Vatandaşı mağdur eden imar planları Meclis’e taşındı

Vatandaşı mağdur eden imar planları Meclis'e taşındı

İle paylaş:


Vatandaşı mağdur eden imar planları Meclis'e taşındı

 

Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Riskli Alan’ ilan edilen ve Pendik Belediyesi’nin hazırladığı raporlarda “ilçenin en prestijli alanlarından biri” olarak gösterilen Batı Mahallesi’nde oturanlar, yeni yapılacak konutlarının küçülmesi, yerlerinden edilme endişesi yaşıyorlar.

Pendik ilçesinin sahil bandında yer alan ve Pendik Burnu’nu da kapsayan Batı Mahallesi’nin büyük bir kısmı Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Riskli Alan’ ilan edilmişti. Çoğunluğu 5 kat ve ayrık nizam olarak yapılanmış mahallede kentsel dönüşümle birlikte en çok 6 kat yapılabilecek.

 

CHP’Lİ ÖĞÜT: MEVCUT PLANLARLA MAHALLELİNİN EVLERİ KÜÇÜLTÜLMÜŞ MAĞDURİYET YARATILMIŞTIR

 

İstanbul’un Pendik İlçesi’nin en prestijli mahallesi kabul edilen Batı Mahallesi’nin büyük kısmının Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilmesi ve bölgede en çok 6 katlı yapılara izin verilmesi Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede mahalle halkının mağduriyetini dile getirdi.

Çoğunluğunu yaşlı nüfusun oluşturduğu mahallede askıya çıkarılan planlara göre müteahhite pay çıkmayacağı için evlerin küçüleceğini, vatandaşların mevcut evlerini büyük ölçüde kaybedeceğini ifade eden Öğüt, bir diğer sıkıntının da imar planlarının vatandaşa veya onları temsilen hiçbir yetkili merciye danışılmadan çıkartılmış olması olduğunu dile getirdi.

 

İmar planlarının mevcudu bile korumadan ve vatandaşın hakkını gözetmeden 6 kata kadar izinle çıkartılmasının ve vatandaşı temsil eden derneklerin ile ilgili odaların görüşü alınmamasının gerekçesini soran Öğüt, 1500 civarında itiraz dilekçesinin ilgili Bakanlığa sunulduğunu belirterek, imar planları talep ve ihtiyaca göre revize edilip edilmeyeceğini sordu.

 

Askıya çıkarılan planlara göre, vatandaşa 6 kat imar izni verilirken Kızılay Kampı’nın bitişiğinde yer alan ve futbol sahası olarak kullanılan arazi için 15 kata kadar imar izni verildiğini hatırlatan CHP’li Öğüt, “Bu kampın hemen yanında yer alan ve “Aşıklar Yolu” olarak bilinen Kızılay Caddesi’ndeki sağlı sollu ağaçların da yol genişletme çalışmaları kapsamında kesileceği dile getirilmektedir” dedi.

 

Konunun Bakanlık planını değerlendiren İBB’nin CHP Pendik Meclis üyesi Tarık Balyalı tarafından da değerlendirildiğini ve ağaçların kesilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu endişesinin yaşandığını ifade eden Öğüt, “Plan notlarında “Kamping alanında konaklama amacıyla kullanılan otel, motel, tatil köyü, pansiyon, kamping, apart otel ve hostel gibi turizm tesisleri yapılabilir” ifadelerine yer verildiği göz önünde bulundurulduğunda buradaki ağaçların akıbeti ne olacaktır?” sorusunu yöneltti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*