Vostak Gölü

Vostak Gölü

İle paylaş:


Vostak Gölü

Vostak Gölü, 400 Bin yaşında olan buz tabakası olan göl

Yeraltındaki kadim ve bilinmeyen yaşam!

TAŞLAR – Kıyamet kitabımı yazarken yeraltında yaşayan insanlardan söz ettim. Tabi kurguladım ama aklımın hep bir yerinde özellikle Kapadokya’daki yer altı şehirlerini gezerken ‘yeraltında yaşayanlar var mıdır?’ sorusu geçti.

Agarta ve Şambala’yı da araştırdığımda yeraltında yaşayan insanların olduğunu öğrendim.

Gerçekten varlar mı?

Varsa nasıl yaşıyorlar?

Yeraltında neler var derken, Rus Bilim Adamları deniz seviyesinin 4 kilometre altında tarih öncesi dönemine ait devasa bir buzulaltı gölünü bulduklarını okudum.

İlk okuduğunuzda pek de anlaşılmıyor yâda dikkatimizi çok çekmiyor.

Bulunmuşsa ne olmuş?’ gibi de düşünüle bilinir ama ardından yerin dört kilometre altında bir göl! Vay canına diyorsunuz ve hemen okumaya hatta araştırmaya başlıyorsunuz.

Bu gölün adı Vostok gölüymüş.

Rus Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi, bu çalışmaları yapıyormuş.

Üstelik bu öyle hemen bulunan bir göl değilmiş. Tam yirmi yıldır çalışmalarını sürdürüyorlarmış.

Bu hadise bilim dünyasını heyecanlandırmış.

Nedeni o kadar belli ki.

Yeraltındaki kadim ve bilinmeyen yaşam!

Ardından başka konular öne sürülmüş ve denilmiş ki:

Benzer koşullara sahip gezegenlerde yaşam olabilir.’

Mademki Vostok gölü Buzul Çağı öncesinde varmış, o zaman?

Yine bir hayli ilginç olan, 20 milyon yıl boyunca burasının gizli kalmış olmasıymış. Bu keşif için bilirkişiler:

Bilinmeyenle karşılaşmak’ diyorlarmış.

Burada yazılan bir yazıyı aynen aktarmak istiyorum.

Rus hidro-biyoloji uzmanlarından Vasiliy Pajarvi, “Russia Today” televizyonuna yaptığı açıklamada,

Asıl araştırma buzulu mümkün olduğunca en derine kadar delerek kar altında 400 bin yıldan beri korunan küçük hava kabarcıklarına ulaşmak ve bunun içindeki karbondioksidi ölçmek” diye konuştu.

Ancak araştırmacıların beklenmedik şekilde Vostok Gölü’nü keşfettiğini söyleyen Pajarvi,

Bazıları, yukarıya İnsanoğluna gerçekten zarar verecek bazı mikropları çıkaracağımız konusunda endişeleniyorlardı” dedi.

Bu göl Antarktika’daki 400 bilinen buzulaltı gölünün en büyüğüymüş.

Yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğinde olduğu tahmin ediliyormuş.

Gölün üzerindeki buz tabakasının bazı yerlerde 400 bin yaşında olduğu belirlenmiş.

Gölün kendisinin ise 20 milyon yaşında olduğu sanılıyormuş.

Gelinde hayal kurmayın?

Gelinde buzulçağından öncesini düşünmeyin?

Aklınız acabalarla dolmasın?

Her gün bir bilinmeyeni bilmek, okumak ne güzel…

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*