Türkiye’den Sudan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret

Türkiye’den Sudan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret

İle paylaş:


Türkiye’den Sudan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret olma özelliği taşıyan ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile birlikte, ortak basın toplantısı düzenledi

Türkiye’den Sudan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki anlaşmaların ilgili bakanlar ve kurum yöneticileri tarafından imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ziyaretinin, Türkiye’den Sudan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk ziyaret olma özelliği taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha güçlü bir seviyeye taşımanın gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

Bu anlayış çerçevesinde bir adım attıklarını ve Türkiye ile Sudan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi anlaşmasının imzalanmış olmasının büyük önem arz ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan 12 anlaşmanın ve mutabakat zaptının, bunun ilk adımı olduğunu kaydetti.

Bu anlaşma doğrultusunda iki ülkenin tüm icracı bakanlarının, kendi aralarında çalışmalarını yaparken, her yıl bir ülkede bakanlar kurulunu toplar gibi geçen bir yıl içinde nelerin yapıldığını ve gelecek yıl içinde neler yapılacağını değerlendireceğini ve bu bakımdan önem arz ettiğini ifade etti.

Sudan’ın, Türkiye’nin Afrika’yla ilişkilerinde müstesna bir yere sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005’te başbakanlığı döneminde Türkiye’nin Afrika’yı stratejik bir kıta olarak ele alarak o dönemden bugüne kıtada 12 olan büyükelçilik sayısını 39’a çıkardığını hatırlattı ve tüm Afrika ülkelerinde büyükelçilik açılması için Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Bölgede istikrarın tesisine en fazla katkı sağlayabileceğine inandıkları bir dönemde, Sudan’ın çok büyük haksızlıklara uğradığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sudanlı kardeşlerimiz ticari ve ekonomik ambargolarla adeta tecrit edildi, hayattan tecrit edildi; ama sabırla bu süreci atlatmanın gayreti içerisinde oldular. Biz bu tür tecrit politikalarına karşı olduğumuzu her zaman söyledik ve Sudan’ın sürekli yanında olduk. Bunların faydadan ziyade zarar getirdiğini, sivil halkın acı çekmesine neden olduğu her vesileyle ulusal, uluslararası toplantılarda ifade ettik” diye konuştu.

Gelinen noktada Türkiye’nin itirazlarında ne kadar doğru olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sudan’a yıllardır yapılan bu haksız ambargonun, haksız uygulamaların kaldırılmış olmasından da şüphesiz ki memnuniyet duyuyoruz. Yeterli mi? Hayır, daha atılması gereken birçok adımlar var ve bu adımların da süratle atılmasını bekliyoruz” diye ekledi.

Sudan’ın bu başarısında Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir’in sağduyulu ve dirayetli politikalarının ciddi payının olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan’ın ulusal diyalog ve birlik çabalarını takdirle takip ettiklerini ifade etti ve bu sürecin Sudanlılar için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

 Türkiye’nin nüfusunun 80 milyon, Sudan’ın nüfusunun 39 milyon olmasına rağmen ikili ticaret hacminin 500 milyon dolar seviyesinde bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk etapta bunu 1 milyar dolara çıkarmak, ardından değerli kardeşimin de ifade ettiği gibi 10 milyar dolara doğru bizim yürümemiz lazım, buna yönelik adımlar atmamızın gereğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Sudan’da gerçekleştirilen önemli projelerde Türk işadamlarının ve yatırımcıların yer alacağına inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde kendisine eşlik eden 200’e yakın işadamı ile birlikte Türkiye-Sudan İş Forumu’na katılacağını hatırlattı ve şunları ekledi: “Suakin’de ortak kültürümüzün bir parçası olan ve restorasyonu tamamlanan tarihî yapıları yarın ziyaret edeceğim. Bununla kalmayıp Port Sudan’a giderek özel ekonomik bölgede ve limanda incelemelerde bulunacağız. Sudan’ın sunduğu ekonomik potansiyelin fakındayız, işadamlarımızı Sudan’da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Bu anlayıştan hareketle yarınki iş forumunu çok ama çok önemsiyorum.”

Görüşmelerinde ele aldıkları konuların arasında, iki ülkeyi de yakından ilgilendiren küresel ve bölgesel istikrar sorunlarının da yer aldığını aktaran ve sorunların başında ABD’nin Kudüs’e yönelik attığı adımın geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak konu ile ilgili üye ülkelere yaptığı davete icabet eden Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir’e teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*