DOLAR 7,4587
EURO 9,0053
ALTIN 409,821
BIST 1531,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Az Bulutlu

Uzun çalışma saatleri meclis gündeminde!

15.04.2014
A+
A-

Doğruluk Hedefinden Asla Şaşmayan Bir Oktur

 

CHP’Lİ ÖĞÜT UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNİN ARAŞTIRILMASINI TALEP ETTİ

ÖĞÜT: UZUN MESAİ SAATLERİ FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye dünya genelinde en çok çalışan ülkeler arasında geliyor. Çalışma süreleri her ne kadar kanunlarla belirtilmiş olsa da, buna çoğunlukla uyulmayan ülkemizde uzun çalışma süreleri, çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de uzayan mesai saatlerinin insan ve toplum üzerinde etkilerinin saptanması için bir araştırma önergesi hazırladı.

Önergesinde Türkiye’de haftalık çalışma sürelerinin Devlet Memurları Kanunu’na göre 40 saat, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesi’ne göre ise 45 saat olarak belirlendiğini, ifade eden Öğüt, yapılan araştırmaların Türkiye’de fiili çalışma sürelerinin her geçen gün arttığına işaret ettiğine dikkat çekti.

“Birçok işyerinde çalışanlara fazla mesai ödemesi yapılmamaktadır” diyen CHP’li Öğüt, uzun çalışma sürelerinin çalışanların psikolojik ve fizyolojik sağlığına olumsuz etki ettiğini ayrıca buna bağlı olarak iş kazası ve meslek hastalıklarının da arttığını söyledi.

Önergesinde ” Konunun uzmanları ayrıca uzun çalışma saatlerinin sigara ve alkol kullanımı, fiziksel bozukluklar, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve buna bağlı hastalıklara yol açtığına dikkat çekmektedir. Nitekim tüm bu etkiler bilimsel deney ve araştırmalarla da kanıtlanmıştır” ifadelerine yer veren Öğüt, Türkiye’de yasal sınırların üzerinde çalışma saatlerinin fiziksel ve fizyolojik etkilerinin araştırılması ve çözüm belirlenmesi amacıyla meclis araştırması açılmasını talep etti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Türkiye’de haftalık çalışma süreleri Devlet Memurları Kanunu’na göre 40 saat, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesi’ne göre ise 45 saat olarak belirlenmiştir. Diğer yandan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre de ülkemiz dünya genelinde çalışma saati açısından en çok çalışan ülkeler arasında yer almaktadır.

Araştırmalar, Türkiye’de fiili çalışma sürelerinin her geçen gün arttığına işaret ederken birçok işyerinde çalışanlara fazla mesai ödemesi yapılmamaktadır ve yine araştırmalar uzun çalışma sürelerinin çalışanların psikolojik ve fizyolojik sağlığına olumsuz etki ettiğine dikkat çekmektedir.

 

Tüm bunların yanında bilimsel olgular doğrultusunda iş kazası ve meslek hastalıkları da artmaktadır.

 

Konunun uzmanları ayrıca uzun çalışma saatlerinin sigara ve alkol kullanımı, fiziksel bozukluklar, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve buna bağlı hastalıklara yol açtığına dikkat çekmektedir. Nitekim tüm bu etkiler bilimsel deney ve araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

 

Türkiye’de yasal sınırların üzerinde çalışma saatlerinin fiziksel ve fizyolojik etkilerinin araştırılması ve çözüm belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

                                                                                                          Kadir Gökmen ÖĞÜT

                                                                                                                       İstanbul milletvekili

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.