Veysel Eroğlu, global güneş radyasyon ölçümlerine başladığını söyledi

Veysel Eroğlu, global güneş radyasyon ölçümlerine başladığını söyledi
Share

Veysel Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 1964 yılında global güneş radyasyon ölçümlerine başladığını, bu gözlemlerin, aktinograf ismi verilen mekanik aletler ile sürdürüldüğünü söyledi.

Veysel Eroğlu, global güneş radyasyon ölçümlerine başladığını söyledi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, güneşlenme gözlemi yapan istasyon sayısının zaman içerisinde 163’e kadar yükseldiğini ancak 2000’li yıllara gelindiğinde yeni güneş gözlem cihazlarının işletime alınmasıyla aktinograf aletlerinden elde edilen verilerin yetersiz olduğunun belirlendiğini ifade etti.

Bu nedenle yeni gözlem sistemlerinin oluşturulduğunu anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şu anda 57 istasyonda yeni güneş gözlem sistemleriyle ölçümlerin devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin güneş potansiyeliyle ilgili birkaç çalışma yapıldığını aktaran Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bu çalışmalardan en çok bilinenin Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası (GEPA) olduğunu, bu atlasın hazırlanma safhasında, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün eski güneş veri setinin kullanıldığını dile getirdi.
Uydu Verileriyle Yarı Dinamik Bir Model 

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün güvenilir bir veri seti elde etmek için birkaç yıldır yoğun çaba gösterdiğine dikkati çekerek, bu çalışmaların neticesinde, uydudan elde edilen verilerin kullanıldığı yarı dinamik bir model geliştirildiği bilgisini verdi.

Bu çalışmayla “Türkiye Güneş Radyasyon Dağılımı” haritasının çıkarıldığını söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Model her gün için 3.610 noktada 20 kilometre çözünürlükle global güneş radyasyon verisi üretmektedir. Bugüne kadar 2004-2016 periyodunda ve 3.610 nokta için günlük global güneş radyasyon veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin, yer gözlem istasyonları kullanılarak yapılan doğrulama çalışması neticesinde ortalama yüzde 98 oranında güvenilir oldukları tespit edilmiştir. Bu oranda bir güvenilirlikle ve bu sıklıkta güneş seti ülkemiz için bir ilki temsil etmektedir.”

Türkiye’nin güneş enerji potansiyelinin bugüne kadar yılda ortalama metrekareye 1.311 kiloWatt.saat olarak bilindiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni çalışmayla güneş enerji potansiyelinin yılda ortalama metrekareye 1.635 kiloWatt.saat civarında olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye için 13 yıllık veri seti kullanılarak hazırlanan iller, bölgeler ve mevsimlere ait güneş dağılım haritalarının internet ortamında kullanıcıların hizmetine açıldığını bildirdi.

Güneş dağılım haritalarına Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün https://www.mgm.gov.tr/kurumici/radyasyon_iller.aspx  linkinden ulaşılabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*