DOLAR 17,2372
EURO 17,5801
ALTIN 962,447
BIST 2408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yargı emekçilerinin özlük hakları TBMM’de

27.11.2013
A+
A-
İş ve Meslek Danışmanları hakkında“üniversite öğrencilerinde kürtaj patlaması”TBMM gündemindeVerilmeyen İlaçlarla ilgili soru önergesi,CHP'li Tanal Sancaktar ve Yeni Akit'i şikayet etti!,CHP'li Av.Mahmut TANAL'dan suç duyurusu,Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı,Eczacılar ve Eczaneler sorunları TBMM'sinde,CHP Sayıştay raporları için önerge verdi,Greenpeace Üyesi Gizem Akhan'ın tutuklanması!,Muhabir ve kameramanların emeklilik şartları,Polis memurlarının sorunları TBMM'sinde,İtfaiye teşkilatıyla ilgili soru önergesi,İş kazaları ve hastalıklar için soru önergesiÖğrenci Andımızın kaldırılması,kılık kıyafet davalık oldu,Hukuka aykırı otopark işletmeleri ,Taksirle yaralama TBMM'sinde,Kamu Hastaneler Birliği ile ilgili soru önergesi ,Karakollarla ilgili sorunlar TBMM'sine taşındı,Mahmut TANAL örtülü ödenek konusunda teklif verdiCHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Mahmut TANAL’ın Adliyelerde çalışan yargı emekçilerinin özlük haklarındaki adaletsiz uygulamar hakkında Adalet Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na vermiş olduğu soru önergesinde aşağıdaki sorulara cevap arandı.

1- Bilindiği üzere yargı emekçileri açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında bir ücret almaktadırlar. 2014 yılı bütçe görüşmelerinde yargı emekçilerinin maaşının en az 3.400 TL olması için bir çalışmanız var mıdır?

2- 2013-2014 yıllarına ait fazla mesai ücretlerinin verilmesi için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

3- Ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması için ne gibi çalışmalarınız vardır?

4- 2014 yılında yol giderlerinin bütçeye eklenmesi için bir çalışma planlanmakta mıdır?

5- Yardımcı hizmetli sınıfında yer alan mübaşir ve diğer çalışanların Genel İdari Hizmetler Sınıfına alınması için bir çalışmanız var mıdır?

6-  Diğer kamu kurumlarında çalışanlara sağlanan yeşil pasaport alma hakkı neden adliyede çalışan zabıt katibi ve mübaşirler için de sağlanmamaktadır? Bu eşitsizlik ve çifte standardın giderilmesi için bir yasal düzenleme planlanmakta mıdır?

7-  Adliyede nöbetler adil ve eşit bir şekilde tutulmamaktadır. Nöbetlerin adil ve eşit bir şekilde tutulması için ne gibi bir çalışma planlanmaktadır? Bu eşitsizliğe neden göz yumulmaktadır?

8- Adliyelerde çalışan yargı emekçilerine nöbet tazminatı ödenmemektedir. Bu haksızlığın giderilmesi için ne tür çalışmalar planlanmaktadır?

9- Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm memurlar haklarında şikayet olması halinde soruşturma yapılabilmesi izne tabi iken adliye çalışanlarında bu tür bir izin aranmadan doğrudan işleme başlanmaktadır. Bu eşitliğe aykırı uygulamanın sona erdirilmesi için ne tür çalışmalar planlanmaktadır? Adliye personeli, yargı emekçileri neden üvey evlat muamelesi görmektedir?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.