Türkiye-AB arasındaki ‘Geri Kabul’ anlaşması başladı

Türkiye-AB arasındaki 'Geri Kabul' anlaşması başladı

İle paylaş:


Türkiye-AB arasındaki ‘Geri Kabul’ anlaşması başladı. Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalar gereğince yasa dışı yollarla Midilli’ye geçen ilk mülteci kafilesi Türkiye’ye iade edildi.

Türkiye-AB arasındaki 'Geri Kabul' anlaşması başladı

Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin 20 Mart’tan sonra Avrupa’ya geçen mültecilerin iadesini öngören ve Geri Kabul anlaşmasının ilk uygulaması İzmir’de gerçekleşti. Ayvalık Midilli arasında yolcu taşıyan Nazlı Jale adlı feribotla Dikili Limanı’na getirilen mültecilere bir sahil güvenlik botu ve mültecilerin herhangi bir taşkınlık, protestosunu önlemek için feribotta çok sayıda Yunanlı güvenlik görevlisi bulundu.

Çoğunluğu Pakistanlı 131 göçmen iki tekneyle Türkiye’ye gönderildi. Sabah erken saatlerde Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’ndan Avrupa Birliği sınır güvenlik ajansına  bağlı güvenlik güçleri eşliğinde limana getirilen 131 göçmen, kiralanan teknelerle İzmir’in Dikili ilçesine gönderildi. AB Ajansı’nın yetkililerince yapılan açıklamada, otobüslerle limana getirilen göçmenlerin çoğunluğunun Pakistan uyruklu olduğu bildirildi. Ajans tarafından kiralanan Nazlı Jale ve Lesvos adlı teknelerle taşınan sığınmacıların her birisine bir ajans polis de yolculukta eşlik etti. Kırmızı bir katamaran da açıkta bekliyor.

Dikili’ye gelen sığınmacıların önce parmak izleri alınıyor. Daha sonra bekleyen otobüslere emniyet güçleri nezaretinde bindiriliyor. Otobüs dolunca polis eskortluğunda hareketlenip Kırklareli’ne doğru  yola çıkıyorlar. Toplam 202 sığınmacının Dikili’ye gelmesi bekleniyor. Sığınmacıları Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve İzmir Valisi Mustafa Toprak karşıladı. İnerken sığınmacıların pankart açıp ‘Sınırları açın. Bizi sınırdışı etmeyin’ mesajı dikkat çekti.

Moria Kampı’nda 2987 sığınmacı bulunuyor. Şuan 138’i Dikili’ye gönderildi. Geri kalan 2918 sığınmacının Yunanistan’a sığınma talebinde bulunduğu belirtiliyor. Bu taleplerin geri gönderişlerde  yasal sürecin yerine getirilmesi bakımından gecikmelere yol açtığı belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*