Uzun çalışma saatleri meclis gündeminde!

Uzun çalışma saatleri meclis gündeminde!,100 bin sözleşmeli artık memur,Kamuya son 10 yılda 728 bin personel alındı,Memurların işten atılması kolaylaşıyor

İle paylaş:


Doğruluk Hedefinden Asla Şaşmayan Bir Oktur

 

CHP’Lİ ÖĞÜT UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNİN ARAŞTIRILMASINI TALEP ETTİ

ÖĞÜT: UZUN MESAİ SAATLERİ FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye dünya genelinde en çok çalışan ülkeler arasında geliyor. Çalışma süreleri her ne kadar kanunlarla belirtilmiş olsa da, buna çoğunlukla uyulmayan ülkemizde uzun çalışma süreleri, çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de uzayan mesai saatlerinin insan ve toplum üzerinde etkilerinin saptanması için bir araştırma önergesi hazırladı.

Önergesinde Türkiye’de haftalık çalışma sürelerinin Devlet Memurları Kanunu’na göre 40 saat, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesi’ne göre ise 45 saat olarak belirlendiğini, ifade eden Öğüt, yapılan araştırmaların Türkiye’de fiili çalışma sürelerinin her geçen gün arttığına işaret ettiğine dikkat çekti.

“Birçok işyerinde çalışanlara fazla mesai ödemesi yapılmamaktadır” diyen CHP’li Öğüt, uzun çalışma sürelerinin çalışanların psikolojik ve fizyolojik sağlığına olumsuz etki ettiğini ayrıca buna bağlı olarak iş kazası ve meslek hastalıklarının da arttığını söyledi.

Önergesinde ” Konunun uzmanları ayrıca uzun çalışma saatlerinin sigara ve alkol kullanımı, fiziksel bozukluklar, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve buna bağlı hastalıklara yol açtığına dikkat çekmektedir. Nitekim tüm bu etkiler bilimsel deney ve araştırmalarla da kanıtlanmıştır” ifadelerine yer veren Öğüt, Türkiye’de yasal sınırların üzerinde çalışma saatlerinin fiziksel ve fizyolojik etkilerinin araştırılması ve çözüm belirlenmesi amacıyla meclis araştırması açılmasını talep etti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Türkiye’de haftalık çalışma süreleri Devlet Memurları Kanunu’na göre 40 saat, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesi’ne göre ise 45 saat olarak belirlenmiştir. Diğer yandan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre de ülkemiz dünya genelinde çalışma saati açısından en çok çalışan ülkeler arasında yer almaktadır.

Araştırmalar, Türkiye’de fiili çalışma sürelerinin her geçen gün arttığına işaret ederken birçok işyerinde çalışanlara fazla mesai ödemesi yapılmamaktadır ve yine araştırmalar uzun çalışma sürelerinin çalışanların psikolojik ve fizyolojik sağlığına olumsuz etki ettiğine dikkat çekmektedir.

 

Tüm bunların yanında bilimsel olgular doğrultusunda iş kazası ve meslek hastalıkları da artmaktadır.

 

Konunun uzmanları ayrıca uzun çalışma saatlerinin sigara ve alkol kullanımı, fiziksel bozukluklar, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve buna bağlı hastalıklara yol açtığına dikkat çekmektedir. Nitekim tüm bu etkiler bilimsel deney ve araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

 

Türkiye’de yasal sınırların üzerinde çalışma saatlerinin fiziksel ve fizyolojik etkilerinin araştırılması ve çözüm belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

                                                                                                          Kadir Gökmen ÖĞÜT

                                                                                                                       İstanbul milletvekili

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*