Türkiye’nin ilk rockçılarından Talat Bektaş vefat etti!

Türkiye’nin ilk rockçılarından Talat Bektaş vefat etti!
Share

Örümcek’ isimli Türkiye’nin ilk rock grubunun kurucusu Talat Bektaş, nam-ı diğer ‘Örümcek Talat karaciğer kanserine yenildi

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, 1980’li yılların sonunda kurulan ‘Örümcek’ isimli Türkiye’nin ilk rock grubunun kurucusu Talat Bektaş’ın, nam-ı diğer ‘Örümcek Talat’ın 6 gün önce vefat ettiğini duyurdu.

7 Ekim 2019 Pazartesi günü vefat ettiği öğrenilen Talat Bektaş’ın ölüm sebebini ve nereye defnedildiğini de yazan Akay, “En son 26 yıl önce yazdığı ve bestelediği ‘Canım Seninle Olmak İstiyor’ şarkısı, ATV’de yayınlanan ‘Hayat Devam Ediyor’un dizi müziği olmuştu. 1984 yılında kurulan ‘Örümcek’ isimli Türkiye’nin ilk rock grubunun kurucusu Talat Bektaş, nam-ı diğer ‘Örümcek Talat’, karaciğer kanserine yakalanmış ve tedavi görüyordu. Örümcek Talat’ı 6 gün önce kaybettik. 7 Ekim 2019 Pazartesi günü vefat eden Talat Bektaş, gözyaşları içinde Muğla’da Şehir Yeni Mezarlığı’na defnedildi. Mekânı cennet olsun inşallah.” açıklamasını yaptı.

TALAT BEKTAŞ (ÖRÜMCEK TALAT) KİMDİR?

1985 yılında Muğla’da gitarcı Bülent Karataş’la beraber ‘Örümcek’ isimli rock grubunu kuran Talat Bektaş, kısa sürede dikkat çekti ve ‘Örümcek Talat’ lakabını aldı. Daha sonra gruba davulcu Nejat Altınsoy ve Ferit Aktakka’nın da katılmasıyla 1986 yılında Türkiye’nin ilk hard rock albümü olan ‘Yaşamak Seninle Güzel’i yayınladılar. ‘Garajlar’, ‘Parktaki Sarılın Kız’, ‘Bir Serseri’ ve ‘Bir Gün Gelir Hepsi Biter’ gibi çalışmaları rock tarihimizde önemli bir yere sahiptir. En son 25. Yıl anısına 2011 yılında son bir albüm çıkaran ‘Örümcek’, 33 yıl anısına ise sahneye çıkmıştı. Talat Bektaş’ın ‘Hayat Devam Ediyor’ isimli bestesi ise dizi müziği olarak da kullanılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*