DOLAR 15,8736
EURO 16,8846
ALTIN 940,251
BIST 2393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Hafif Sağanak

Uğur KURT’un failinin bulunması için suç duyurusu!

29.05.2014
A+
A-

Uğur KURT'un failinin bulunması için suç duyurusu!

 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL 26 Mayıs tarihli dilekçesinde 22 Mayıs tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda yaşanan olaylarda Polis kurşunuyla hayatını kaybeden vatandaşımız Uğur KURT’un failinin bulunması ve hakkında kamu davası açılması talepli suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından 2014/2101 Muhabere No. ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

 

Av.Mahmut TANAL

CHP İstanbul Milletvekili

Yeni Halkla İlişkiler Binası

Kat:4 No: 4105 T.B.M.M.

Çankaya/Ankara

0.312.420.55.60

 

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

(Gönderilmek Üzere)

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

SUÇU

İHBAR EDEN                     :Av. Mahmut TANAL(T.C. Kimlik No:11696474334)

CHP İstanbul Milletvekili Yeni halkla İlişkiler Binası                                                         Kat: 4 No:4105 T.B.M.M. Çankaya / ANKARA

 

İHBAR OLUNANLAR      :1-Olay tarihinde suç yerinde görevli bulunan ve Uğur KURT                                           adlı vatandaşımızın ölümüne sebep olan kurşunu kullanan Polis                                         memuru

2-Olay tarihindesuç yerinde görevli bulunan ve vatandaşların                                           üzerine ateş açan polis memuru veya polis memurları

(Tüm şüphelilerin kimlik tespitlerinin ve adres araştırmalarının       yapılması talebimiz vardır)

 

SUÇ TARİHİ                       :22.05.2014

 

SUÇ                                       :TCK’nun 82. ve devamı maddeleri uyarınca kasten adam öldürme suçu ve kasten adam öldürmeye teşebbüs suçu ile re’sen gözetilecek diğer suçlar.

 

AÇIKLAMALAR               :

 

  1. Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden 14 yaşındaki vatandaşımız Berkin ELVAN’ı anma etkinlikleri çerçevesinde Berkin’in katledildiği noktada her Perşembe günü olaysız bir şekilde Anayasal toplantı ve yürüyüş düzenleme haklarını kullanarak toplanan 10-15 kişilik bir gruba 22.05.2014 tarihi öğle saatlerinde o noktada görev yapan Polisler hukuki bir dayanakları olmamasına rağmen biber gazı ile müdahalede bulunmuşlardır. Polisin orantısız müdahalesi sebebiyle grup ara sokaklara kaçmaya başlamış ancak Polis biber gazlı müdahalede bulunmakla yetinmemiş ve suç unsuru bulunmayan olağan bir toplantıda suçüstü durumu bulunmamasına ve böyle bir yetkiye de haiz olmamalarına rağmen akrep olarak tabir edilen zırhlı araçlarla gruptan ayrılan vatandaşlarımızı ara sokaklarda takip etmeye başlamıştır. Anayasımızın 34. Maddesinde Toplantı ve yürüyüş hakkının silahsız ve saldırısız olması şartıyla önceden haber alınmaksızın düzenlenebileceği belirtilmiştir. Polisin müdahale yetkisi olmamasına rağmen, toplanan vatandaşlara biber gazı ve akrep tabir edilen zırhlı araçlarla saldırıda bulunmasının Anayasamıza aykırı olduğu izahtan varestedir.

 

  1. Ancak Polis müdahalesi yukarıda belirtilen durumlarla da sınırlı kalmamıştır. 2259 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 1.maddesine göre asli görevi ‘’Polis asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder.’’ şeklindeolan, halkı korumakla yükümlü Polis kuvvetlerinden kimliği henüz tespit edilememiş şüpheli Polis ve Polisler orantısız kuvvet kullanmaya devam ederek kin gütme kastıyla halkın üzerine gerçek kurşunla ateş açmıştır. Polisin ateş açtığı sırada olay yerinde bulunan ve o sırada cenaze merasimi düzenlenen Cemevinde bulunan vatandaşlarımızdan Uğur KURT’a Polisin kullandığı mermilerden bir tanesi isabet ederek vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

 

 

  1. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 81. Maddesi ‘’Kasten Öldürme’’ suçunu düzenlemiştir. 82. Maddenin (i) bendinde ise ‘’kan gütme saiki’’ bu suçun ağırlaştırıcı sebebi olarak düzenlenmiştir. Hali hazırda hukuki mesnetten yoksun bir şekilde orantısız kuvvet kullanarak dağıtılan bir gösteride biber gazından kaçan insanları kovalayarak bu insanların üzerine gerçek mermi kullanarak ateş açılması Polisimizin kan gütme saiki ile adam öldürme kastı taşıdığını açıkça göstermektedir. Şiddet kullanılmaması halinde önlenebilecek tüm bu olaylar Polisin zamansız ve hukuksuz müdahaleleriyle bir kaos ortamına dönüşmüş ve bu olayların sonucunda bir vatandaşımız asli görevi kendisini korumak olan Polis’in kurşunuyla acı bir şekilde hayatını kaybetmiştir.

 

  1. Cemevi yakınında ve Cemevinde cenaze merasimi bulunduğu sırada bu olayın gerçekleşmesi Alevi vatandaşlarımıza yönelik Polis şiddetinin sistematik bir saldırı olması ihtimalini güçlendirmektedir. Bir gruba karşı dini tercihleri sebebiyle göz göre göre şiddet uygulanması Anayasamızın 10. Maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine açıkça aykırılık taşımaktadır. İhbar olunan Polis ve Polislerin seri olarak gerçek kurşun kullanmaları elim bir şekilde hayatını kaybeden vatandaşımız Uğur KURT yönünden ‘’kan gütme saikiyle kasten adam öldürme’’ suçu kapsamına girdiği gibi çevredeki diğer vatandaşlarımız açısından da Türk Ceza Kanunu’nun 35. Maddesi sebebiyle teşebbüs hükümlerinin uygulanması gereken bir durum oluşturmaktadır.

 

  1. Polis memurlarının yukarıda anlatılan hukuksuz eylemleri Anayasamız, Türk Ceza Kanunu gibi ulusal mevzuatların dışında ayrıca İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına ilişkin Sözleşme’ nin 2. Maddesinde düzenlenen ‘’Yaşam hakkı’’nın 5. Maddesinde düzenlenen ‘’Özgürlük ve güvenlik hakkının’’ nın 9. Maddesinde düzenlenen ‘’Din ve Vicdan özgürlüğü’’ nün 10. Maddesinde düzenlenen ‘’İfade özgürlüğü’’ nün ve 14. Maddede düzenlenen ‘’Ayrımcılık yasağı’’ nın açıkça ihlali niteliğindedir. 24. Dönem İstanbul Milletvekili olup bir kamu görevlisi olmam nedeniyle işlenen suçu TCK 278. maddesi uyarınca ihbar etme zorunluluğum doğmuştur.

 

  1. Yukarıda belirtilen sebeplerle hukuki bir sebep olmaksızın insanların Anayasal haklarını kullanmalarını engelleyen ve ibadethanelerinde ibadetlerini yerine getiren insanların yakınlarında oluşabilecek sonuçları öngörerek ve isteyerek halkın üzerine gerçek kurşunlarla ateş açan şüpheli Polis veya Polislerin öncelikle kimliklerinin tespitinin yapılması ve Uğur KURT isimli vatandaşımızı katledilen kurşunun sahibi Polis memuru hakkında eylemine uyan TCK’nın 82(i) maddesi uyarınca kamu davası açılmasını, diğer kurşunların sahipleri şüpheli Polis memurlarının da tespitlerinin yapılarak haklarında eylemlerine uyan TCK 82. ve 35. Maddeleri uyarınca kasten adam öldürmeye teşebbüs suçlarından kamu davası açılmasını talep ederim.

 

 

 

 

HUKUKİ SEBEPLER        : TCK’nun 35. 81., 82. Maddeleri ve devamı ile ve sair mevzuat

 

HUKUKİ DELİLLER        :Medyaya yansıyan görüntüler, olay yeri MOBESE görüntüleri, tanık anlatımları ve her türlü yasal delil.

 

SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda arz ve izah edilen, ayrıca re’sen tespit edilecek  nedenlerle, ihbar edilenler hakkında soruşturma yapılarak, kovuşturma açılmasını, Türk Ceza Kanununu ihlal edenlerin cezalandırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim. 26.05.2014

 

Suçu İhbar Eden

                                                                                                                     Mahmut TANAL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.