Tuba Ağacı 10 Mart’ta Galeri/MİZ’de açılıyor

‘TUBA AĞACI’ sergisi açıldı,Tuba Ağacı 10 Mart’ta Galeri/MİZ’de açılıyor

İle paylaş:


Tuba Ağacı 10 Mart’ta Galeri/MİZ’de açılıyor

 

Seramik ve heykel sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu’nun

 “Tuba Ağacı” isimli kişisel sergisi 

 Post-modern sembolizmini barındıran seramik heykelleri ile tanınan Tuba Önder Demircioğlu’nun “Dans edenler” ve “Savaşçılar” koleksiyonları ile duvar uygulamalarının yer aldığı “Tuba Ağacı” isimli kişisel sergisi Galeri/MİZ’de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Tuba Önder Demircioğlu’nun  üzerine çalışmayı sevdiği iki temasını bir araya getirdiği sergide dansçılar manevi dünyayı temsil ediyor. Dans eden bedenlere oturtulan heykeller sanatçının sufi felsefeye ilişkin manevi yükseliş, yakarma, paylaşma ve alçakgönüllülük gibi düşüncelerini belli bir anın dinamizmi içinde sembolize ediliyor.

Savaşçı heykelleri ise sanatçı için materyalist ve maddi dünyanın göstergesi. Dansçıların uçuşan bedenlerine karşın savaşçı figürlerinin beden hareketleri, üzerlerindeki bağları yaşamın onlara getirdiği yükleri;  yoğun duygu hallerini, acılarını ve kaybettiklerini sembolize ediyor.

 

Sanatçı, heykellerindeki tüm bu düşüncelerinin Tuba Ağacı’nda vücuda geldiğini söylüyor: “Tuba Ağacı, tüm cenneti gölgeleyen ve tüm meyveleri üzerinde barındıran, kökleri havada (cennette) dalları aşağıda, etrafını dolaşmaya ömürlerin yetmediği kadar büyük ve yüce bir ağaç olarak tasvir edilmektedir. Bu manevi ağacın dalları vasıtasıyla maddi ve manevi, yaşama dair her şey dünyaya yani bize ulaştırılmaktadır. Bizler bu dünyada bu dallardan hangisine tutunursak, bu dalların bizleri o yönde götüreceğine inanılır. İşte bu inanış sergimin içeriğini oluşturuyor.”

 

Sanatının 20’nci yılında “Çamura bulaşan bu sevdadan kopamaz” diyen Demircioğlu, büyük boyutlu seramik eserlerinin yanı sıra porselen heykelleriyle de tanınıyor. Kanatlı sufileri, savaşçı suskunlarıyla Tuba Önder Demircioğlu sergisi 31 Mart tarihine kadar Galeri/Miz’de görülebilecek.

 

Tuba Önder Demircioğlu kimdir:Eskişehir doğumlu sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Ana sanat dalında 1998′ de Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen birçok karma ve kişisel sergide izleyici ile buluştu. Eserleri pek çok katalogda ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

Galeri/Miz

Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt.

No:64 Teşvikiye-İstanbul

0212 241 76 66

 

İletişim için: Hande Karamanoğullar / 0 541 408 46 40

 

tuba-agaci-10-martta-galerimizde-aciliyor-20957

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*