Türk Kızılayı’ndan Ermeni Patrikhanesi’ne Yardım

İle paylaş:


Türk Kızılayı, ihtiyaç sahibi Ermeni cemaatine dağıtılmak üzere Ermeni Patrikhanesi’ne 500 koli gıda ve 500 kişilik giysi yardımında bulundu.
Ermeni Patrik Başvekili Aram Ateşyan, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasayla ilgili olarak açıklama yaptı.

 

Ermeni Patrik Başvekili Aram Ateşyan, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasayla ilgili olarak “Sorunlarımızı kendi ülkemizde çözme taraftarıyız. İkinci eller, düşünceler bu olaya girmemeli. Bu Ermenistan ve Türkiye ilişkilerini daha soğutur ve dondurur” dedi.

Türk Kızılayı, yılbaşı öncesi ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Ermeni Patrikhanesi’ne 500 koli gıda ve 500 kişilik giysi yardımı yaptı. Yardım malzemelerinin teslim töreninden önce Ermeni Patrik Başvekili Arman Ateşyan, Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindeki heyete aşure ikram etti.

10 tonluk yardım malzemesinin tesliminde konuşan Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın Türk insanının merhamet eli olduğunu belirterek “Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan, nerede darda olan varsa, yardım götürmek görevimiz. Türk Kızılayı ve Patrikhane arasında güzel bir gelenek başladı. Gerek Ermeni, gerek başka milletlerden, mülteci olarak burada bulunan insanlara yardım etmek için Türk Kızılayı olarak, kendi imkanlarımız çerçevesinde gıda ve yiyecek malzemeleri getirip Patriğimize teslim ediyoruz. Burada ihtiyacı olanlara ulaştırılacak” dedi.

Ermeni Patrik Başvekili Aram Ateşyan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yılbaşının yaklaştığı İsa Mesih’in doğduğu mutlu günlerde, Kızılay’ın fakirlerimizi hatırlaması bize büyük bir mutluluk vermiştir. Fakirlerimiz dediğimizde anlamayın ki bu sadece Ermeni fakirleridir. Bu insani bir yardımdır. Patrikhane çatısı altında fakirler kolundan, göçmenler faydalanmakta, bu semtteki Müslüman kardeşler faydalanmakta ve Ermenistan’dan gelen fakir aileler faydalanmaktadır. Masalarına sıcak yemek koyamayanlar, Kızılay sayesinde bu yılbaşını biraz daha mutlu olarak geçireceklerdir.”

Aram Ateşyan Fransa Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasayla ilgili sorulara da “Sorunlarımızı kendi ülkemizde çözme taraftarıyız. Sorunlarımız varsa, devletimizle çözme taraftarıyız. Tartışmayı bu masada, yuvarlak masada tartışma taraftarıyım. İkinci eller, düşünceler bu olaya girmemeli. Bu Ermenistan ve Türkiye ilişkilerini daha soğutur ve dondurur. Ayrıca bir yere varamayız. Tabii başka ülkelerin bu işe karışmasının belli amaçları vardır. Ben bu konuda bir yorum yapmak istemiyorum” diye cevap verdi.

 

 

3 yorum

  1. TÜRK KIZILAYI ADALAR ŞUBEMİZ OLARAK YÜCE TÜRK ULUSUNUN ŞEFKATLİ ELİ TÜRK KIZILAYI OLARAK KENETLENMİŞTİR BU MUHTAÇ İNSANLARA YAPILAN İNSANİ YARDIM DÜNYA İNSANLIĞINA ÖRNEK TEMSİL
    EDECEKTİR SAYGILARIMLA….

    TÜRK KIZILAYI ADALAR ŞB.YÖNETİM KURULU ADINA
    AVEDİS HİLKAT

  2. Avedis bey: öncelikle katkılarınızdan dolayı sizi kutluyorum. Ayrıca çalışmalarınızda ve yorumunuzda muhtaç insanlara yapılan yardım dan bahsetmeniz ve etnik kökenlerimizi değilde Türk vatandaşı olmamızı ön plana çıkarmanızı takdirle karşılıyorum.

  3. SN.Avadis HİLKAT başarılı çalışmalarınızı takdirle izliyoruz ADA’da ihtiyacı olan vatandaşlarımız var bu yardımdan 50 paket KINALIADA’ya aktarabilirsen makbule geçecek.çalışmalarınızın devamını diliyorum.saygılar. HÜSEYİN ŞAHİN-KINALIADA MUHTARI

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*