içinde cep telefonunu kapalı tutmak bu açıdan en etkili önlemdir. Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapmakta, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta geç kalmaktadırlar. Yapılan bir araştırmaya göre bu gecikme çevresel koşullara, aracın o andaki hızına ve sürücünün yaşına bağlı olarak 0.6 saniyeden 0.9 saniyeye kadar artabilmektedir. Saatte 60 km hızla giden bir otomobilin sürücüsünün frene basmasının bu kadar gecikmesi durma mesafesinin 15 metre daha artması demektir” dedi.

Hastaneye gelen acil vakaların bir çoğunun trafik kazasıyla yaşanan kazalar olduğuna dikkat çeken Dr. Ayhan Tabur, “Sürücünün deneyimli olması veya cep telefonu kullanmaya alışkın olması da riski azaltmaya yetmemektedir. Hem telefon kullanmaya alışkın hem de deneyimli sürücüler oldukları halde bu kişilerin iki-üç kat daha fazla hata yaptıkları gözlenmiştir. Bunun yanı sıra hastanemize trafik kazası sebebiyle gelen hastaların bir çoğunun cep telefonuyla ilgilenmelerinden kaynaklı kazalardır” diye konuştu.

Arz Haber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*