DOLAR 8,102
EURO 9,7906
ALTIN 463,987
BIST 1365,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

Türkiye-İngiltere ilişkilerinin AB’den bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde çalışma başlattık

29.01.2017
A+
A-

Başbakan Binali Yıldırım ve İngiltere Başbakanı Theresa May, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yıldırım, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin AB’den bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde çalışma başlattık ifadelerini kullandı.

Türkiye-İngiltere ilişkilerinin AB'den bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde çalışma başlattık

İngiltere Başbakanı May ile ikili ilişkileri etraflıca görüşme ve konuşma fırsatı bulduklarını ifade eden Yıldırım, başta güvenlik olmak üzere ekonomi alanında mevcut iş birliğinin daha da geliştirilmesi konusunda, kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini, bu konularda her iki tarafın da ortak iradenin mevcut olduğunu teyit ettiğini belirtti.

 
İki ülke arasındaki stratejik ortaklığın kuvvetli bir zemine sahip olduğunu söyleyen Yıldırım, bu ortaklığı, günümüzdeki şartlar ve bölgesel olayları da dikkate alarak hem ikili hem de küresel anlamda kapsamlı bir boyuta taşıma konusunda iradelerini ifade ettiklerini aktardı.

 
BAE Systems arasında çerçeve sözleşme imzalandı
Başbakan Yıldırım, savunma sanayisi alanında iş birliğininin daha ileriye taşınması için Milli Muharip Uçak Projesi’ni geliştirmeye yönelik Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) ile İngiliz savunma devi BAE Systems arasında çerçeve sözleşme imzalandığını bildirdi.

 
Sözleşmeyle her iki firmanın karşılıklı olarak yeni bir tip savaş uçağı geliştirme projesi üzerinde çalışacaklarını belirten Yıldırım, teknoloji, bilgi alışverişi, karşılıklı insan kaynak ve kapasitesinin artırılması konularında da ortak gayret göstereceklerini belirtti.

 
Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi’nin (TF-X) Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Birleşik Krallık hükümetinin desteklediği önemli bir proje olduğunu aktaran Yıldırım, projenin, savunma alanında her iki ülkenin gücünü daha ileriye taşıyacağına dikkati çekti.

 
İngiltere Başbakanı May’in, görüşmelerde, hükümete yönelik desteğini bir kez daha dile getirdiğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
Türkiye’de demokrasiden, milli iradeden yana ortaya koyduğu net tavırdır
“Bu destek, birinci olarak 15 Temmuz’da ülkemizde yaşadığımız hain darbe girişimi ve bu darbe girişiminin hemen arkasından Birleşik Krallık’ın açık bir şekilde Türkiye’de demokrasiden, milli iradeden yana ortaya koyduğu net tavırdır. Gerek büyükelçi gerekse Birleşik Krallık hükümeti, üst düzey yetkilileri bu konuda dayanışmasını, Türkiye’ye olan desteğini anında göstermiş ve bu surette Türk halkının doğrusu sevgisini, desteğini kazanmıştır. Bunun için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.”

 
Türkiye’nin DEAŞ, PKK, YPG ve DHKP-C başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele ettiğine dikkati çeken Yıldırım, “Bir sürü terör örgütü var, bir gün biri çıkıyor sonra onu yok ediyorsunuz, başka bir kısaltma isimle bir başkası daha çıkıyor. Dolayısıyla ne kadar kılık, isim değiştirirse değiştirsinler icraatları, yaptıkları alçaklık değişmiyor.” diye konuştu.

 
Kıbrıs’ta bir çözüm arayışının bütün hızıyla devam ediyor
Kıbrıs konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Yıldırım, bugünlerde Kıbrıs’ta bir çözüm arayışının bütün hızıyla devam ettiğini vurguladı.

 
Başbakan Yıldırım, “Bizim de arzumuz, Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmasıdır. Tabii çözüm her iki toplumun beklentilerini karşılamalı, adil olmalı, iki kesimliliğe dayanmalı ve kalıcı olmalıdır. Bu konuda garantör devletlerden Birleşik Krallık ve Türkiye olarak en fazla memnun olacak bizleriz.” ifadesini kullandı.

 
Türkiye-İngiltere ilişkilerinin de Avrupa Birliği’nden bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde de bir çalışma başlatıldı.

 
Başbakan Yıldırım, İngiltere’nin AB’den bir referandumla çıkma kararı aldığını hatırlatarak, “Bu kararın gereğinin yerine getirilmesi Sayın Başbakan’ın önündeki en önemli konulardan biri. Dolayısıyla bu yeni duruma göre, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin de Avrupa Birliği’nden bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde de bir çalışma başlatılmasına karar verdik. Bu çalışma çıkış süreciyle eş zamanlı yürüyecek. Çıkış tamamen gerçekleştiğinde de İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için ilgili bakanlar karşılıklı çalışmalarını sürdürecekler.” diye konuştu.

 
Bu konuda Ekonomik ve Ticaret Ortaklığı Komitesinin toplantılara başladığını anlatan Yıldırım, toplantıların ileriki süreçte de devam edeceğini söyledi.

 
Başbakan Yıldırım, gazetecilerin sorularını da cevapladı.
Yıldırım, yabancı bir gazetecinin, “Türkiye diğer bütün ülkelerden çok daha fazla mülteciye ev sahipliği yaptı ve Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkenin Başbakanı olarak sizler, başka bir NATO üyesi ülkenin mültecileri yasaklaması sonrasında ne hissettiniz?” sorusu üzerine mülteci meselesinin küresel bir konu olduğunu vurguladı.

 
Dünyada 55 milyon mülteci olduğunu dile getiren Yıldırım, “Dünyada Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin sayısı 200 civarında, 150’sinden daha fazla nüfusa sahip. Dolayısıyla bu sorunu yok sayamayız, görmezden gelemeyiz, duvarları da yükselterek bu işi çözemeyiz. Bu işin çözümü, daha fazla iş birliği, sorun olan bölgelerdeki sorunu çözmek için daha fazla irade. Kimse durup dururken evinden, barkından, vatanından uzaklaşmaz. İnsanlar canlarını kurtarmak için geliyorlar. Biz kapılarımızı sonuna kadar açtık, yine gelirse yine alacağız çünkü bizim inancımız, kültürümüz, değerlerimiz bize böyle söylüyor.” şeklinde konuştu.

 
Başbakan Yıldırım, ihtiyacı olan insanlara mutlaka yardım edilmesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye’nin mülteciler için bugüne kadar kendi bütçesinden 26 milyar dolar harcadığını, gelen toplam yardımın ise 700 milyon dolar civarında olduğunu belirtti.

 
“Yardım gelse de gelmese de biz bu işi yapmaya devam edeceğiz” diyen Yıldırım, bölgede barış ve huzur sağlanana kadar bu insanlara ev sahipliği yapılmaya devam edileceğini söyledi.

 
Bölgedeki Fırat Kalkanı Operasyonu ile 2 bin metrekarelik alanın DEAŞ’tan temizlendiğini hatırlatan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye’deki göçmenlerin bir kısmı, 40 bin- 45 bin kadarı tekrar döndüler, köylerine, evlerine yerleştiler. Tekrar hayata tutunmaya başladılar. Bunun aslında bütün Suriye’de, bütün Irak’ta olması lazım. Bunu nasıl sağlayacağız? Bir kere DEAŞ’ı oradan tamamen yok edeceğiz. YPG’yi, PYD’yi bunlar PKK ile aynıdır, isimleri farklı olabilir ama bu terör örgütlerini bölgeden temizleyeceğiz. Burada Suriye’de siyasi çözüm, kalıcı barış sağlanacak. DEAŞ’tan Irak temizlenince oralarda da huzur gelecek ve böylece insanlar evlerine dönecekler.

 
Bölgesel sorunları çözmek oradaki sorunlardan kaçanlara kapıları kapatmakla olmuyor. Neticede uluslararası camianın, BM’nin, bütün ülkelerin daha fazla gayret gösterip sorunlar büyümeden çözüm üretmeleri esas olandır. Bu konuda biz uluslararası camiadan, dostlarımızdan şunu bekliyoruz, Türkiye’nin yükünün hafiflemesi için daha fazla ellerini taşın altına koysunlar. Takdir etmelerini takdir ediyoruz ama yetmez, yük almalarını da bekliyoruz.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecilerin ülkeye girişini yasaklamasıyla ilgili soru üzerine de Başbakan Yıldırım, insan haklarının pazarlık konusu olmayacağını vurguladı.

 
Mülteci sorununun duvar örmekle çözülemeyeceğinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:
“Uzun vadede onun sebeplerini ortadan kaldırmamız, bölgesel kalkınma farklılıklarının ortadan kalkması lazım. Bölgesel anlaşmazlıkların çözümü için Birleşmiş Milletler şemsiyesinde daha fazla gayret göstermemiz lazım. Yani siz duvar örersiniz, duvar çözüm olmaz, birikir, birikir o duvarlar da yıkılır. Berlin Duvarı da yıllarca durdu durdu birgün yerle bir oldu. Niye? Çünkü değişimin önünde durulamaz. Değişimi yakalamak lazım. Bölgesel sorunları halının altına süpürmekle sorunları çözemeyiz. Sorunların üzerine gitmemiz lazım, büyümeden çözmemiz lazım. Dolayısıyla Amerika’nın yeni yönetiminin kararlarının içeriğini çok bilmiyoruz. Kulaktan duyma laflarla bunu değerlendirmek erken bir değerlendirme olur ama asıl çözüm, sorunların esasına inip, sorunu ortaya çıkaran kaynakları ortadan kaldırmaktır. Refah farkının azaltılması lazım. Küresel refahın, adil paylaşımın sağlanması yönünde daha çok gayret göstermektir.”

 
İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına ilişkin olarak da Yıldırım, “Brexit konusu Birleşik Krallığın konusudur. İngiltere halkı, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda böyle bir karar verdiler. Onların kararlarına bizim bir laf söylememiz gerekmez ama gümrük birliğini sağlamak ikili olarak buna engel değil. Avrupa Birliği ile gümrük birliğini geliştirmek, güncellemek buna engel değil. Biz nitekim bu aylarda Avrupa Birliği ile gümrük birliğini güncellemek için görüşmelere başladık. Aynı şekilde İngiltere ile de serbest ticaret anlaşması görüşmelerimizi eşzamanlı olarak yürüteceğiz. Biz prensip olarak dört özgürlükten yanayız. Dünya dört özgürlüğe eninde sonunda gitmelidir. İnsanların serbest dolaşımı, sermayenin serbest dolaşımı, hizmetlerin serbest dolaşımı, malların serbest dolaşımı. Bu sağlandığı oranda küresel huzur, barış sağlanacak, mülteci meselesi ve anlaşmazlıklar da azalacak. Uzun vadeli hedef, bütün ülkeler için bunun olması lazım geldiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin