Türkerler Holding General Electric ile anlaşma imzaladı

Türkerler Holding General Electric ile anlaşma imzaladı

İle paylaş:


Türkerler Holding General Electric ile anlaşma imzaladı

Basın Bülteni                                                  16 Şubat 2015

 

Türkerler Holding Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için

GE’nin Rüzgâr Türbinlerini Seçti

 

Türkerler Holding Tekirdağ’da kuracağı Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için General Electric ile anlaşma imzaladı. Anlaşma çerçevesinde GE, Barbaros Enerji Santrali’ne dört adet 3.2-103 türbini tedarik edecek.     Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, öngörülen yıllık 42 gigawatt/saat üretimiyle, Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgâr enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki     Barbaros Rüzgâr Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2-103 rüzgâr türbininin     tedariğine ilişkin anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım   hizmetini de içeriyor.

Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, yıllık 42 milyon    kilowatt/saat elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, aynı zamanda yıllık 26 bin tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçilmesi sağlanacak. GE’nin en güçlü rüzgâr türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılı için kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 20 gigawatta erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının yüzde 30’unun yenilenebilir    kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmaktadır”diyen Türkerler Holding Yönetim    Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak GE ile işbirliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Rüzgârdan, jeotermale kadar uzanan yenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkânı olan Türkiye’nin, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği rakamlarına göre Ocak 2015 itibariyle kurulu rüzgâr gücü kapasitesi 3,762    megawatttır.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgâr enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Akıllı bir türbin olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgârın değişkenliğini       yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç               sağlamaktadır. Türkerler Holding toplam 1993,21 megawatt enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 megawattı rüzgâr enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkerler ve GE’nin birlikte     gerçekleştireceği ilk rüzgâr enerjisi projesi olacak.

Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortaklığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı    projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek    üzere anlaşma imzaladılar.

 

TÜRKERLER Hakkında

Bünyesinde 100 civarında firma barındıran Türkerler Holding inşaat, enerji, tekstil ve emlak geliştirme    alanlarında faaliyet göstermektedir. Ana şirketlerden biri olan Türkerler İnşaat, doğalgaz iletişim ve dağıtım hatları, hastaneler, konutlar, oteller, okullar ve akıllı bina projeleri, uluslararası spor tesisleri, arıtma         tesisleri, metro yapıları, barajlar, otoyollar, basınç düşürme istasyonları ve hidroelektrik enerji santralleri gibi sayısız altyapı ve üstyapı projesini başarıyla gerçekleştirdi. Holding, enerji üretim endüstrisi alanında Türkiye’nin dört bir yanında rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal, güneş ve doğal gaz santrallerini içeren çok    sayıda yatırıma sahiptir. İzmir bölgesi için doğalgaz sağlayan İzmirgaz A.Ş. ve Doğu Anadolu için elektrik   temin eden Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş., Holding’in başlıca enerji iletim yatırımları arasındadır. Holding’in güncel emlak yatırımları arasında ise İstanbul’daki Çiftçi Towers, İzmir’deki Park Yaşam Mavişehir ve        Ankara’daki Mahall yer almaktadır. Türkerler Holding, İtalyan Astaldi SpA firması ile birlikte Türkiye’nin   sağlık hizmetleri endüstrisi alanındaki en büyük Kamu Özel Sektör Ortaklığı Projelerinden biri olan 1.071.000    metrekare kapalı alana sahip, 3.566 yatak kapasiteli Ankara Etlik Entergre Sağlık Kampüsü ve Gama Holding ile birlikte yaklaşık olarak eşit büyüklükte yatırımlar olan İzmir ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüslerinin    yapımını gerçekleştirmektedir.

 

GE Hakkında

GE, en önemli konular üzerinde çalışır. En iyi insan kaynağı ve teknolojilerle, en zorlu sorunların üstesinden gelir. Enerji, sağlık, ev ve yaşam, ulaşım ve finans alanlarında çözümler üretir. İnşa eder, güç verir, hareket sağlar ve iyileştirir. Hayal etmekle yetinmez, gerçekleştirir. GE çalışır. Daha fazla bilgi için www.ge.com    adresinden şirketin web sitesini ziyaret ediniz. GE Türkiye blog sohbetimize siz de katılın: http://geturkiyeblog.com/

 

GE Power & Water Hakkında

GE Power & Water müşterilerine karşılaştıkları sorunları yerel olarak çözebilmeleri için enerji üretimi,      dağıtımı ve su işleme teknolojilerini içeren geniş bir ürün gamı sunar. Power & Water rüzgâr ve güneşi de içeren yenilenebilir kaynaklar, biyogaz ve alternatif yakıtlar, kömür, petrol, doğalgaz ve nükleer dahil enerji        sektörünün tüm kollarında faaliyet gösterir. İşletme bunun yanı sıra suya erişim ve suyun kalitesi               konularında dünyanın en karmaşık sorunlarına çözüm üretmek için üstün teknolojiler geliştirir. Power & Water’ın faal olduğu 6 iş alanı enerji dağıtımı, nükleer enerji, enerji üretimi, enerji üretim hizmetleri,        yenilenebilir enerji kaynakları ve su işleme teknolojilerini içerir. Merkezi Schenectady, New York’da bulunan şirket GE’nin sahip olduğu en büyük endüstriyel işletmedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*