Uygarlık Yeryüzünde Dolaşır mı?

Uygarlık Yeryüzünde Dolaşır mı?

İle paylaş:


Uygarlık Yeryüzünde Dolaşır mı?

Murat Katoğlu’nun kaleminden “Uygarlık Yeryüzünde Dolaşır mı?”

Kadıköy Belediyesi Sanat Danışmanı, sanat tarihçisi, emekli öğretim görevlisi ve yazar Murat Katoğlu’nun yeni kitabı “Uygarlık Yeryüzünde Dolaşır mı?” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Kitap, Murat Katoğlu’nun 2010’dan bu yana Gazete Kadıköy’de yayınlanan köşe yazılarından bir derleme özelliği taşıyor. Kitapta uygarlık başta olmak üzere Katoğlu’nun sanat, şehir, tarih, siyaset, toplum, eğitim, spor, yemek ve daha birçok konuda kaleme aldığı değinmeler yer alıyor. Bütün bu satırlar bazen dramatik, bazen mizahi, bazen de sivri dilli bir şekilde kaleme alınmış.

KİMDİR?
Murat Katoğlu yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi ve Tiyatro Enstitüsü’nde tamamladı. Aynı üniversitede doktora yaptı ve İletişim Fakültesi’nde 2004 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda Genel Müdür Müşavirliği; Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nde Başkan Başmüşavirliği, Başbakanlık Müşavirliği, Kültür Bakanlığı’nda Genel Müdürlük ve Müşteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Türk Tarih Kurumu Belleten Dergisi, Türk Etnograf- ya Dergisi, Türk Dili Dergisi, Devrim ve Cumhuriyet gazeteleri, Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri dergilerinde makale ve yazılar yayınladı.  “Türkiye’nin Kültür Sorunları: Türk Kalarak Çağdaşlaşmak” (Muammer Sun ile birlikte); “Knidoslu Afrodite”; “Şematizmden Yaratıcılığa”; “Türkiye’de Opera’nın Kuruluş Öyküsü”; “Opera’nın Türkiye’deki Hikayesi- Opera Bale Afişleri” (Aslı Ayhan ile birlikte) gibi yayınları bulunmaktadır.  Halen Kadıköy Belediyesi Başkanlık Danışmanı olarak çalışmakta…

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*