Ulusoy’dan Ermeni Vakfı’na büyük bağış

Ulusoy'dan Ermeni Vakfı'na büyük bağış

İle paylaş:


Ulusoy'dan Ermeni Vakfı'na  büyük bağış

Ulusoy’dan Ermeni Vakfı’na büyük bağış

Tuzla’daki Ermeni Çocuk Kampı’nın (Kamp Armen) bulunduğu arazinin, sahibi Fatih Ulusoy tarafından Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na bağışlanacağının duyurulması kampta sevinç yaşattı.

Nor Zartonk Avrupa Sözcüsü Alexis Kalk, Kamp Armen’de 18 gündür nöbet tutan gönüllüler ve kendilerini ziyaret eden grupların üyelerine, arazinin, sahibi Ulusoy tarafından Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na bağışlanacağını duyurdu. Gönüllüler ve ziyaretçiler, bu haberi sevinçle karşıladı.

Alexis Kalk yaptığı açıklamada, Nor Zartonk ve Kamp Armen Dayanışması olarak 18 gündür nöbet tuttuklarını ve ilk günden itibaren kampın gerçek sahibine iadesini talep ettiklerini söyledi.

Ulusoy’un açıklamasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Kalk, ”Sürecin takipçisiyiz, tapunun devrine ve bütün bürokratik süreçlerin tamamlanacağı güne kadar mücadelemizi, eylemliliğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Kalk, Kamp Armen’in Ermenilerin el konulan tek mülkü olmadığını, 200’ün üzerinde mülkün buna benzer şekilde gasbedildiğini ileri sürdü.

Alexis Kalk, şöyle devam etti:

”Bu çok daha derin bir sorun. Bugün bir vatandaşımızın, hayırsever bir hareketle burayı vakfa bağışlayarak bu sorunu çözmesi tabii ki olumlu. Fakat burada devletin diğer mülkler için bu çeşit hayırseverleri beklemeden belki de birtakım düzenlemeler yapmasını ve bu haksızlığın giderilmesi yönünde adım atmasını bekliyoruz.”

Sorunun ivedilikle çözülmesini talep ettiklerini aktaran Kalk, Hrant Dink ve Rakel Dink’in büyüdüğü, bin 500 Ermeni yetiminin yetiştiği Kamp Armen’in kendileri için manevi önemi olduğunu vurguladı.

Kalk, “Özellikle seçim döneminde sürüncemede bırakılmayıp bu sorunun çözülmesi, bizler açısından mutluluk verici. Bu sorunun çözülmesinde Hükümetin bir iradesi var, aynı iradenin diğer sorunlara da aynı şekilde yaklaşmasını istiyoruz. Kamuoyu oluştuğu için bu kadar hızlıca çözüldü, diğer mülklerimizin de iadesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Ellerinde henüz hazır bir proje bulunmadığını dile getiren Kalk, kampın, restore edilerek yine çocukların faydalanacağı bir yer olarak kullanılmasını talep ettiklerini söyledi.

Kamp Armen’in bulunduğu arazinin sahibi Fatih Ulusoy‘sa, yaptığı yazılı açıklamayla tapunun vakfa iadesini doğruladı.

Ulusoy’un yazılı açıklaması şu şekilde:

“Konunun çözülmesi yönünde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu‘nun rica ve talimatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı tarafından şahsıma intikal ettirilmiştir. 2006’da konu arazinin tapu kaydında yetimhane ile ilgili herhangi bir şerh veya bilgi olmaması sebebi ile satın almamda herhangi bir tereddüt hasıl olmamıştır. Sayın Başbakan, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Başkanı ve Tuzla Belediye Başkanımız konunun boyutunu ve tapunun el değiştirme sürecini tarafıma iletmiştir. 1915 yılı ile ilgili çeşitli spekülasyonlarla toplumumuzun hassasiyetlerinin tahrik edilmeye çalışıldığı günümüzde; Ermeni vatandaşlarımızın düşünce ve hassasiyetlerine, ülkemizin sosyal barışına ve birliğine katkı sağlamak amacı ve temennimle konu araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı’na bağışlayacağımı kamuoyumuza saygıyla duyururum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*