Türk müziğinin duayen ismi vefat etti

Türk müziğinin duayen ismi vefat etti

İle paylaş:


Onur Akay, bestekâr ve keman sanatçısı Varujan Zilciyan’ın vefat ettiğini duyurdu.

Türk müziğinin duayen ismi vefat ettiAcı haberi Türk sanat müziği sanatçı Onur Akay,  “Türk müziğinin büyük hocası Varujan Zilciyan’ı kaybettik!” başlıklı yazısı ile duyurdu. Akay, “Ahmet Özhan’dan Tarkan’a kadar bugün şöhret sahibi olan çok sayıda sanatçının eğitim aldığı, ‘Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin en önemli hocalarından ve Türk müziğinde 26 makam terkip etmiş olan değerli bestekâr ve keman sanatçısı Varujan Zilciyan’ı kaybettik.” ifadelerini kullandı.

Varujan Zilciyan’ın Türk sanat müziği sanatçısı Meral Mansuroğlu’na yazıp bestelediği bir akrostişi de paylaşan Onur Akay, “Emin Ongan, 1978 yılında ‘Hasretle Yanan Kalbime’ isimli ünlü eserini kendi sesi ile yorumlamıştır ve Ongan’a sadece kemanı ile öğrencisi Zilciyan eşlik etmiştir. Bu kayıt musiki tarihimizde, eserin bestecisinin kendi sesinden yorumunu günümüze taşımıştır.” dedi.

Türk musikisinin büyük bestekârlarından Emin Ongan’ın öğrencisi olan Varujan Zilciyan, çok sayıda ünlü isme hocalık yapmış ve konserlerde çok sayıda ünlü isme ise kemanı ile eşlik etmiştir. ‘Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin temel taşlarından biri olan Varujan Zilciyan, uzun yıllar cemiyetin nazariyat hocalığını da yaptı. Çok sayıda bestesi olan ve Türk musikisinde 26 makam terkip eden Zilciyan, musiki camiasında ise entelektüel kişiliği ile tanınırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*