DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 473,903
BIST 1111,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Rüzgarlı

Yapay tatlandırıcı ve diyet içecekler yumurta ile sperm kalitesini bozuyor

23.01.2018
A+
A-

Beslenme alışkanlıklarımız ile üreme sağlığımızın birbiri ile önemli ölçüde bağlantılı olduğunu biliyoruz.

Yapay tatlandırıcı ve diyet içecekler yumurta ile sperm kalitesini bozuyor

Beslenme alışkanlıklarımız ile üreme sağlığımızın birbiri ile önemli ölçüde bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzun yıllardır yapılan çok sayıda çalışma günlük yaşamda “masum” görünen pek çok insan yapımı endüstriyel besin maddesinin üreme sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebildiğini gösteriyor. Bununla birlikte bu maddelerin pek çoğunun günlük yaşantımızda halen temel beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde yer aldığını da görüyoruz.   Üreme sağlığı alanında önce gelen bilimsel dergilerden olan Reproductive Biomedicine Online’da Souza Setti ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen ve geçtiğimiz hafta yayınlanan bilimsel çalışma, yaygın olarak kullanılan, özellikle kilosuna dikkat eden kadınların sıklıkla tercih ettiği yapay tatlandırıcıların ve yapay tatlandırıcı içeren diyet içeceklerin sürekli kullanımlarının tüpbebek tedavilerinde olumsuz sonuçlar doğurabildiğine işaret ediyor. Konuyla ilgili olarak Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci “yardımcı üreme teknikleri ve teknolojileri her ne kadar kısırlık tedavilerinde oldukça başarılı olsa da, başarının büyük oranda çiftlerin ürettikleri yumurta ve sperm hücrelerinin kalitesi ile doğru orantılı. Düzenli ve dengeli beslenmek yerine yapay tatlandırıcıların veya metabolizmayı bozucu diyet programlarının bu konuda faydasından çok zararının olabileceğini gösteren önemli bir çalışma” diyerek bu ürünlerin kullanımında toplumsal farkındalığımızın artması gerektiğini belirtti.

 

 

“GÜNLÜK OLARAK TÜKETİLEN GAZLI İÇECEKLER YUMURTA KALİTESİNİ BOZABİLİYOR”

 

Mikroenjeksiyon tedavisi gören 524 çiftin 5500’den fazla yumurta ve embriyosunun takip edildiği ve incelendiği çalışmada elde edilen sonuçlar, günlük ve yüksek oranda gazlı içecek tüketilen hastaların tüketmeyenlere oranda daha düşük kalite yumurta ürettiklerini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu olumsuz etkinin yapay tatlandırıcı içeren kahve ve gazlı içecek tüketen çiftlerde daha da ileri giderek embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurduğu gözlemlendi” diyerek çocuk sahibi olmak isteyen ve bu amaçla tüp bebek tedavileri planlanan çiftlerin beslenme alışkanlıklarına gazlı içecek alışkanlıkları yönünden dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

“OBEZİTE KISIRLIK NEDENİ FAKAT ÇÖZÜM İÇİN TÜKETİLEN DİYET İÇECEKLER FAYDADAN ÇOK RİSK OLUŞTURABİLİYOR”

 

“Obez hastalarımızda tüp bebek tedavileri öncesinde kişiye göre planlanmış tıbbi diyetler ile düzenli kilo kaybı öneriyoruz” diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “Dünyada ve ülkemizde kilosuna dikkat eden kadınların çoğu yapay tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanmış diyet içeceklerin kilo vermede veya mevcut kilolarını korumada faydalı olduklarını düşünüyor fakat yapılan çalışmalar bu ürünlerin de yüksek şeker içeren ürünler gibi şeker metabolizmamızda ve genel vücut sağlığımızda ciddi dengesizlikler meydana getirdiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

Danimarka ve Norveç’te geçtiğimiz yıllarda günlük olarak yapay tatlandırıcı içeren gazlı içecek tüketen 50binden fazla kadın üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda erken doğum riskinin anlamlı olarak arttığına dikkat çekildi. Bu ve bunun benzeri pek çok çalışma yapay tatlandırıcıların da dengesiz kan şekeri kadar metabolizma üzerinde problemler oluşturabildiği gibi  bağışıklık sistemimiz üzerinde de öngörülemeyen bozukluklar yaratmaktadır.

 

“KALİTELİ YUMURTA VE SPERM ÜRETEBİLMEK İÇİN DOĞAL ÜRÜNLERİ MEVSİMİNDE VE DOZUNDA TÜKETİN”

 

Modern yaşamın insan sağlığı üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden birinin beslenme alışkanlığımız olduğuna özellikle dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, doğal yolla çocuk sahibi olma planı yapan veya tüp bebek tedavisi planlanan çiftlerin aylar öncesinden başlayarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri, sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapmaları ve gerektiğinde uzman tavsiyeleri almalarının ileride karşılaşabilecekleri pek çok olumsuzluğun çözümünde anahtar rolü oynadığını vurguladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.