DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye’nin geleceğinden endişe etmeyin

07.08.2013
A+
A-

Türkiye'nin geleceğinden endişe etmeyin

 

Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye’nin geleceğinden endişe etmeyin

 


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ramazan Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Gül mesajında, “Türkiye’nin sahip olduğu kazanımlar ve benimsediği değerler, ülkemizin farkını ve yükselen gücünü göstermektedir. Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı demokratik olgunlukla, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla aşacağımızdan emin olunmalıdır” dedi.

Milletçe huzur ve güven içinde geçirilen mübarek Ramazan ayının ardından bayramı karşılamanın mutluluğunun yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Ramazan Bayramı’nın milletimizi hayırda, iyilikte ve güzellikte buluşturmasını temenni ediyorum. Herkesin bayramı, acı ve üzüntü yaşamadan sevdikleriyle birlikte huzur içinde geçirmesini diliyorum. Bu duygularla bütün vatandaşlarımın Ramazan Bayramını kutluyorum. Bayramın ülkemiz, Türk ve İslam dünyası ile tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİN, BAYRAM GÜNLERİNİ MANEVİYATINA UYGUN ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEĞİNE İNANCIM TAMDIR”
Ramazan Bayramı’nın birbirimizi anlamayı, saymayı; dayanışmayı, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmayı; küçüklerimizi sevmeyi, büyüklerimize saygı göstermeyi anlatan yönünü hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamasını isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “Aziz milletimizin, bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceğine inancım tamdır” dedi.

SURİYE’DE BARIŞIN TESİS EDİLMESİ
İçinde bulunduğumuz mübarek günlerde, başta Suriye ve Mısır olmak üzere İslam dünyasında yaşanan olaylar ve baş gösteren sıkıntıların, derin bir üzüntü ve endişe yarattığını aktaran Gül, ülkemizin Suriye’de akan kanın durması, barışın ve huzurun tesis edilmesini amaçlarken, Suriye’nin geleceğinin yanı sıra, sınır güvenliğimizi doğrudan ilgilendiren yeni gelişmeler karşısında gereken adımları hassasiyetle ve dikkatle attığını anlattı.

“MISIR’DA SİYASİ GEÇİŞ SÜRECİNİN HİÇBİR KESİMİ DIŞLAMADAN BAŞLATILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”
Bayram mesajında Mısır’da yaşanan gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:
“Arap dünyasının kalbi gibi olan Mısır’ın kendi içindeki bölünmüşlük tablosu, kutuplaşma ve devam eden olağanüstü durum bu ülkenin istikrarı ve geleceği açısından şüphesiz en büyük tehdittir. Bu durum zaten hassas dengeler üzerine kurulu bölgede sorunların büyümesine yol açabilecek bir mahiyet taşımaktadır. Kardeş Mısır’da kargaşanın sona ermesini, normalleşme ve demokrasiye doğru siyasi geçiş sürecinin hiçbir kesimi dışlamadan, hızlı bir şekilde başlatılmasını temenni ediyoruz. Türkiye , bölgenin önemli ve etkin bir ülkesi olarak, gelişmeler karşısında soğukkanlılığını koruyarak, aklıselimle hareket etmeyi sürdürecektir”

EKONOMİSİ, DEMOKRASİSİ VE YÜKSELEN STANDARTLARIYLA GÜVEN VEREN BİR ÜLKEYİZ

Türkiye’nin, çevremizdeki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen ekonomisiyle, demokrasisiyle, yükselen standartlarıyla güven veren bir ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, tüm dünya tarafından yatırım yapılabilen bir ülke statüsüne yükselen ülkemizde çok önemli projelerin hayata geçirildiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN SAHİP OLDUĞU KAZANIMLAR ÜLKEMİZİN FARKINI VE YÜKSELEN GÜCÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR
Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Türkiye’nin sahip olduğu kazanımlar ve benimsediği değerler, ülkemizin farkını, yükselen gücünü de göstermektedir. Bu nedenle memleketimizin kıymetini bilmemiz gerekir. Gerginliklerin, kutuplaşmaların, eski yanlışların tekrar edilmesinin, geçmişte sadece ve sadece acı getirdiğini, ülkemizin imajına zarar verdiğini, enerjimizi nasıl heba ettiğini hepimiz yakından biliyoruz. Kanunsuz ve şiddet içeren olayların tüm ülkenin huzurunu nasıl kaçırdığını hep beraber gördük. Şüphesiz ki, demokratik tepkilerin, toplumsal taleplerin ve itirazların, meşru zeminlerde, huzuru bozmadan ve şiddete başvurmadan barışçıl bir şekilde dile getirilmesinin demokrasimizin vazgeçilmez unsurları olduğu da unutulmamalıdır. Artık herkesin bunları görerek, umut dolu yarınlarımıza odaklanması elzemdir”

SORUNLARIMIZI, DEMOKRATİK OLGUNLUK VE TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ KUCAKLAYAN BİR ANLAYIŞLA AŞACAĞIZ
Mesajında Avrupa Birliği üyeliği, yeni anayasa gibi, Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıyacak büyük hedeflere kilitlenerek, daha çok dayanışma içinde olmamız gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Sorunlarımızın bulunduğunu, demokrasimizi mükemmelleştirmek için atılması gereken adımlar olduğunu hep söylüyoruz. Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı demokratik olgunlukla, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla aşacağımızdan emin olunmalıdır. Türkiye’nin geleceğinden asla endişe edilmemelidir. Türkiye’yi, ekonomik olarak kalkınmış ülkeler seviyesine getirmek, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi daha da derinleştirmek, insan hak ve özgürlüklerini daha da genişletmek amacıyla, reform çalışmalarını kararlılıkla devam ettireceğiz. Bunun ülkemizde barış ortamını, bir arada yaşama iradesini pekiştireceğinin bilincindeyiz” diye konuştu.

HOŞGÖRÜ, DİYALOG VE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ
Güçlü, mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak için, birlik ve beraberliğimizin korunmasının, hoşgörü, diyalog ve uzlaşma kültürünün hâkim kılınmasının elzem olduğunu dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şu sözlerle tamamladı: “Bu düşüncelerle, yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımın, Türk ve İslam dünyasının Ramazan Bayramını tekrar tebrik ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum. Bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve refah getirmesini Allah’tan temenni ediyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.