Yaşanmamış yaşam korkusunu yenmek

Yaşanmamış yaşam korkusunu yenmek

İle paylaş:


Yaşanmamış yaşam korkusunu yenmekEğer insan hayatını doya doya yaşamıyorsa, korku artacaktır çünkü yaşam boşuna  harcanmıştır. Bu özel bir korku türüdür:

“ Yaşanmamış yaşam korkusu.” İnsan hayatını dolu dolu yaşamayın “ yaşanmamış yaşam korkusu” ortaya çıkar.

Bu korku çok belirsizdir, çok diptedir; birey korkunun tam da ne olduğunu anlamaz ama bu korku onu 7/24 saat kemirir. Fakat hayatını doya doya yaşamaya başlarsan bu korku kaybolmaya başlar.

İşte bu korkuyu yenmenin  formülü budur: Hayatını duasıyla yaşa.

Bütün korkuların temelinde ölüm korkusu Vardır. Herkes bilmedi şeyden korkar. Bu durum nasıl dönüşür? Dünya Değişim Akademisi’ nın her ay düzenlemiş olduğu festivallere katılarak dönüştürebilir ve ölümü bir dans, bir kutlama, haline getirebilirsiniz. İnsan bildiği şeyden korkmaz ve kaçmaz. O yüzden ölüm gelince birey ona kucak açar; Hayatı dolu dolu yaşamış insan ölümü de dolu dolu yaşayacaktır çünkü ölüm yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Yaşamı tanımış insan ölümü de tanımaktan çekinmez. Heyecan dolu hayat yaşamış insan ölümle karşılaştığında da heyecanlanır.

O zaman birey ölümle karşılaşınca korku yerine heyecan ve merak duyacak. İnsan ölümden korkmak yerine ölümün ne olduğunu merak edecek. “ İşte ölüm geldi – bir gizem çözülmek üzere” diye heyecanlanacak.

Yaşanmamış yaşam korkusu zaman korkusuna neden olur. Zaman  korkusu ise ölüm korkusunu ortaya çıkarır. Bu korkularla nasıl baş edeceksin? Baş etmek için baştan başla. Yani yaşanmamış yaşam korkusunu ortadan kaldır.

Bunu içi  hayatı daha yoğun, daha çok, doyasıya yaşa. Korkunun gözünü içine bak ve senden korkmuyorum de.”

Bu durumu aşmak için etkili kitap Akif Manaf Hocamızın Korku Nedir ve Nasıl Korkusuz Olunur? Kitabı dır. Yazımız o kitaptan alıntıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*