ÜSKÜDAR ÜNALAN’DA DEV PROJE ÇATLAĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

ÜSKÜDAR ÜNALAN’DA DEV PROJE ÇATLAĞI MECLİS GÜNDEMİNDE
Share

ÜSKÜDAR ÜNALAN’DA DEV PROJE ÇATLAĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

ÜSKÜDAR ÜNALAN’DA DEV PROJE ÇATLAĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

İstanbul Üsküdar’da yapımı süren, konut, alışveriş merkezi, rezidans ve otelden oluşan inşaat projesi çevreye verdiği hasar sebebiyle  Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önerge ile inşaat projesinin çalışmaları sırasında oluşan zemin kaymasının nedenini ve ortaya çıkan mağduriyetin sorumlularını sordu.

Önergesinde, site yöneticilerinin inşaat çalışmasının verdiği zarar üzerine yargıya başvurduklarını ancak firmadan önce Üsküdar Belediyesinin itiraz ettiğine dikkat çektiklerini ifade eden Öğüt, belediyenin, iinşaat firmasını kollayan uygulamalar yaptığı iddialarına dikkat çekti.

Bölgede uygun eğimde sadece 2 bodrum katına iskan izni varken imar planında değişikliğe gidilerek yerin altında 10 katlı inşaat izin verilmesinin ve aynı şekilde bölgedeki parsellerde yükseklik üç katla sınırlanırken, söz konusu inşaat firmasına sınırsız yükseklik izni verilmesinin gerekçelerini soran Öğüt, “Firma inşaata başladığı tarihte tanınan imar hakkı süreç içinde değişikliğe uğramış mıdır? Bugün itibariyle hangi değişiklikler olmuştur?” sorusunu yöneltti.

Proje kapsamında devam eden inşaat çalışmaları esnasında yeterli önlem alınamaması sonucu şantiyenin karşısında bulunan Garanti Sitesi’ne ait 2 Blokta zemin kaymasına bağlı olarak çatlaklar ve hasar oluşmuş, belediye tarafından boşaltma kararı alınmıştır. Bina sakinleri kendi olanakları ile evlerini boşaltmış, taşınma imkanı olmayanlar ise tehlikeye rağmen evlerinde yaşamlarını sürdürmektedir” diyen CHP’li Öğüt, site sakinlerine bu mağduriyeti yaşatan firma ile ilgili inceleme yapılıp yapılmayacağını, sorumluların bulunmasının planlanıp planlanmadığını sordu.

Öğüt ayrıca şu soruları yöneltti:

 • Proje inşaatının çevreye verdiği fiziki zarar göz önünde bulundurulduğunda gerekli önlemler alınmadan inşaat çalışmalarının devamına izin verilecek midir?

 • Mahalle sakinlerinin ifadesine göre halkı gürültüden şikayeti üzerine akşam ve gece çalışma izninin Mart 2014’te iptal edildiği dile getirilmektedir. Firmanın Üsküdar Belediyesi’ne başvurup 24 saat çalışma izni istediği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından da 12 Ocak 2015’te tüm gün çalışma izni verildiği doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

 • TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

  Kadir Gökmen ÖĞÜT

  İstanbul Milletvekili

  İstanbul Üsküdar Ünalan Mahallesi’nde sürdürülen bir inşaat projesinin çalışmaları sırasında oluşan zemin kaymasının, Ataşehir Fetih Mahallesi’nde bulunan Garanti Sitesi’nin yıkılmasına yol açtığı iddia edilmektedir.

  Site yöneticilerinin inşaat çalışmasının verdiği zarar üzerine yargıya başvurduklarını ancak firmadan önce Üsküdar Belediyesinin itiraz ettiğine dikkat çekmektedir. İzin veren ve yıkım/boşaltım kararını uygulayan kurumların iki farklı belediye olmasının olumsuzluğunu yaşadıklarını söyleyen site yöneticileri, Üsküdar Belediyesinin, İnşaat firmasını kollayan uygulamalar yaptığını iddia etmektedir

  Bu bağlamda;

  1. Bölgede uygun eğimde sadece 2 bodrum katına iskan izni varken imar planında değişikliğe gidilerek yerin altında 10 katlı inşaat izin verilmesinin gerekçesi nedir?

  2. Yine aynı şekilde bölgedeki parsellerde yükseklik üç katla sınırlanırken, söz konusu inşaat firmasına sınırsız yükseklik izni verilmesinin gerekçesi nedir?

  3. Söz konusu firma inşaata başladığı tarihte tanınan imar hakkı süreç içinde değişikliğe uğramış mıdır? Bugün itibariyle hangi değişiklikler olmuştur?

  4. Proje kapsamında devam eden inşaat çalışmaları esnasında yeterli önlem alınamaması sonucu şantiyenin karşısında bulunan Garanti Sitesi’ne ait 2 Blokta zemin kaymasına bağlı olarak çatlaklar ve hasar oluşmuş, belediye tarafından boşaltma kararı alınmıştır. Bina sakinleri kendi olanakları ile evlerini boşaltmış, taşınma imkanı olmayanlar ise tehlikeye rağmen evlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Site sakinlerine bu mağduriyeti yaşatan firma ile ilgili inceleme yapılması planlanmakta mıdır? Sorumluların ivedilikle bulunması ve cezalandırılması düşünülmekte midir?

  5. Proje inşaatının çevreye verdiği fiziki zarar göz önünde bulundurulduğunda gerekli önlemler alınmadan inşaat çalışmalarının devamına izin verilecek midir?

  6. Mahalle sakinlerinin ifadesine göre halkı gürültüden şikayeti üzerine akşam ve gece çalışma izninin Mart 2014’te iptal edildiği dile getirilmektedir. Firmanın Üsküdar Belediyesi’ne başvurup 24 saat çalışma izni istediği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından da 12 Ocak 2015’te tüm gün çalışma izni verildiği doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*