Validebağ korusu tehdit eden inşaata yürütmeyi durdurma

Validebağ korusu tehdit eden inşaata yürütmeyi durdurma

Validebağ korusu tehdit eden inşaata yürütmeyi durdurma

 

BASIN BÜLTENİ 15.Ekim.2014

MAHALLE SAKİNLERİ, VALİDEBAĞ KORUSUNUN ÇAMLICA ÇIKIŞ KAPISINDA YAPILAŞMAYA KARŞI DİRENİYOR

 

Üsküdar İlçesi, Altunizade Mahallesi, Validebağ Korusu güneyi, 165 pafta, 1313 ada, 178 parsel sayılı taşınmazın güneyindeki tescil dışı yeşil alan, plan tadilatı yapılarak “Dini Tesis Alanı” olarak yapılaşmaya açılmıştır.

2012 yılında başlatılan bu değişikliğe itiraz için mahalle sakinleri tarafından imza toplanmış ve Büyükşehir Belediyesine karara itiraz dilekçesi verilmiştir.
Mahalle sakinleri konuyu hukuka taşımış olup, davalar devam etmektedir. Açılan 5 davadan 2 tanesinin bilirkişi raporu tamamlanmış olup, her iki bilirkişi raporu da bu alana dini tesis yapılmasının uygun olmadığı şeklindedir.

Davalar henüz sonuçlanmadan, Üsküdar Belediyesi tarafından alana yapım konteynırı getirilmiş ve işaretleme çalışması yapılmıştır. 15 Ekim sabahı yapım için 34 TS 1058 plakalı kamyon eşliğinde kepçe getirilmiş ve inşaata başlamak üzere alana çekilmiştir. Mahalle sakinlerinin inşaat ruhsatını görmek istemeleri üzerine, inşaat için gelen ekip ruhsatı ibraz edememiştir.
Mahalle sakinleri bu durum karşısında direniş başlatmış, direnişe Validebağ Gönüllüleri, Üsküdar Belediyesi’nin bazı meclis üyeleri, çeşitli gönüllü kuruluş ve platformlar destek vermektedir.

Mahalle sakinlerinin başlattığı hukuk süreci devam ederken, ben yaptım oldu şeklinde başlatılan bu yapılaşmaya ve hukuk tanımaz uygulamaya karşıyız. Hukuk çerçevesinde hakkımızın sonuna kadar savunucusu olacağız.
Dini tesis yapacağız diye insanların dini duyguları istismar edilerek, Istanbul un en nadir yeşil alanlarından birinin dibine özellikle yapılmaya çalışılan hukuksuz, dayatmacı betonlaşmaya karşı olduğumuzu bildiriyor, yetkilileri bu yanlıştan bir an önce dönmeye ve hukuka saygıya davet ediyoruz.

Bu hukuksuz ve yeşil düşmanı uygulamanın sonuna kadar karşısında olacağımızı ve meşru hakkımızı kullanacağımızı belirtmek istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz