Yargıya mülakat Meclis’e taşındı

Yargıya mülakat Meclis'e taşındı

İle paylaş:


Yargıya mülakat Meclis'e taşındı

Yargıya mülakat Meclis’e taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılarının Cumhurhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı tarafından mülakatla seçildiği iddialarını Meclise taşıdı.

Yargı ve yargı mensuplarının yürütmenin vesayeti altına girdiğini, Cumhurbaşkanı’nın yargıya açıkça müdahale ettiğini ve bu duruma araç olan yargı mensuplarının da yasalara aykırı davrandığını belirten Tanal; “bugüne kadar hiçbir Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bu şekilde mülakata alınarak göreve başlatılmadı. Bu durum hem yargıya hem de yürütmeye olan güveni sarsmaktadır. Bu iddialar doğruysa, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın tarafsızlığından söz etmek mümkün değildir. Birilerini kırmadan, incitmeden, küstürmeden görevini yapacağı bellidir.” Dedi. Tanal; Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1-      Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı adaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mülakata girdikleri ve bu şekilde içlerinden birisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçildiği iddiaları doğru mudur?

2-      Bu iddialar doğru ise bu durumun yasal gerekçesi nedir?

3-      Yasalarımızda böyle bir usul var mıdır? Daha önce böyle bir uygulama yapılmış mıdır?

4-      Bu durum yürütmenin yargıya açık müdahalesi değil midir?

5-      Mülakata giren adaylar hakkında Bakanlığınızca herhangi bir tahkikat yapılacak mıdır?

6-      Yargı bağımsızlığını hiçe sayan ve şaibe altına alan bu mülakat işlemi karşısında Bakanlığınızın herhangi bir yaptırımı olacak mıdır?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*